On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Jakub Štrba    datum: 16.01.2008

Dobrý den, jsem student denního studia VŠ, 25 let. Od září 2007 jsem zaměstnán přes agenturu brigádně u firmy. Můj oficiální zaměstnavatel je agentura. Toto je příklad mé výplatní pásky: Hrubý příjem: 5941, Zdravotní pojištění: 268, Soc. pojištění:476, Daňová sleva: 800, Čistá mzda: 5197.
Chci se zeptat, zda si agentura položky pojištění strhává oprávněně, když jsem student, případně jakým způsobem lze peníze vymoci zpětně? Velmi děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Uvedená mzda je vypočítána správně. Jako student jste povinen hradit naprosto stejnou procentní výši odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Jedinou výhodou je, že u zdravotního pojištění se vám vyměřovací základ pro zdravotní pojištění nedorovnává do minimální hranice, kterou je Kč 8.000 (ostatním zaměstnancům je odvod ZP proveden z této částky, i když je jejich hrubá mzda nižší). Částky odvodů na SP a ZP nemůžete nijak získat zpět, jedná se o povinné pojistné srážené ze všech příjmů.
Otázka   autor: L. Navrat    datum: 15.01.2008

Dobry den,
mam dotaz ohledne danoveho priznani. Nekolik let si je uspesne podavam a to i pres EPO. BOhuzel loni jsem diky autorske smlouve doplacel.
V letosnim roce jsem vsak mel prijmy jen ze zavisle cinnosti. V hlavnim pomeru v nejvysim danovem pasmu 32% (nerovnomerne diky odmenam), druhy byl na DPP jednorazove se zalohou 20%.

Po cvicnem vypoctu v EPO mi vysel doplatek za situace jen hlavni prijem 5000. Po zapocteni obou prijmu skoro 10000. Kdybych nemel soubeh, tak vim, ze v ramci rocniho zuctovani bych tento nedoplatek nehradil. Jak to je pri soubehu? Je nutne je skutecne uhradit. Musim podat danove priznani, nebo lze zatajit soubeh prijmu a zazadat jen o rocni zuctovani)?

Dekuji za odpoved.

Odpověď   autor: Axial.cz
Při souběhu příjmů jste podle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů povinen podat daňové přiznání, výjimky neexistují. Zatajením souběhu příjmů byste se dopustil daňového úníku.
Otázka   autor: Miroslav Svec    datum: 15.01.2008

14.12.06jsem byl operovan na srdce troj nasobny bajpas.Marodil jsem do 14.12 .07.Od 15.12 .07jsem mel dovolenou do 6.1 .08.
Do prace jsem nastoupil 7.1.08 6 dni jsem odpracoval do 15.1 08
15.1 jsem opet sel marodit mam pravo na vyplaceni nemocenske davky Dekuji s pozdravem
Odpověď   autor: Axial.cz
Poskytování dávek nemocenského pojištění je omezeno na 365 dnů. Ve vašem případě je podpůrčí doba pravděpdobně vyčerpána, ale je možné, že Vám byla udělena výjimka. Zaměstnavatel je asi ve dvou třetinách podpůrčí doby povinen oznámit tuto skutečnost lékaři a správě sociálního zabezpečení, kteří rozhodnou, zda se ve vyplácení nemocenské bude pokračovat a nebo bude zaměstnanci po ukončení podpůrčí doby poskytnut např. invalidní důchod. Obraťte se tedy na svého zaměstnavatele, případně správu sociálního zabezpeční, s konkrétním dotazem k vašemu případu.
Otázka   autor: Martina Vinklerová    datum: 14.01.2008

Dobrý den, jsem momentálně na MD (rodičovský příspěvek) a plánuji v této době pořízení dalšího dítětě. Zajímalo by mě, zda je zaměstnavatel povinen mi umožnit návrat na mé pracovní místo, pokud bych se chtěla po vyčerpání další MD na toto místo vrátit, nebo zda toto právo zaniká dovršením 3 let věku 1.dítěte. Snad jsem dotaz popsala srozumitelně. Děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Zaměstnavatel je povinen vám umožnit návrat na původní pracovní místo pouze 3 roky, po uplynutí této lhůty ne, nemá na ni vliv ani narození dalšího dítěte.
Otázka   autor: Petra Kalecká    datum: 14.01.2008

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - jsem ve výpovědní lhůtě (výpověď jsem dala já zaměstanavateli). Ještě mi zbývá nevyčerpaná dovolená, ale zaměstnavatel mi ji nechce poskytnout s tím, že mi bude proplacena. Má na to právo?
Děkuji za odpověď,
Kalecká
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, zaměstnavatel má na to právo. Podle ustanovení § 217 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dovolenou určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.
Otázka   autor: Tomáš Syřišt    datum: 14.01.2008

dobrý den,
Jsem zaměstnán u firmy již 7 měsíců a pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Chtěl bych ukončit pracovní poměr dohodou, ale zaměstnavatel na to nepřistoupí.Tudíž je zde 2 ěsíční výpovědní lhůta.Zajímá mě od kterého dne se tato 2 mesíční lhuta počítá?je to vždy od data podání písemné žádosti na ukončení prac.poměru nebo až od konce toho kalendářního měsíce, ve kterém tuto výpověď podám.
děkuji za odpověd
Odpověď   autor: Axial.cz
Výpovědní lhůta začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi (tj. od počátku následujícího měsíce po měsíci, v němž výpověď podáte).
Otázka   autor: stanislava    datum: 12.01.2008

dobrý den,mám dotaz k pracovní době.pracuji na 12ti hodinové směny-krátký dlouhý týden.v pracovní smlouvě mám uvedeno na 8 hodin pět dní v týdnu.zaměstnavatel to odůvodnil tím,že na 12h nesmí uvést.přicházíme tímto o příplatky za soboty a neděle.
navíc na 1 den dovolené je nám strženo 1 1/2 dovolené.je toto vše v pořádku?
předem děkuji za vaši odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Takový postup v pořádku určitě není. Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o obsahu pracovního poměru, pokud tyto údaje nejsou uvedeny již v pracovní smlouvě. Mezi tyto údaje patří mimo jiné údaj o týdenní pracovní době a jejím rozvržení (§ 37 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Podle § 81 pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Ustanvení jednoznačně určuje povinnosti zaměstnavatele a není možné jej nijak obcházet. Dvanáctihodinové směny jsou samozřejmě přípustné, omezena je pouze týdenní délka pracovní doby (obecně nesmí být vyšší než 40 hodin týdně).
Otázka   autor: tereza    datum: 11.01.2008

zdravim, v prosinci jsem nastoupila na místo recepční v casinu, tedy jen noční provoz.. po 14-ti dnech jsem onemocněla angínou od 26.12.2007-8.1.2008 a následující den nastoupila do praáce. Chci se zaptat jajá je výše nemocenské a jestli je už započítána do výplaty nebo kdo ji posílá. A mám na ni vůbrc nárok pokud mám nedoplatky na zdravotní pojiš'tovně?
Výplatu už jsem dostala. Činí něco málo přes 6000Kč a na výplatní pásce mam kolonku mzda 10500 Kč
Díky tereza
Odpověď   autor: Axial.cz
Nemocenské se vypočítává z denního vyměřovacího základu, jeho výše je tedy u každé osoby různá. U tzv. velkých organizací (nad 25 zaměstnanců) je započítána do výplaty, vypočítává a vyplácí ji zaměstnavatel. U malých organizací ji vyplácí správa sociální zabezpečení odděleně od mzdy. Nedoplatky na zdravotním pojištění nemají vliv na poskytování nemocenského. Podrobněji bohužel Váš dotaz zodpovědět nelze vzhledem k poskytnutým údajům.
Otázka   autor: Michal Smahel    datum: 11.01.2008

Dobry den,
lekar mi omluvil 1 den kvuli nevolnosti.Zatimco zamestnavatel tvrdi,ze mam narok pouze na pul dne.Zajimalo by me jestli to je nejak osetreno v zakone. dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Podle platných předpisů máte nárok na pracovní volno k návštěvě lékaře z důvodu vyšetření nebo ošetření, což ale není tento případ. V případě nepřítomnosti z důvodu nemoci (neschopnosti vykonávat zaměstnání ze zdravotních důvodů) Vám měl lékař vystavit potvrzení o pracovní neschopnosti, byť třeba na jeden den (tj. neschopenku). Zaměstnavatel Vám pravděpodobně uznal půl dne jako omluvené volno k návštěvě lékaře z důvodu ošetření (doba záleží na umístění místa výkonu práce a ordinace lékaře).
Otázka   autor: Hana    datum: 10.01.2008

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o několik odpovědí v mém "komplikovaném" případě. Byla jsem zaměstnaná v soukromé firmě vždy na dobru určitou. Poslední smlouva mi skončila dnem 28.2.2005, 14 dní jsem byla v pracovní neschopnosti a 15.3.2005 jsem nastoupila na první MD. Půlroční PPM mi byla v pořádku vyplacena. Na další mateřskou s druhým dítětem jsem měla nastoupit 1.10.2006. Na SSSz mi řekli, že již nemám právo na nové vyplácení PPM a dál jsem dostávala pouze rodičovský příspěvek.
1. dotaz - skutečně jsem na půlroční PPM již neměla nárok?
2.dotaz - z tohoto důvodu mi byla nyní na SSSZ přidělena bez možnosti výběru nejhorší varianta čerpání rodičovského příspěvku . od 21.měsíce věku dítěte pouze 3800 Kč. Poradili mi aby si rodičovský příspěvek na sebe nechal převést manžel, který si jako zaměstnaný bude moci zvolit 3letou variantu za 7600/měsíčně. Zajímalo by mě jaké nejnižší zdravotní pojištění za sebe v tomto případě budu muset zaplatit a také jestli i když bude rodičovský příspěvek pobírat manžel, bude mě moci dále odečítat ze základu daně jako vyživovanou manželku. Pokud ne, dělala by ztráta na platě asi nejspíš skoro vše čím by jsme si převedením RP na manžela přilepšili. Děkuji moc za odpovědi.
Hana
Odpověď   autor: Axial.cz
Zdravotní pojištění je nutno hradit z minimálního vyměřovacícho základu ve výši Kč 8.000,-, tj. ve výši Kč 1.080,-/měsíc. Jako vyživovanou manželku Vás může manžel odečítat v případě, že váš příjem nebude dosahovat v daném roce více, než 38.040 Kč, ale to může jen v případě, že sám nějaké příjmy pobírá. Pokud zůstane doma on, nebude mít žádné příjmy, z nichž by mohl odečet uplatnit, ty budete mít potom pravděpodbně vy, když nastoupíte do zaměstnání...