Available in Czech only

JAK SE UCHÁZET O PRÁCI

Poradna

Hledání práce - jak se ucházet o práci

Základním předpokladem při hledání je vytvoření životopisu (CV) podle obecně závazných vzorů. Na životopise si dejte záležet, je to vaše první vizitka, která s Vámi bude procházet celým výběrovým řízením. V životopise uvádějte zásadně jen pravdivé informace, v opačném případě se vystavujete velkému riziku . V současné době je upřednostňován životopis strukturovaný před textovou formou - vzor správného životopisu.

Hledat zaměstnání, brigádu či práci můžete v zásadě dvěma způsoby – vlastními silami, ať už se jedná o pročítání inzerce, zveřejnění vlastní inzerce na pracovních internetových serverech, poptávání u známých a podobně, nejvýhodnější ovšem je svěřit se do péče profesionálům – tedy personální agentuře. Personální agentura má široký přehled o situaci na trhu práce, o možnostech Vašeho uplatnění, které Vám na osobním pohovoru odprezentuje.

Pracovní pohovor

Na osobní pohovor je dobré se připravit, bez ohledu na to, zda jde o pohovor u personální agentury nebo již u případného zaměstnavatele. Počítejte s případnými praktickými zkouškami, odbornými nebo jazykovými testy.

Na pohovor přijďte vždy včas, zjistěte si dopravní spojení a jeho časovou náročnost. Pokud nemůžete v objednaném termínu přijít nebo se zpozdíte, omluvte se vždy předem a sjednejte si hned náhradní termín, pozdní příchod může klienta odradit již na začátku.

Podle pozice, o kterou se ucházíte, zvolte vhodný oděv. Základním pravidlem při hledání práce je přijít čistě oblečen, avšak konkrétní výběr hraje také velkou roli. Pokud se ucházíte o manažerskou pozici a přijdete v čistých džínách a sandálech, v konkurenci pravděpodobně neuspějete, stejně tak jako není nutné přijít v obleku na pohovor při hledání místa řidiče kamionu… Obecně se kladou vyšší nároky na formálnost oblečení u pozic ve finančních institucích, u zahraničních společnostií a u všech manažerských pozic.

Při pohovoru se chovejte přirozeně, hovořte věcně a stručně, soustřeďte se na oční kontakt, nepodléhejte nervozitě. Pohovor pochází od slova „pohovořit“, nikoli prodělat půlhodinku stresu…

Předem si připravte odpovědi na otázky, které by mohly zaznít a u jejichž odpovědí byste neměli váhat (proč by měl zaměstnavatel vybrat právě Vás, proč se ucházíte právě o toto místo, jakým způsobem se budete rozhodovat mezi nabídkami práce, co považujete za váš největší dosavadní úspěch a podobně).

Pokud čemukoli nerozumíte, otázce nebo i případné odpovědi na některou z Vašich otázek, neváhejte se znovu zeptat na podrobnosti nebo upřesnění, bude to pouze znakem zájmu o prezentovanou pozici. Pokud dostanete prostor, ptejte se - na rámcovou náplň práce, odpovědnosti, na složení pracovního týmu, organizační strukturu - vyjádříte tak svůj zájem o nabízenou pozici.