Publikované články: Ženy tvoří skupinky

Verze pro tisk
Autor: JUDr. Kristina Stiefelová
Managing Partner společnosti Axial Personnel Agency, s.r.o.

Lidové noviny - srpen 2008 

 
* LN Čeho jste si za ta léta praxe všimla? Je opravdu tak zásadní rozdíl mezi mužským, smíšeným a čistě ženským kolektivem?
Určitě ano, asi tak, jako je rozdíl mezi mužem a ženou obecně.
 
* LN V čem tedy konkrétně?
Muži přemýšlejí jinak. Jsou zpravidla v kolektivu jednodušší, spoustu malicherností nemají potřebu řešit. Ženy všechno víc rozebírají a někdy mohou být ve skupině hašteřivé. Ale teď nechci tvrdit, že by byl někdo lepší. Prostě každý má svůj styl uvažování.
 
* LN Není dlouhodobá práce v nesmíšeném kolektivu škodlivá? Může člověk, který nekomunikuje s opačným pohlavím, mít nějaké problémy?
Jsou povolání a profese, kde ta smíšenost kolektivu je problematická. Třeba u nás máme oddělení, které je ryze ženské, a my jsme několikrát udělali pokus tam přijmout muže. V první fázi to bylo výborné. Holky se začaly chovat jinak a řekla bych i lépe. Začaly se více snažit a výkonově byly lepší. Ale po čase se ten mužský prvek stal problematickým a muž na to reagoval tak, že ho to přestalo bavit.
 
* LN Bavíme se o vašem finančním oddělení, které, jak jsem se díval, je čistě ženské?
Finanční oddělení máme čistě ženské pořád, ale já mluvila o jiném oddělení. V účtárně je kolektiv, co se vedení týče, tak perfektně zvládnutý, že tam jsem žádný problém nezaznamenala za celou dobu působení této firmy. Hodně záleží na tom, kdo tu skupinu vede a řídí. Myslím si, že je-li ženský kolektiv dobře veden, může být velmi efektivní.
 
* LN Sama zastáváte pozici šéfky. Jak se vám s ženským kolektivem pracuje? Přistupujete k němu jinak?
Řekla bych, že děvčata se v práci ráda svěří. Nosí si do práce své problémy více než muži. Je to více o komunikaci, kontaktu a o tom, jim naslouchat.
 
* LN Je tedy ženský kolektiv upovídanější a náročnější?
Mám pocit, že v mužském kolektivu se taky podrbe, témata však budou jiná. Ale i v mužském kolektivu může zavládnout upovídanost. To abych se děvčat trochu zastala.
 
* LN Ženský kolektiv je prý taky citlivější na nespravedlnost. Jaké s tímto jevem máte vy zkušenosti?
To je, myslím, pravda. Vracíme se zase k tomu, že děvčata věci daleko více řeší. I nepodstatný, malicherný problém důkladně rozebírají. Ale zase na druhou stranu stačí strašně málo, aby se jim nálada zvedla.
 
* LN Setkala jste se s pracovnicí, která nechtěla v ženském kolektivu pracovat, protože s tím měla problém?
Každý zaměstnavatel musí svého zaměstnance připravit na kolektiv, ve kterém bude pracovat. Většinou už lidi vědí, do jakého kolektivu nastupují. Například když přijmou místo v účetním oddělení, tak se dá předpokládat, že tam pracuje ženský kolektiv. Neuvědomuji si však, že by mi někdo rovnou řekl: „Ne, do ženského kolektivu nechci.“ Pokud už to tak vnímá, tak se nehlásí na pozice, kde se dá předvídat, že kolektiv takový bude.
 
* LN Setkala jste se jako personalistka s tím, že si někdo kladl podmínku - ženský nebo mužský kolektiv?
Já myslím, že ne. Zase je to tím, že člověk dopředu tuší, do čeho jde. Když jde do účtárny, tak je jasné, že bude mezi ženami, když půjde do obchodního oddělení automobilky, tak tam bude zejména s muži. Za sebe si ale myslím, že smíšený kolektiv je nejlepší. Ženy mají určité výhody a muži taky. Každý umí něco lépe a optimální je mít kolektiv promíchaný. Samozřejmě jsou pozice, kde to nepřipadá v úvahu.
 
* LN Jaké máte konkrétně na mysli?
Vztáhnu to zase na naši firmu. Když jsme do oddělení, které zprostředkovává brigády, přijali muže, tak tam vydržel půl roku.
 
* LN Je pravda, že ženský kolektiv je náchylnější na fámy?
To zase souvisí s tím, že žena vše víc řeší. Obecně bych řekla, že muž je v tomto směru jednodušší tvor, a teď to nemyslím špatně. Ženská je složitější.
 
* LN Muži prý ale více riskují...
Myslím si, že záleží na povaze. Nemám to podložené žádným průzkumem, ale obecně potřeba jít do risku je asi vyšší u mužů. Ale za svůj život jsem se setkala s mnoha ženami, které byly schopné riskovat daleko více než muži. Je to hodně individuální.
 
* LN Rozhodují se ženy déle?
Obecně to tak asi trochu bude, ale nemusí to být vždy nevýhoda. Muži mají asi rychleji jasno, ale určitě to není bez výjimky. Z pohledu praxe zase záleží na typologii konkrétního člověka. Určitě jsou váhaví muži, kteří mají problém se rozhodnout, a naopak velice rozhodné ženy.
 
* LN Jaké trable s ženským kolektivem se nejvíce řeší?
Potíže vznikají snadno. Ženy rády tvoří skupinky, partičky kamarádek a protipartičky kamarádek. Někdy ten konflikt může být jenom lehký, ale někdy to může narušovat výkon práce. Mohou si třeba začít dělat naschvály. Skupinkování je u žen pravděpodobnější, protože muži se tolik nezabývají tím, co kdo o nich řekl a co si o nich pomyslel. Skupinkování je typické pro nezdravý kolektiv. Je to pak úkol pro manažera. Hrozně moc záleží, jak se kolektiv vede.
 
* LN Přijímá ženský kolektiv jako šéfa spíše muže, nebo ženu?
My jsme zkusili všechny varianty. Je to různé a závisí to na osobnosti nadřízeného.
 
* LN Vyhovují ženám jasná pravidla, nebo spíš liberálně volné ruce k práci?
Ženy mají obecně rády, když je s nimi manažer trošičku kamarád. Teď nemyslím, že by s nimi musel chodit na pivo, ale spíš se mu svěřit s problémem, který je trápí. Otevřenost je v ženském kolektivu žádoucí.
 
* LN Znamená to, že ženy berou do práce svoje soukromí víc než muži?
Určitě si víc nosí domácí pohodu či nepohodu. To stoprocentně.
 
* LN Odráží se na jejich práci, zda mají doma problémy?
Jde to poznat. Neříkám, že má žena hned horší pracovní výsledky, ale je to na ní poznat daleko víc než na zaměstnanci-muži, který příchodem do práce tak trošku zapomíná, co se děje doma.