ANI S DIPLOMEM V KAPSE NENÍ HLEDÁNÍ PRÁCE SNADNÉ

Poradna

V současné době je znatelný nárůst vysokoškolských absolventů, kteří mají problém nalézt po škole uplatnění. Ještě hůře hledají zaměstnání absolventi středních škol, kteří se nedostali nebo nechtěli pokračovat na vysoké škole.

Samotné absolvování vysoké školy tedy není zárukou slibné kariéry, jak si mnozí myslí. Studenti bývají po škole bez praktických zkušeností a často musí začínat s méně ohodnocenou prací nebo si hledat neplacené stáže.

Co tedy dělat, aby student po absolvování školy neskončil na úřadu práce?

Získávat pracovní zkušenosti během studia je nezbytností, ať už ve formě brigády nebo i neplacené stáže ve firmě. Firmy také často v životopise hledají zkušenosti ze zahraničí, takže vycestování do zahraničí během studia je pozitivní položkou v životopise, navíc vládnout komunikativní angličtinou je v mnoha oborech takřka samozřejmostí.

Uchazeč o zaměstnání by určitě měl věnovat čas vypracování profesionálního životopisu. Při odepisování na pracovní nabídky by se měl snažit racionálně vyhodnotit, zda by byla pracovní pozice pro něj vhodná a jestli by vyhověl požadavkům na ni. Obvyklým jevem u absolventů bývají i nereálná očekávání ohledně platu a pracovního nasazení. Pamatujte, být po škole a bez praxe není dobrou výchozí pozicí pro žádání o nadprůměrný plat, absolvent musí nejdříve nasbírat pracovní zkušenosti a prokázat zodpovědný přístup k práci.

Neváhejte se při hledání práce obrátit na personální agenturu, kde vám ochotně poradí a nabídnou přehled aktuálně volných pracovních pozic.