Publikované články: Studenti si rádi prodlužují své mládí

Verze pro tisk

Autor: JUDr. Kristina Stiefelová. 
Managing Partner společnosti AXIAL PERSONNEL AGENCY, s.r.o.

Lidové noviny- říjen 2009

"Studenti si rádi prodlužují své mládí a do práce se moc nehrnou, potvrzuje Kristina Stiefelová z personální agentury Axial."

Cítíte pokles zájmu mladých lidí o práci?
Dnes nastupuje ihned po maturitě podstatně méně lidí do práce, než tomu bylo dříve - ale nemyslím, že by to souviselo s ekonomickou krizí. Svůj význam má nepochybně také možnost studia či praxe v zahraničí, což je naopak pro mladé lidi přínosné a proč si neprodloužit mládí.
 
Studenti se snaží studovat co nejdéle. Je to podle vás správná cesta za kariérou?
Z hlediska pracovního uplatnění je celkem nepodstatné, zda si hledá práci absolvent ihned po maturitě, nebo po nějakém nástavbovém studiu, šance jsou prakticky srovnatelné. Některé typy nástavbového studia vnímám problematicky, spíše prodlužují mládí, než aby podstatně zvýšily šance na pracovní uplatnění. Tím se nechci dotknout odborně zaměřených škol, kde se absolventi něco opravdu naučí. Výhodou při hledání zaměstnání po takovém absolutoriu je kromě znalostí rovněž větší vyzrálost kandidáta. O vysokoškolském vzdělání nemluvě, to nepochybně možnosti pracovního uplatnění rozšiřuje.
 
Kdy je podle Vás dobré se školou přestat, aby se absolvent/student nejlépe uplatnil na trhu práce?
To vidím jako naprosto individuální záležitost. Aby se student nejlépe uplatnil na trhu práce, musí zejména chtít. Nejlépe se uplatní ti, kteří již v průběhu studia vyhledávají příležitostné práce, nebo brigády a jsou aktivní. Na druhou stranu je mnoho mladých lidí, kteří studují, je jim celkem jedno co, hlavně aby nemuseli do práce. Ale je to jejich volba, ne každý musí být kariérista.
 
Někteří z nezaměstnaných po několika měsících hledání vzdají a jdou opět studovat. Je to jenom odklad problému nebo se jejich pozice může tímto krokem změnit?
Určitě je dobré zkoušet různé možnosti. Ať už se jedná o vzdělání v nějakém konkrétním oboru, nebo například o možnost vyjet za hranice republiky, naučit se dobře nějaký jazyk a posbírat zkušenosti. Bohužel je však spousta škol, kde absolvent po třech letech studia není ani o píď dál. Je třeba osvojit si nějakou konkrétní dovednost, ať je to znalost jazyka, dokonalé zvládání práce na PC, nebo třeba řemeslo. Mnoho lidí absolvuje školu a neumí ani zformulovat, co se naučili, nebo se vrací po roce ze zahraničí a jejich znalost jazyka je téměř nulová.
 
Někteří nezaměstnaní absolveni pokračují ve studiu, protože si myslí, že třeba už příští rok bude nabídek práce více. Je to rozumná úvaha?
Myslím, že málokdo ví, co bude za rok. Obávám se, že za rok budou zase další absolventi a ekonomická situace firem se bude měnit velmi pozvolna, takže konkurence bude minimálně stejná. Ale jak jsem uvedla v předchozí otázce, je třeba zkoušet různé varianty, i kdyby to měla být na začátek pouze brigáda.
 
Jiní hledání práce nevzdávají, ale nemůžou žádnou najít. Co bývá nejčastější chybou mladých lidí při hledání práce?
Nedá se uvést jedna chyba, kterou by absolventi dělali. Málokterý absolvent po střední škole ví, co vlastně chce dělat. Je to přirozené a absolventi a ani jejich rodiče by se tím neměli trápit. Musí projevovat zájem a na pohovor se vždy připravit. Minimálně tím, že si zjistí informace o firmě, ve které se ucházejí o místo a nenechají se odradit při prvních odmítnutích. Také by si měli ujasnit, co umí a co by mohli zaměstnavateli nabídnout. Ať se jedná o znalosti, nebo o charakterové předpoklady.
 
Berou personalisté v potaz různé kurzy, které mladí lidé radi absolvují?
Berou v potaz pouze to, co absolvent opravdu umí. Sbírka různých certifikátů a osvědčení má bez skutečných znalostí nulovou hodnotu.
 
Co z přemíry kurzů personalista vyčte - nechuť k práci?
To se takto nedá říct. Většinou nevyčte nic, napoví mu až osobní pohovor.
 
Jak byste absolventům bez práce poradila postupovat, aby měli co největší možnost uplatnit se?
Snažit se, nenechat se odradit, intenzivně rozesílat životopisy, zajímat se o vše možné, číst noviny, sledovat internet a zkoušet.