JAK SI ŘÍCT O ZVÝŠENÍ PLATU?

Poradna

6 ověřených tipů: Jak si říct o zvýšení platu

Vyjednávání o zvýšení platu nepatří k jednoduchým rozhovorům. Je důležité promyslet, kdy oslovit nadřízeného, jak požádat o zvýšení platu, o kolik peněz si říct a čím argumentovat. Připravili jsme pro vás šest tipů, které celý proces zjednoduší.

Jak požádat o zvýšení platu

Zvýšení mzdy nebo platu by po určité době mělo být samozřejmostí. Alespoň v případě, že se vám v práci daří. Po několika měsících či letech v jedné firmě máte více zkušeností, znáte firemní postupy a v práci jste rychlejší a výkonnější.

Realita je bohužel taková, že vedení málokdy udělá první krok a o zvýšení platu musíte zažádat sami. Když máte pádné argumenty, je na čase vystoupit z komfortní zóny. S řádnou přípravou se rozhovoru nemusíte obávat.

1.      Vyberte správný čas

Správné načasování je stěžejní. Je potřeba zvážit ekonomická hlediska, jako je roční rozpočet a velké zakázky. Záleží ale také na vaší pozici. Máte za sebou úspěšný projekt? V tom případě je ideální chvíle. V neposlední řadě se pokuste odhadnout i aktuální rozpoložení nadřízeného.

2.      Jděte za vhodnou osobou

V malých firmách je snadné vybrat správnou osobu, se kterou se do diskuze o zvýšení platu pustíte. Ve větších firmách je vhodné obrátit se na nejbližšího nadřízeného. Zná vás i vaši práci a je snazší mu argumentovat.

3.      Připravte si argumenty pro zvýšení platu

Když nadřízeného požádáte o zvýšení platu bez důvodu, velké ochoty se nejspíš nedočkáte. Jste ve firmě již několik let a daří se vám? Přibyly vám pracovní povinnosti? Trávíte prací více času? Nebo za sebou máte velký úspěch? To jsou důvody pro vyšší ocenění.

4.      Zažádejte o rozumnou částku

Před meetingem připravte průzkum trhu. Zjistěte, kolik na vaší pozici platí jiné firmy. Zvažte vlastní zkušenosti i senioritu ve firmě, aktuální plat i ten, který si představujete. Nakonec stanovte pro vás přijatelné rozmezí.

5.      Připravte se na diskuzi

Připravte se na situaci, kdy vám nadřízený nechce plat zvýšit. Nenechte se odmítnutím zaskočit a v klidu situaci prodiskutuje. Ujasněte své důvody, případně navrhněte čas na rozmyšlení a další schůzku. Pokud váš nadřízený uvede pádné důvody, proč aktuálně nelze o zvýšení platu uvažovat (např. ekonomická situace, náhlé výdaje oddělení apod.), rovnou si stanovte datum, kdy je možné otázku opět otevřít.

6.      Využijte psychologii

Jistě znáte takzvané Baťovy ceny. Podobný princip můžete využít i při rozhovoru o zvýšení platu. Například 10 % zní jako náhodné číslo bez hlubšího významu. Za 9,7 % již nadřízený může vidět průzkum trhu a propočty. Připravte si také čísla nebo podložená data, která jasně dokládají vaši produktivitu. Máte pozitivní feedback od dalších nadřízených nebo spolupracovníků? I ten je dobré mít připraven jako jeden z argumentů.

Bonusový tip: Buďte v klidu

Když se rozhodnete jít za nadřízeným, pravděpodobně vás svírá nervozita. Uvědomte si dvě důležité věci:

  • Žádat o zvýšení platu je naprosto normální
  • Pro vašeho nadřízeného jde o běžný rozhovor

Váš šéf nebo manažer pravděpodobně řeší finance na denním pořádku. Zejména ve větších firmách má s podobnými rozhovory řadu zkušeností. Vaše žádost pro něj nebude překvapivá a už vůbec ne troufalá. A pokud to napoprvé nevyjde, nevěšte hlavu. Naopak, pro další vyjednávání už budete mít zase o chlup lepší pozici (spíše může být v dalším kole vyhověno tomu, kdo již o zvýšení žádal a nebylo to možné).