On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: sarka soukupova    datum: 29.01.2008
Jsem objednana k lekari na prohlidku v dobe me pracovni doby, protoze ma hodiny pouze ve stredu 13-14hod., jindy ne, musim uslou pracovni dobu napracovat?
Odpověď   autor: Axial.cz
Jestliže jste zaměstnána v pracovním poměru, máte nárok na poskytnutí pracovního volna k nutnému vyšetření nebo ošetření, pokud takové vyšetření nebo ošetření nebylo možno provést mimo pracovní dobu. O volno musíte zaměstnavatele předem požádat, a potom máte nárok na poskytnutí placeného volna, ušlé hodiny tedy nemusíte napracovat.
Otázka   autor: holečková šárka    datum: 28.01.2008
Dobrý den,
v zákon.práce části III, §§74-77 " Dohody o pracích konaných mimo prac. poměr" se uvádí, že je možno přívýdělku u jedné a té samé organizace pouze do 150 hod za kalendářní rok. Je možno udělet nějakou vyjímku? Pokud ano, za jakých podmínek? 150 hod. je příliš málo.
Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Bohužel, dohoda o provedení práce je omezena tímto maximálním počtem hodin za kalendářní rok u jedné organizace. Přivýdělek ovšem může být realizován i na základě druhé dohody - dohody mimo pracovní poměr, kde je limit hodin vyšší.
Otázka   autor: Bera    datum: 27.01.2008
Prosím o radu, po skončení studia na VŠ ( 22.1.2008 ) se považuje za studenta ještě měsíc po ukončení studia. Tedy rodiče i student uplatní slevu, tj. na vyživované dítě,na studium, za leden i únor 2008. Není mi ale jasný postup v případě, že je student souběžně se studiem zaměstnán v pracovním poměru a pokračuje v zaměstnání i po skončení studia, bez změny pracovní smlouvy ve smyslu ukončení původní a uzavření nové následující den.
Odpověď   autor: Axial.cz
Na odečet slevy na dani na studenta má vliv podpis daňového prohlášení a příslušné "kolonky" v něm, současně s předložením potvrzení o studiu. Ukončení studia jste povinna zaměstnavateli oznámit, poté ukončí poskytování slevy na studenta. K tomuto úkonu není nutná žádná úprava pracovní smlouvy.
Otázka   autor: Joska Radek    datum: 24.01.2008
dobrý den,
chci se zeptat na to, když jako důchodce budu mít uzavřenou dohodu o pracivní činnosti s úklidovou službou jestli budu podle daňové novely nějakou slevu na dani nebo jestli ji budu muset platit vůbec.
předem děkuji za odpověď Joska
Odpověď   autor: Axial.cz
Od roku 2008 máte nárok na základní slevu na poplatníka, která čini pro rok 2008 částku 600 Kč měsíčně. V každém případě Vám budou sraženy odvody sociálního a zdravotního pojištění a následně daň, která bude snížena o uvedenou slevu.
Otázka   autor: mahtob    datum: 23.01.2008
Dobrý den, potřebuji poradit. Můj bývalý zaměstnavatel, u kterého jsem pracovala necelé 3 měsíce, mi v prvním měsíci vypočítal daň jako srážkovou z 4571 Kč = 599 Kč. Poté mi již daně počítal zálohově. Chci se zeptat, zda mám do ročního zúčtování daně zahrnout i tu daň 599 Kč a zda do celkového příjmu započítávám i těch 4571 Kč.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Příjem daněný srážkovou daní se do daňového přiznání nezahrnuje ani se nepředkládá zaměstnavateli při provedení ročního zúčtování. Srážková daň je vypořádána v okamžiku srážky.
Otázka   autor: markytka.x    datum: 23.01.2008
Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a zárověň jsem studentkou kombinovaného studia - 22 let. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na vrácení daní nebo pouze na slevu na dani.
Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Vrácení daní není správný pojem. Každý zaměstnanec, jemuž byla v průběhu zdaňovacího období srážena ze mzdy záloha na daň, si může po ukončení roku požádat svého posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daně (pokud splňuje určité podmínky) a nebo může podat daňové přiznání k finančnímu úřadu. Obě varianty jsou ve výsledku stejné, zaměstnanci je přepočítána daň roční sazbou a ve většině případů vznikne přeplatek na dani. Nejedná se však o vrácení celé daně, pouze vypočteného přeplatku.
Otázka   autor: Šťastný    datum: 23.01.2008
Jak se vyplácí nemocenské dávky za pracovní úraz?
Také se první tři dny nevyplácí nic a další dny 100 % průměru.
Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Vaše informace je chybná. Za první 3 dny nemocenské nenáleží nic, od 4. do 30. dne náleží 60% denního vyměřovacího základu, 31. až 60. den 66% DVZ a od 61. dne 72% DVZ. Správě uvádíte, že nemocenské dávky za pracovní úraz se vypočítávají stejně, jako při nemoci. Náhradu za ztrátu na výdělku v důsledku pracovního úrazu potom vyplácí zaměstnavatel.
Otázka   autor: Kateřina Platzková    datum: 21.01.2008
Dobrý den. Dne7.1.08,jsem si způsobyla pracovní úraz.Jsem zaměstnána na plný úvazek a zároveň pobíram rodičovský příspěvek.Chtěla jsem se zeptát jakým způsobem mi bude vyplácená nemocenská,Jsem zaměstnána v organizaci do 25zaměstnanců.A jestly se stále dorovnává mzda do pruměrného vydělku,při pracovním úraze.V případě že a ano,kdo,kdy a jak toto dorovnává.Děkuji Vám
Odpověď   autor: Axial.cz
Nemocenské dávky při pracovním úrazu jsou vypláceny úplně stejným způsobem, jako při nemoci. Jestliže jste zaměstnána v malé organizaci, potvrzení o pracovní neschopnosti doložíte zaměstnavateli, avšak nemocenské dávky Vám bude vyplácet přímo správa sociálního zabezpečení. Náhradu mzdy do výše průměrného výdělku Vám vyplatí zaměstnavatel, při kratší pracovní neschopnosti obvykle až po jejím ukončení.
Otázka   autor: Rob    datum: 20.01.2008
Dobrý den, nový zaměstnavatel mi nabízí ke svému povolání služební auto k soukromým účelům, zajímá mě jak by mělo probíhat účtování dle výkazu soukromých cest, zda se jedná o zvýšení základu daně o 1% z pořizovací ceny nebo se i nějak účzuje benzín a opotřebení.
Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud správně rozumím Vašemu dotazu, v případě, že Vám zaměstnavatel poskytne vozidlo k používání i pro soukromé účely, bude váš základ daně navýšen o 1% z pořizovací ceny vozidla. V roce 2008 však bude již navýšen i vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění o stejnou částku. Podle smlouvy o přidělení vozidla potom následují další srážky u zaměstnavatele, v každém případě srážka za projeté pohonné hmoty, jiné úhrady nejsou obvyklé.
Otázka   autor: Zdeňka Štichová    datum: 19.01.2008
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně ročního zúčtování daně. Byla jsem zaměstnaná od ledna do srpna 2007 a od září do konce prosince jsem byla v evidenci Úřadu práce. Z tohoto důvodu si musím podat daňové přiznání sama, ale nevím, zda-li si do kolonky slevy na poplatníka mám vyplnit pouze 8 měsíců x 600 Kč nebo 12 měsíců x 600 Kč. Započítává se tam ten Úřad práce? Poradíte mi? Děkuji.
S pozdravem
Odpověď   autor: Axial.cz
Nemusíte si podat daňové přiznání sama, můžete požádat o roční zúčtování svého posledního zaměstnavatele v daném roce. Základní sleva na poplatníka se v žádném případě nekrátí.