On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Lenka Vičíková    datum: 03.02.2008
Dobrý den,
chtěla jsem vás poprosit o radu, v současné době jsem na nemocenské a chtěla bych podat výpověď dohodou k určitému dni co nejdříve, mohu ji takto podat, a pokračovat stále v nemocenské, a až nemocenskou ukončím, tak pak už do zaměstnání nenastoupit? Musím tam uvádět důvod výpovědi? Počítám s tím, že mi zaměstnavatel výpověď podepíše, jelikož už má za mě náhradu.
Odpověď   autor: Axial.cz
Výpověď dohodou neexistuje. Můžete buď podat výpověď, nebo požádat o ukončení pracovního poměru dohodou. Výpověď můžete podat z jakéhokoli důvodu, a nebo i bez uvedení důvodu, a to písemně. Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. V případě dohody končí pracovní poměr sjednaným dnem - ve Vašem případě tedy přichází v úvahu dohoda o rozvázání pracovního poměru.
Otázka   autor: Lenka    datum: 02.02.2008
Dobrý den,
pracuji jako brigádnice se smlouvou na 20 hodin týdně na dohodu o pracovní činnosti a mám několik dotazů:
1) Proč mi zaměstnavatel strhává ze mzdy zdravotní pojištění, když jsem studentka a pojištění za mě platí stát?
2) Mám nárok na stravenky, jestliže stálí zaměstnanci firmy je dostávají?
3) Dostává brigádník také příplatky za práci o víkendu a příplatky za přesčas? Mám sjednanou hodinovou mzdu 60 Kč, pracuji většinou o víkendech (ale smlouvou dané tyto dny nejsou), ale příplatky za víkendy nedostávám. Stejně tak teď když byla inventura, pracovali jsme 15 hodin místo běžných 11 a peníze jsem dostala jako za běžnou pracovní dobu.

Děkuji za odpovědi.

Odpověď   autor: Axial.cz
K Vašim dotazům:
1) Účast na pojištění vzniká podle platných předpisů i z dohody o pracovní činnosti - zaměstnavatel je tedy povinen srazit zaměstnanci pojistné a současně odvést svou část. To, že jste studentka, má pro Vás jedinou výhodu, a to že Vám není vyměřovací základ pro zdravotní pojištění dorovnávat do minimálního vyměřovacícho základu - ostatní zaměstnanci jsou povinni uhradit zdravotní pojištění ze základu 8.000, i když takové výše výdělku ve skutečnosti nedosáhnou.
2) Stravenky nejsou obecně považovány za pracovní a mzdové podmínky, obecným zvykem je poskytnout je všem zaměstnancům bez rozdílu, ale povinností to není. Dohoda o činnosti je dohodou mimo pracovní poměr, nevztahují se na ni tedy všechny podmínky jako pro pracovníky na pracovní poměry.
3) Z dohody o činnosti náleží sjednaná odměna, nikoli mzda. Žádné příplatky tedy nenáleží.
Máte-li ale sjednánu hodinovou odměnu, musíte dostat zaplacené všechny hodiny, tj. např. za dobu uvedené inventury je to 15 hodin - jestliže Vám uvedená částka nebyla vyplacena, nepostupoval zaměstnavatel správně. Jestliže máte sjednánu jinou formu odměny (měsíční, úkolovou) nelze situace podle poskytnutých údajů posoudit, ale pravděpodobně by zaměstnavatel nepochybil, neboť v tom případě by odměna byla sjednána za provedení nějaké činnosti nebo úkolu.
Otázka   autor: Jakub Veszelka    datum: 02.02.2008
Dobrý den,chci se zeptat-ve firmě kde pracuji vylepila firemní účetní lejstro,že"výplatní pásky se vyzvedávají pouze v den výplaty a pokud si je zaměstnanec nevyzvedne budou skartovány"...má na to ta jistá paní účetní právo??nebo teda obecně zaměstnavatel??
...dále se chci zeptat je povinností firemní účetní poradit zaměstnanci s vyplněním formuláře "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti"???nemám s tím absolutně žádné zkušenosti a ta jistá osoba se chová arogantně a o nějaké pomoci z její strany nemůže být řeč..
moc děkuju za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Par. 142 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, uvádí, že mzda se vyplácí v pracovní době na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba nebo místo výplaty. Při měsíčním vyúčtování je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy a o provedených srážkách. Záleží tedy na tom, jak máte dohodnuto místo a čas výplaty. Podrobně mohou být tyto informace obsaženy také např. v pracovním řádu organizace.
Pokud se týká poradenství, zaměstnavateli povinnost nevzniká, avšak obecně bývá pravidlem, že mzdová účetní zaměstnancům poradí...
Otázka   autor: Petra Kamírová    datum: 31.01.2008
Dobrý den
jsem studentka střední školy a chtěla bych si najít na letní prázdniny nějakou brigádu.. Chtěla bych se zeptat, jestli by to šlo přes Vás, nebo na koho se mám obrátit? Kde mám hledat.
Předem děkuji za odpověď
Nashledanou
Odpověď   autor: Axial.cz
Naše společnost nabízí velmi rozličné druhy brigád. V období letních prázdnin registrujeme větší počet uchazečů, než během roku, doporučuji Vám tedy zaregistrovat se s předstihem. Registrovat se můžete prostřednictvím našich webových stránek nebo osobně na našich pobočkách.
Otázka   autor: Radek Kos    datum: 31.01.2008
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se odstupné při ukončení prac. poměru daní a když ano jakou formou? dostala se ke mě informace, že odstupné je osvobozeno od daně z příjmu, podléhá pouze odvodu zdrav. a soc. pojištění, které odvádí z částky odstupného zaměstnavatel??? děkuji R. Kos
Odpověď   autor: Axial.cz
Odstupné vyplacené podle § 67 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, nepodléhá odvodům na sociální ani zdravotní pojištění, avšak jedná se o zdanitelný příjem (neplatí se tedy sociální a zdravotní pojištění, ale daň ano).
Otázka   autor: Jana M    datum: 31.01.2008
Dobrý den,
mám dotaz ohedně přivýdělku při zaměstnání. Jsem zaměstnaná na plný úvazek a chtěla bych si ještě brigádně přivydělat. Mohu si dát Dohodu o provedení práce? Tyto peníze by se mi neměly danit? Nebo to platí jen u studentů? Je to pro mě vůbec výhodné pracovat na HPP a ještě mít DPP? Děkuji J.M.
Odpověď   autor: Axial.cz
Můžete pracovat na jakýkoli typ pracovněprávního vztahu, dohodu o provedení práce, dohodu o činnosti i pracovní poměr. V případě dohody o provedení práce je výkon práce omezen 150 hodinami ročně u jednoho zaměstanavatele, ze mzdy se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, pouze daň z příjmu. U dohody o činnosti jste pojištěna, odvádíte sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmu stejně jako ve svém hlavním zaměstnání, avšak nemůžete už podepsat daňovéh prohlášení, tudíž nedostanete slevu na dani - tu můžete uplatnit v měsíci pouze jednou. Zda je pro vás souběžná práce ve více vztazích výhodná, musíte posoudit sama... vezměte v úvahu možný výdělek, náklady na dopravu do zaměstnání, časové možnosti a podobně.
Otázka   autor: žílová    datum: 31.01.2008
Dobrý den.
Měla bych zájem se dozvědět, jestli jako pěstouni máme s manželem nárok na uplatnění slevy na daních na dítě. Myslím tím měsíční slevu na dítě 890 Kč.

Děkuji moc za odpověď

Odpověď   autor: Axial.cz
Nárok na daňové zvýhodnění na dítě prokazuje poplatník úředním dokladem o tom, že je dítě vlastní, osvojené, v péči, která nahrazuje péči rodičů, že je druhého z manželů nebo vnukem. Jako pěstouni tedy máte na daňové zvýhodnění nárok.
Otázka   autor: Hanzlík Ladislav    datum: 30.01.2008
Dobrý den
Mohli by jste mi prosím poradit, jak vypočítat nemocenskou pro pracovní úraz? Děkuji Hanzlík
Odpověď   autor: Axial.cz
Nemocenské dávky z titulu pracovního úrazu se vypočítávají úplně stejně jako nemocenské dávky z důvodu nemoci. Jediný rozdíl mezi nemocí a pracovním úrazem je v tom, že zaměstnanec má nárok na odškodnění pracovního úrazu (doplatek do průměrného výdělku za dobu nemoci, bolestné atd.)
Otázka   autor: Petra Fadrhonsová    datum: 30.01.2008
Dobrý den,
1.12.2007 jsem nastoupila k novému zaměstnavateli. Bohužel jsem nepodepsala prohlášení poplatníka daně a tak mi byla výpočítána daň 20 %. A né rozděleně (10 100 a částka nad 19%). Je to tak správně? Také nevím zda není povinností zaměstnavatele dát mi toto prohlášení podepsat do 30 dní od nástupu - nebo to je má starost ?
Moc děkuji Petra
Odpověď   autor: Axial.cz
To, zda pracovník podepíše nebo nepodepíše prohlášení, je zcela věcí pracovníka, má odpovědnost i za veškeré uvedené údaje (zaměstnavatel je povinen některé z nich ověřit). Ve většině organizací je zvykem se nastupujícího zaměstnance zeptat, zda prohlášení chce nebo nechce podepsat.
Pokud se týká výše daně, v roce 2007 se daň řídila daňovými pásmy v rozmezí 12 až 32%. Pokud jste nepodepsala prohlášení, daň měla být odvedena při příjmu do 5.000 ve výši 15% (srážková daň) a při příjmu nad 5.000 ve výši minimálně 20% a dále podle daňových pásem (zálohová daň), k čemuž podle vašeho dotazu došlo, organizace tedy postupovala správně.
Otázka   autor: Mikelo    datum: 30.01.2008
Děkuji za radu...byla velmi poučná, nikdy mi moc nešlo umět okopírovat otázky jako odpovědi ,ani jsem v podstatě nevěděl že i to je určitá forma odpovědi.Jsem o něco chytřejší,a všem doporučím vaše služby..

Bez Pozdravu Johan Gutenberg

Odpověď   autor: Axial.cz
Vážený pane,
byl byste tak laskav, prosím, a objasnil mi podstatu Vašeho dotazu? O kterou otázku se jedná a která byla podle Vašeho názoru zodpovězena nesprávně? Je možné, že došlo k chybě, rádi bychom se takových chyb do budoucna vyvarovali.
S pozdravem
Jana Hromadová
ředitelka společnosti