JAK NAPSAT MOTIVAČNÍ DOPIS

Poradna

Při hledání nové práce potřebujete několik věcí: strukturovaný životopis a dobře napsaný motivační dopis. Prozradíme vám několik tipů, díky kterým průvodní dopis zvládnete jednoduše napsat na první pokus.

Hned na úvod si pojďme odpovědět na otázku: Co je to motivační dopis? Někteří z vás už ho psali, ale plno lidí o něm slyší poprvé. Motivační neboli průvodní dopis je textový dokument, který se přikládá k životopisu (dnes už v elektronické podobě) při ucházení o zaměstnání. Obsahem motivačního dopisu jsou vlastně důvody, proč vy jste na konkrétní pozici vhodným uchazečem, vaše motivace a přednosti.

Motivační dopis: Co má obsahovat?

Jak už jsme zmínili výše, máte zde prostor vypsat více informací než ve strukturovaném životopise. Ale i tady se s délkou textu brzděte, žádný personalista nebude číst text delší než jednu A4. Nejlépe vše seřaďte do pár odstavců. Například:

 1.     Odstavec - úvod

Je v inzerátu uvedena konkrétní kontaktní osoba? Skvělé, pište oslovení konkrétně pro ni a uveďte, na jakou pozici reagujete. Buďte konkrétní a zmiňte, kde jste na inzerát narazili. Pokud nevíte, komu dopis adresovat, použijte obecné oslovení jako: Dobrý den, Vážení…

 2.     Odstavec - motivace a představení

Zde se můžete trochu rozepsat, co vás na pozici zaujalo a proč si myslíte, že vy jste ideální uchazeč. Můžete připsat i nápady, jak byste sebe (firmu, produkt) rozvíjeli a jaký přínos to bude mít. Ukažte personalistům své zkušenosti a dovednosti.

Ale pozor! Skromnost nade vše, takže ze sebe nedělejte ředitele zeměkoule. Mohlo by vám to akorát uškodit.

 3.     Odstavec - přehled a informovanost

Zmiňte informace o firmě a ukažte personalistům, že máte přehled. Snažte se neopisovat obecné informace z Wikipedie, ale věnujte rešerši více času.

 4.     Odstavec - kontakty a další kroky

Vyzvěte personalistu či budoucího zaměstnavatele o osobní setkání. A také zmiňte přiložené kontaktní údaje, na které se vám může ozvat. 

Stále si nevíte rady? Můžete se podívat na náš vzor: Jak by měl vypadat motivační dopis.

Jak ukončit motivační dopis?

Možná si říkáte, že když jde o dopis, měl by obsahovat nějaký konkrétní podpis. A může i nemusí! Jelikož píšete průvodní dopis v elektronické podobě alternativou se oproti klasickému podpisu na papíře jeví ten elektronický. Nicméně při ukončení motivačního dopisu postačí například:

S přátelským pozdravem 

Jana Nová

 S přáním hezkého dne

Jakub Hnízdil

 A samozřejmě nezapomeňte přidat kontaktní údaje (e-mail a telefonní číslo), kam se vám mohou personalisté ozvat.

Co do motivačního dopisu nepatří

Vyhněte se informacím o platu, benefitech či flexibilní pracovní době. Jednoduše řečeno si v motivačním dopise neklaďte podmínky. Ty můžete vyřešit osobně až u pohovoru, kdy budete mít možnost projednat i konkrétní pracovní smlouvu a tak dále. Také doporučujeme nemluvit o bývalém zaměstnání negativně a už vůbec neuvádějte důvod odchodu. Pokud to personalistu či zaměstnavatele bude zajímat, zeptá se vás na pohovoru sám.