Publikované články: Absolventi a vstup na trh práce

Verze pro tisk

Autor: JUDr. Renáta Šťastná, Ph. D.
jednatelka AXIAL PERSONNEL AGENCY, s.r.o.

Mladá fronta Dnes - listopad 2007

Absolventi a vstup na trh práce.
 
Jak se má absolvent připravit na vstup na trh práce?
Osobně doporučuji poznat více zaměstnavatelů v průběhu studia. Znát poměry v různých firmách, okouknout prostředí, kolektiv, firemní kulturu, to je nejlepší průprava na pozdější hledání stálé práce. Testování zaměstnavatelů po ukončení studia má už příchuť fluktuace.
 
Má hledat místo s předstihem?
Nezná se mi nutné, shánět si budoucí místo už před ukončením studia. Je to obvyklé spíš z druhé strany, firmy hledají budoucí pracovní posily na školách. Doporučuji sledovat tyto workshopy. Na trhu práce je většina nabídek pro absolventy s okamžitým nástupem, není proto vhodné reagovat na inzeráty v lednu, když teprve v květnu budou státnice.
 
Kdy tedy začít s hledáním?
Sledovat inzeráty a nabídky nějakou dobu před ukončením studia je určitě inspirující. Reagovat na ně však doporučuji až v momentě, kdy je absolvent opravdu volný. Možnost okamžitého nástupu je vždy výhodou.
 
Jak postupovat? Zapsat se v agentuře, odpovídat na přímé inzeráty..?
Nejlepší je zareagovat na konkrétní pozici. Není podstatné, jestli ji inzeruje přímo zaměstnavatel nebo agentura. Obojí má své výhody i nevýhody. Pokud se absolvent bude registrovat v agentuře obecně, stojí za to obejít jich více, protože každá disponuje nějakými nabídkami. Dobrý konzultant navíc absolventovi pomůže s přípravou na pohovor u firmy.
 
Vyplatí se odpovídat na stovky inzerátů?
Na stovky asi ne…, ale řekla bych, že čím víc tím lépe. Zareagovat na jednu pozici a čekat, co z toho vzejde, nestačí. To si může dovolit zaměstnaný odborník, ale ne absolvent.
Praktické je zaslat životopis s motivačním dopisem přímo do vytipovaných personálních agentur nebo na personální oddělení firem, které absolventa zaujaly, například při školních prezentacích nebo na brigádách.
 
Má si absolvent říci o peníze nebo čekat co nabídnou?
Předtím, než se absolvent ocitne na osobním pohovoru, musí si ujasnit tři finanční roviny. Zaprvé, jaká je jeho představa o nástupním platu, dále představa po zapracování a nakonec, pod jakou hranici nechce či nemůže jít. V žádném případě by se na peníze neměl ptát na prvním pohovoru. S diskusí o penězích je vhodné počkat, až toto téma otevře zaměstnavatel. Pak je třeba být připraven s odpovědí.
 
Je lepší si říci více nebo dělat skromného?
Je vhodné znát svou cenu na trhu práce. Tuto informaci například poskytujeme agentuře, nicméně kandidáti na to mohou přijít i sami průzkumem nabídek. Doporučuji nestanovit své požadavky přesně, ale v určitém rozpětí a nestresovat se výší nástupního platu. Absolventům vysokých škol se plat obvykle do dvou let zvýší více než o čtvrtinu oproti tomu, na čem začínali.