JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS

Poradna

Jak správně napsat klasický životopis

I když vám přátelé řeknou, že životopis se v dnešní době už nenosí, udělejte si přece jen dostatek času a jedno pěkné, strukturované a profesní CV vytvořte. Bude se vám totiž hodit.

Hledáte novou práci a životopis jste aktualizovali naposledy před x lety? Poradíme vám, jak napsat strukturovaný životopis, kterým u potenciálního zaměstnavatele uspějete. Stačí vám dodržet pár kroků:

1.     Vyberte si správný formát

Životopis neboli CV doporučujeme psát elektronickou formou, a to nejlépe do textového dokumentu Word nebo si ho vytvořte v PDF. Ale ještě před tím, než začnete sepisovat svoje životní zkušenosti, myslete na to, že personalisté či vaši budoucí zaměstnavatelé nemají nekonečné množství času. Proto v délce životopisu nepřesahujte dvě A4. Méně je i v tomto případě více.

 2.     Stručně a jasně

Že se vám všechny kariérní zkušenosti nevejdou na dvě strany? Vejdou! Do CV se snažte psát stručně a věcně – nejlépe své pracovní dovednosti, vzdělání a další údaje napište do odrážek. Květnatě o nich můžete mluvit až osobně při pohovoru nebo v motivačním dopise. Pořád si neumíte představit, jak na to?

 Tip: Stáhněte si náš vzorový životopis zdarma a ušetřete si práci.

 3.     Nezapomeňte na důležité informace

Ačkoli bude životopis strukturovaný, stále do něj patří několik zásadních informací. Kromě vašeho vzdělání, pracovních zkušeností a kontaktních údajů můžete přidat i další zajímavosti, kterými personalisty přesvědčíte o své odbornosti.  

 Co napsat do životopisu?

-       Kurzy, stáže, certifikáty či ocenění

-       Řidičský průkaz (pasivní či aktivní řidič)

-       Jazykové znalosti (i základní znalost se může hodit)

-       Technické dovednosti (MS Office, Photoshop atd.)

-       Zájmy 

-       Sociální sítě či portfolia

 4.     Pravda vždy zvítězí

Plno lidí má potřebu ve svých životopisech lhát a přikrášlovat si informace v domnění, že jim to pomůže při získání vysněné práce. Pokud vám můžeme poradit, nedělejte to. I v případě, že byste díky falešnému CV práci dostali, dříve či později se stejně ukáže, že vaše zkušenosti neodpovídají těm na papíře.

5.     Fotka na životopis

V tomto případě je rozhodnutí na vás. Fotka v CV povinná není. My můžeme doporučit, abyste vždy volili jen seriózní fotografii. Zapomeňte na fotku pořízenou mobilním telefonem při rodinné dovolené. Pokud chcete do životopisu přiložit fotku, dejte si záležet, aby působila profesionálně.

6.     Zkontrolujte si pravopis

Poslední, a přesto také důležitý bod – několikrát si po sobě životopis přečtěte a opravte si případné hrubky. Český jazyk a gramatika není vaší silnou stránkou? Poproste někoho ve svém okolí, kdo vám texty zkontroluje. Odeslat profesní životopis s chybami by byla škoda.

Tip: Textový dokument či PDF si před odesláním přejmenujte ve znění: vaše_jméno_životopis či vaše_jméno_CV (Jan_Novák_Životopis nebo Jan_Novák_CV). Pomůžete tak personalistům se v dokumentech lépe orientovat. Představte si, kolik životopisů jim na inzerát přijde. Vy byste chtěli hledat informace o uchazeči v nepojmenovaných dokumentech? Tak vidíte, my taky ne.