WORK-LIFE BALANCE

Poradna

Work-life balance: Co znamená a jak ho dosáhnout?

Práce hraje v našich životech důležitou roli. Úspěch pro nás znamená nejen teplé jídlo na stole, či možnost odjet na dovolenou. Je odměnou za vynaloženou námahu a ubezpečením, že jsme dostatečně dobří. Kvůli touze po penězích nebo uznání ale často opomíjíme takzvaný work-life balanc. O co se jedná?

Co je work-life balance?

Work-life balance spočívá v oddělení práce a osobního života. V dnešní době moderních technologií a vysokých nároků se to občas zdá téměř nemožné. Jsme k dostižení v podstatě dvacet čtyři hodin denně a není výjimkou pracovat padesát nebo šedesát hodin týdně.

Na e-maily odpovídáme i o víkendech a v případě nouze jsme k zastižení i na dovolené. V takovém režimu ale nikdy skutečně neodpočíváme. Po čase vede k chronickému stresu, vyhoření a dalším psychickým obtížím.

Work-life balance je stále častěji skloňovaný i mezi zaměstnavateli. Pomalu, ale jistě se učí vnímat nejen výkon zaměstnanců, ale i jejich nárok na soukromý život a psychickou pohodu. Spokojení zaměstnanci ve výsledku podávají výrazně lepší výsledky.

Jak dosáhnout rovnováhy práce s životem?

Pro dosažení rovnováhy mezi prací a životem je důležité nastavit si hranice a uvědomit si své priority. Nesnažte se zvládnout všechno a soustřeďte se na své nejsilnější stránky.

Při plánování pracovního dne rozdělte úkoly podle důležitosti a najdete svůj vlastní rytmus. Nejdůležitější úkoly se snažte splnit buď na začátku dne nebo v čase, kdy máte nejvíce energie.

Nezapomeňte na čas pro sebe a svou rodinu. Stanovte si limit pracovních hodin a snažte se je nepřesahovat ani na home office. Choďte cvičit, do kina nebo jen na skleničku vína s přáteli. A nezapomeňte si také čas od času vzít dovolenou.

Můžete vyžadovat i změny ze strany zaměstnavatele. Kromě zajištění rozumné pracovní doby by se měl soustředit také na příjemné prostředí, možnost profesionálního růstu, příležitosti k navazování vztahů a dobrou pracovní atmosféru.

Duševní hygiena po práci: Jak na ni?

Duševní hygiena pomáhá udržovat psychické zdraví a bojovat se stresem. Jde o jednoduché návyky, díky kterým se budete cítit lépe. Po práci se můžete soustředit například na tyto:

  • Pracujte na svém sebevědomí i na důvěře vůči ostatním
  • Myslete na dostatek spánku a vyváženu stravu
  • Zpomalte a vnímejte krásu okolo sebe
  • Učte se vnímat a ovládat své emoce
  • Pravidelně zařaďte digitální detox
  • Užívejte si aktivní sociální život
  • Relaxujte, například meditací
  • Pravidelně cvičte

Je důležité neklást na sebe příliš vysoké nároky – ani v práci, ani v osobním životě. Nesnažte se ze dne na den stát jiným člověkem, raději zařaďte drobné změny do každodenního života. Nejdůležitější je věnovat se očistě mysli pravidelně a vědomě.