On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Marketa M.    datum: 28.04.2009
Hezky den,
k 28.2.09 jsem ukoncila prac.pomer se zamestnavatelem(trval 2,5 roku), nyni jsem na urade prace a otehotnela jsem. Mam rizikove tehotenstvi a tak bych se zeptala, zda mam narok na pobirani nemocenske a nasledne prispevku behem materske a rodicovske dovolene.
Predem dekuji za odpoved
M.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ochranná lhůta u této dávky je 180 dnů, ve Vašem případě budete tedy peněžitou pomoc v mateřství čerpat u svého bývalého zaměstnavatele. O rodičovský příspěvek požádáte po ukončení peněžité pomoci v mateřství na OSSZ dle svého trvalého bydliště.
Otázka   autor: Marta Tenková    datum: 16.04.2009
Dobrý den, u bývalého zaměstnavatele jsem si požádala o podání daňového přiznání. 16.3 jsem zjistila, že na mě "zapomněli " a přiznání mi nepodali. Bylo mi řečeno, že si vše mohu vyřídit dodatečně bohužel sama.Teď jsem se dozvěděla, že mi pravděpodobně bude stržena nějaká částka, za pozdní podání přiznání. Toto však není moje chyba.Má zaměstnavatel povinnost tuto čásku zaplatit za mě, popř. má povinnost toto přiznání udělat dodatečně, nebo si vše opravdu musím vyřídit sama a ještě zaplatit "pokutu".Děkuji za Vaši odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud jste skutečně zaměstnavatele požádala o provedení ročního zúčtování daně a doložila veškeré předepsané dokumenty, je zaměstnavatel povinen toto zúčtování provést (nejedná se však o podání daňového přiznání, to za Vás zaměstnavatel učinit nemůže). Nejste-li sama podle zákona o daních z příjmů povinna podat daňové přiznání, zaměstnavatel Vás k tomu nemůže nutit (ani zanedbáním svých povinností), chybu musí napravit sám.
Otázka   autor: jana linhartova    datum: 10.03.2009
Dobry den
16.2.20010 budou moji dceri 3 roky a tim konci vyplaceni rodicovskeho prispevku. Vzhledem k tomu, ze jsem ucitelka, vratim se do pracovniho procesu az 1.9.2010. Chtela bych se zeptat na placeni soc. a zdrav. pojisteni v dobe, kdy uz nebudu dostavat rod. prispevek.
Dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud jste si vybrala tzv. tříletý rodičovský příspěvek, musíte po jeho ukončení hradit pojistné na zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacícho základu, a to ve výši 1.080 Kč měsíčně, sociální pojištění nehradíte. Další možností je přihlásit se do evidence úřadu práce.
Otázka   autor: Bára    datum: 06.03.2009
Dobrý den,
v roce 2006 jsem ukončila střední školu, a te´d bych chtěla začít znovu studovat v denním studiu na VOŠ. Budu si muset po dobu studia platit sociální a zdravotní pojištění sama, když mi ještě nebylo 26 let? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Záleží na tom, zda studium na vybrané škole je uznáno vyhláškou jako soustavná příprava na budoucí povolání (tuto skutečnost se dozvíte i v příslušné škole). Pokud ano, bude za Vás plátcem pojistného stát do dovršení věku 26 let, nebudete si tedy muset hradit pojištění.
Otázka   autor: Jiří Malina    datum: 03.03.2009
Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda-li pracovní agentura může dávat pracovní smlouvy na dobu určitou po týdnech v průběhu tří let?Děkuji za odpověd
Odpověď   autor: Axial.cz
Agentura práce má v oblasti uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou výjimku, a to u zaměstnanců, které přiděluje k výkonu práce k uživateli (ne tedy u svých kmenových zaměstnanců). Může uzavírat pracovní poměry na dobu určitou opakovaně, periodicita není předpisem upravena. Postup, který uvádíte, je neobvyklý, většinou agentura uzavře s pracovníkem smlouvu na dobu určitou na dobu, po kterou bude dočasně přidělen k výkonu práce k uživateli, případně na dobu delší a pokynem k dočasnému přidělení jej přiděluje v tomto období k různým uživatelům.
Otázka   autor: verca    datum: 28.02.2009
Dobrý den, chtela bych se zeptat, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním při polovičním pracovním úvazku? Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Úvazek nemá na způsob placení odvodů žádný vliv. Zaměstnanec je poplatníkem pojistného z každého pracovněprávního vztahu, s výjimkou dohody o provedení práce a příležitostného zaměstnání. Letošní sazby sociálního pojištění pro zaměstnance jsou 6,5% z vyměřovacího základu, zdravotní pojištění platí zaměstnanec ve výši 9% z vyměřovacícho základu. U zkrácených úvazků (a tudíž pravděpodobnosti nižšího příjmu) je pouze nutné si uvědomit, že zdravotní pojištění musí zaměstnanec hradit z minimálního vyměřovacího základu, kterým je pro rok 2009 8.000 Kč, nedosáhne-li takového základu, vyměřovací základ se mu do této částky dorovná, i když výdělek je ve skutečnosti nižší.
Otázka   autor: Tomas Cejnar    datum: 25.02.2009
Dobry den, chtel bych se optat kolik si muze student vydelat za rokbez nutnosti podani danoveno priznani. Myslim, ze je to nejak 5000 mesicne a 150h rocne? Nejsem si jisty. dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Bez nutnosti podání daňového přiznání si můžete vydělávat naprosto neomezeně. Daňové přiznání máte povinnost podat jako zaměstnanec pouze v některých případech, např. když současně máte jiné příjmy, např. z pronájmu, nebo když pobíráte jako zaměstnanec zdanitelné příjmy současně od více zaměstnavatelů. Výčet podmínek pro povinnost podat daňové přiznání je široký, nelze stručně vypsat, ale výše příjmu mezi nimi není.
Domnívám se, že vám šlo spíše o to, kolik si můžete vydělat, aniž byste platil zálohovou daň a nebo o to, kolik si můžete vydělat, aniž byste platil jakoukoli dań...
Do režimu srážkové daně (tj. takové daně, kde i při souběhu příjmů nemáte povinnost podat daňové přiznání) spadá výdělek v okamžiku, kdy není vyšší než 5.000 Kč. Daň je 15%, žádné slevy na dani nelze uplatnit. Daň je konečná, nikde se již nevyúčtovává.
V případě, že u zaměstnavatele podepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám srážena zálohová daň, z níž můžete uplatnit slevy (na poplatníka, na studenta) a ve výsledku tak třeba nezplatíte žádnou daň, závisí na výši Vašeho příjmu, typu pracovní smlouvy (zda se z ní odvádí pojistné či ne) atd.
Otázka   autor: Dan    datum: 25.02.2009
Dobrý den, chci se zaptat: když firma požaduje VŠ vzdělání, tak musí mít uchazeč absolvované 3 roky VŠ nebo i navazující mag. vzdělání tzn. 5let? děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud zaměstnavatel požaduje VŠ vzdělání a nemá v profilu pozice bližší specifikaci typu a úrovně studia, je bakalářské studium zpravidla považováno za dostačující.