On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Marie Dittrichová    datum: 18.01.2010
Prosím o radu. Jsem starobní důchodce a již 1 měsíc pracuji brigádně. Prosím, musím v tomto případě platit zdravotní a sociální pojištění ?
Děkuji za odpověď. Dittrichová
Odpověď   autor: Axial.cz
Skutečnost, zda je zaměstnanec pojištěn a odvádí tedy ze své mzdy určité procento na sociální a zdravotní pojištění, není závislá na tom, zda již za něho někde někdo pojištění platí ani na "typu" zaměstnance. Důležitý je typ uzavřeného pracovněprávního vztahu. Jste-li zaměstnancem v pracovním poměru, jste pojištěna. Jste-li zaměstnancem na základě dohody o pracovní činnosti, pojištění automaticky nevzniká - vzniká pouze v případě, že dohoda o činnosti není posouzena jako zaměstnání malého rozsahu. Jste-li zaměstnancem na základě dohody o provedení práce, pojištění vůbec nevzniká. Zjednodušeně řečeno - v případě pracovního poměru a dohody o činnosti je zaměstnanec ve většině případů pojištěn, tj. odvádí ze své mzdy sociální a zdravotní pojištění.
Otázka   autor: Michaela Spalová    datum: 18.01.2010
Dobrý den,
jsem studentka a v září mi bude 26 let, školu však ukončím až za rok.
Ráda bych se zeptala, pokud bych si od září našla práci na částečný úvazek nebo na dohodu o provedení práce, zda pro mě budou platit nějaké "výhody" studenta - jaké bych odváděla daně, jaké sociální a zdravotní pojištění . Vzhledem k tomu, že budu mít možná nějakou zkoušku, ale v každém případě budu pracovat na diplomové práci, tak předpokládám, že můj výdělek by mohl být tak 5 000,-Kč , kdyby se zadařilo tak max.7000,-Kč.
Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný den. MS.
Odpověď   autor: Axial.cz
Za studenta je považována osoba, soustavně se připravujícící na budoucí povolání za splnění dalších podmínek (seznam škol atd.) do 26 let věku, v doktorském programu do 28 let věku. Sociální a zdravotní pojištění budete platit podle typu uzavřené smlouvy a podepíšete-li Prohlášení poplatníka daně z příjmu, můžete si uplatnit slevu na dani na poplatníka a současně na studenta (2.070 základní a 335 na studenta). Při uvedeném příjmu zaplatíte pouze sociální a zdravotní pojištění, výsledná daň bude po uplatnění slevy nulová.
Otázka   autor: Veronika Krejčová    datum: 11.01.2010
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je pravda, že kmenoví zaměstnanci společnosti a zaměstnanci personální agentury dočasně přidělení ke stejné společnosti mají nárok na stejné benefity. Děkuji za odpověď.
Veronika Krejčová
Odpověď   autor: Axial.cz
Tato formulace neodpovídá platným předpisům.
Zaměstnanci agentury práce, dočasně přidělení k výkonu práce k uživateli (jinému zaměstnavateli), mají nárok na stejné pracovní a mzdové podmínky, jako mají zaměstnanci uživatele, kteří vykonávají nebo by vykonávali stejnou práci.
Otázka, zda benefity jsou součástí mzdových nebo pracovních podmínek, je složitější. Je nutno specifikovat, o jaké benefity jde, kteří zaměstnanci "kmenové" firmy na ně mají nárok atd. (např. je-li benefitem myšlena pravidelná roční odměna, jedná se o mzdovou podmínku, nikoli benefit, a nárok vzniká - pokud zaměstnanec splňuje další podmínky pro přiznání této odměny. Je-li benefitem myšleno např. poskytnutí služebního vozidla k používání pro soukromé účely, bude třeba nejdříve posoudit, kterým kmenovým zaměstnancům je tento benefit přiznán a zda agenturní zaměstnanec splňuje všechny podmínky. U tohoto benefitu se ovšem obecně velmi těžko prokazuje "nárokovost").
Otázka   autor: Michaela Hetnerovičová    datum: 09.12.2009
Dobrý den. Je možné zažádat o zpětné vrácení daně z roku 2007? I když za mě zaměstnavatel v té době vypracovával daňové přiznání, žádné peníze už se ke mě nedostaly.
leden - září 2007 jsem byla studentkou
září - říjen 2007 vedená na úřadu práce
říjen - prosinec 2007 zaměstnaná
Odpověď   autor: Axial.cz
O zpětné vrácení daně za rok 2007 u zaměstnavatele požádat nelze. Zaměstnavatel provádí zaměstnanci tzv. roční zúčtování daně, a to pouze na vlastní žádost zaměstnance, podanou v řádném termínu (do 15.2. následujícího roku). Jestliže jste uvedenou žádost podala do 15.2.2008 a zaměstnavatel Vám roční zúčtování neprovedl, můžete tuto skutečnost samozřejmě reklamovat. Pokud roční zúčtování provedl a peníze Vám nevyplatil, musíte samozřejmě taktéž reklamovat. Je také možné, že z ročního zúčtování nevyšel žádný přeplatek daně - kontaktujte tedy svého zaměstnavatele a nechte si výpočet daně předložit, pokud byl skutečně proveden.
Otázka   autor: Petra Šipatková    datum: 04.12.2009
Dobrý den,měla bych dotaz.Můj bývalý zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr dohodou k 3.12.2009.Protože jsem těhotná a měla jsem problémy,navštívila jsem svou lékařku,která mi vystavila neschopenku.Teď ale nevím kam ji mám odevzdat a kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky?
Odpověď   autor: Axial.cz
Ochranná lhůta pro nemocenské dávky po ukončení zaměstnání je 7 kalendářních dnů, v případě, že je zaměstnankyně těhotná, je to 6 měsíců. Ve vašem případě, byla-li jste těhotná v době ukončení pracovního poměru, Vám nemocenské dávky bude vyplácet bývalý zaměstnavatel, a stejně tak peněžitou pomoc v mateřství.
Otázka   autor: Jan Uridil    datum: 23.11.2009
Dobry den, mam dotaz. Asi pred dvema mesici jsem mel v zamestnani pracovni uraz. Byl radne zapsan do knihy urazu. V pracovni neschopnosti jsem ale nebyl. Pouze jsem byl u lekare v leceni pricemz jsem normalne chodil do prace. Mam narok na bolestne? V praci jsem dostal od zamestnavatele formular, ktery jsem nechal u lekare vyplnit (za 100,-Kc).
Ovsem kdyz jsem vyplneny posudek prinesl do zamestnani, nikdo nevi co formularem. Komu vlastne formular predat a kdo mi bolestne uhradi a kdy? Dekuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
V případě, že jste utrpěl pracovní úraz, máte nárok na odškodnění pracovního úrazu, k němuž patří doplatek do průměrného výdělku, bolestné a další. Ve vašem případě nedojde k žádnému doplatku do průměrného výdělku, neboť jste nebyl v pracovní neschopnosti, ale bolest jste utrpěl, tedy máte nárok na výplatu bolestného. Formulář odevzdáte zaměstnavateli a ten Vám tuto částku vyplatí.
Otázka   autor: Denisa Morbitzer    datum: 18.11.2009
Dobrý den, mám dotaz týkající se dokumentu Pracovní řád v agenturním zaměstnávání: na úřadu práce ho po mě po uzavření dohody o pracovní činnosti požadují, ale bohužel jsem nic takového v agentuře k podpisu nedostala a ani nikde jinde jsem nedostala jasnou odpověď, zda tento dokument při uzavírání dohody o pracovní činnosti musí být současně jako příloha každé pracovní smlouvy nebo dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
Odpověď   autor: Axial.cz
Pracovní řád je jeden z interních předpisů zaměstnavatele, nejedná se o přílohu pracovní smlouvy (ani dohody mimo pracovní poměr). Úřad práce nemá důvod požadovat po Vás předložení jakékoli interní směrnice zaměstnavatele.
Otázka   autor: Věra BEDLEKOVÁ    datum: 11.11.2009
Dobrý den,chci se prosím zeptat, na kolik dní dovolené mám nárok,když mám pracovní úvazek 30hodin týdně děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Počet dnů nároku na dovolenou nesouvisí s pracovním úvazkem. Je-li základní výměra dovolené 4 týdny, zaměstnavatel neposkytuje žádnou dodatkovou dovolenou, při jakémkoli úvazku máte nárok na výměru dovolené 4 týdny (budete-li mít plný pracovní úvazek, tj. 8 hodin denně, budete na dovolené 8 hodin/den, a vyčerpáte 1 den ze své dovolené. Budete-li mít pracovní úvazek 6 hodin denně, budete na dovolené 6 hodin/den, a vyčerpáte taky 1 den ze své dovolené).
Otázka   autor: Veronika    datum: 21.10.2009
Dobrý den,
začátkem října jsem ukončila dohodu o provedení práce u zaměstnavatele, u kterého jsem měla podepsáno prohlášení k dani. Za měsíc říjen jsem ale u něj již neodpracovala ani jednu hodinu, tudíž nemám žádný nárok na vyplacení mzdy. V polovině měsíce října jsem nastoupila do zaměstnání nového. Smím tady podepsat prohlášení k dani za říjen nebo až od listopadu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, prohlášení u nového zaměstnavatele podepsat můžete už za říjen.
Otázka   autor: Krystýna Novotná    datum: 06.10.2009
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - 1) zda mohu mít pracovní poměř na plný (nebo zkrácený) úvazek a k tomu ještě brigádu. 2) Jestliže ano, brigádu musím mít jen na dohodu o provedení práce nebo je to jedno a můžu mít na brigádu smlouvu také ,,dohodu o prac. činnosti? S tím, že daňové prohlášení - kvůli slevám, budu mít podepsané u zaměstavatele na plném pracovním poměru a na brigádě už to podepisovat tedy nemusím (jak sem si přečetla v ostatních příspěvcích)? A třetí dotaz: 3) v jakém případě mám nárok na zažádání o vrácení daní (nebo těch přeplatků). Prosím o vaší odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Tedy postupně:
1. Pracovní poměr můžete uzavřít na plný i zkrácený pracovní úvazek (pokud Vám to zaměstnavatel umožní) a současně můžete pracovat "brigádně".
2. Můžete pracovat na základě dohod mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o činnosti), ale i v pracovním poměru. Prohlášení poplatníka můžete však podepsat na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele, kterého si svobodně zvolíte
3. Nárok na roční zúčtování daně u svého zaměstnavatele máte v případě, že Vám nevznká povinnost podat daňové přiznání. Zaměstnavateli musíte předložit veškeré doklady (především potvrzení o výdělku od ostatních zaměstnavatelů) a o roční zúčtování musíte požádat do určeného termínu, kterým je 15.2. následujícího roku.