On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Kozáková    datum: 09.02.2008
jsem v PN od 31.12.2007 ...bude můj výpočet nemocenské brán dle starého nebo nového zákonu?děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Pracovní neschopnosti vzniklé v roce 2007 se posuzují podle zákona platného v roce 2007, účinnost novely nastává 1.1.2008.
Otázka   autor: Milena Striová    datum: 08.02.2008
Vím, že se od 1.1.2008 musí odvádět z 1% pořizovací ceny služebního vozidla jak daně, tak nově i odvod na SP. Nevím však, zda se musí provádět také odvod ZP. Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, 1% z pořizovací ceny vozidla spadá i do vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění.
Otázka   autor: Michaela    datum: 08.02.2008
Dobrý den chci se zeptat jestli když sem necelý rok marodila a teď sem nastoupila do práce po 14 dnech se mi stal pracovní úraz jestli mam nárok na nemocenskou dávku. a jestli ano jak se to vypočítává když jsem placená od kusu a né od hodiny kolik to asi může činit??? děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Podpůrčí doba pro nemocenské dávky činí maximálně jeden rok. Správa sociálního zabezpečení může udělit výjimku v odůvodněných případech. Výše nemocenského se vypočítává z denního vyměřovacího základu, podle sdělených informací nelze bohužel určit.
Otázka   autor: Lucie Matoušová    datum: 07.02.2008
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám jako studentka vysoké školy nějaká omezení co se týče výše platu za brigádu nebo jestli záleží pouze na mě, kolik si měsíčně vydělám. Děkuji Matoušová
Odpověď   autor: Axial.cz
Žádná omezení výše výdělku pro studenty neexistuje.
Otázka   autor: Podhrázský    datum: 07.02.2008
Prosím o radu. Jsem zaměstnán na DPČ a chci se zeptat: Pokud budu nemocný, mám nárok na nemocenské dávky? A pokud ano, tak v jaké výši a zda na ně mám nárok i když nebudu mít v době nemoci u zaměstnavatele nahlášené směny. Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dohody o pracovní činnosti obecně vzniká účast na sociálním pojištění, tedy i výplatu nemocenských dávek. Účast na pojištění ovšem nevznikne, jestliže Váš příjem v jednotlivém měsíci nepřesáhne částku 400 Kč (v takových měsících nemáte nárok na výplatu nemocenských dávek).
Otázka   autor: Pavla Uhrová    datum: 07.02.2008
Dobrý den, velice Vás prosím o radu. Známá měla živnost od ledna 2007 do září 2007, živnost ukončila a je v evidenci na ÚP. Můžete mě prosím poradit, zda se ji do celkových příjmů také započítává příjem z ÚP a odčitatelnou položku na poplatníka si může uplatnit za všech 12 měsíců? Předem mockrát děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Příjem z úřadu práce se do zdanitelných příjmů nezapočítává a slevu na dani může uplatnit za všech 12 měsíců, pokud nebyla k 1.1.2007 starobním důchodcem.
Otázka   autor: Petr Bareš    datum: 05.02.2008
Dobrý den,
je to povinost podávat daňové prohlášení či přiznání, když je to pro mě nevýhodné? Nevím proč, ale leden až březen 2007 jsem měl o třetinu vyšší příjmy než po zbytek roku 2007 změnou práce a doplatek mi vychází v desítkách tisíc korun. Jak je to možné, když každýmu se vrací a poctivě platím zálohy na daně? Odměnu za výrazné přesčasy začátkem roku tedy odevzdám na dodatečnou daň?
Odpověď   autor: Axial.cz
Povinnost podat daňové přiznání máte v zákonem stanovených případech, nikoli obecně. Obecně lze říci, že pokud jste měl v roce pouze jednoho zaměstnavatele, neměl žádné souběžné příjmy ze závislé činnosti a Vaše jiné příjmy byly nižší než 15.000 Kč, povinnost podat daňové přiznání nemáte. V opačném případě (souběh zaměstnání, jiné příjmy vyšší než 15.000 Kč) podat daňové přiznání musíte.
Otázka   autor: Ivana    datum: 05.02.2008
Kamarádka je na mateřské dovolené.Nyní bude pracovat v místní knihovně jako knihovnice 8 -10hodin měsíčně.Mzda přesáhne 400 Kč. Bude s ní sepsána dohoda o pracovní činnosti.Bude ji zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění ?A jaké doklady má k sepsání smlouvy doložit?Děkuji za odpověď.Ivana
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dohody o činnosti vzniká účast na pojištění, odvodům tedy příjem z dohody podléhat bude. Jaké doklady předložit k uzavření smlouvy je nutno dohodnout se zaměstnavatelem, požadavky mohou být různé, obecně je nutný občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny k ověření ZP.
Otázka   autor: Dan    datum: 04.02.2008
Dobrý den mám problém celý rok jsem pracoval u jednoho zaměstnavatel a tam jsem uplatnil slevu na dani 7200 na rok, a v breznu jsem nastoupil jeste do druhe prace. Moc se me tam na nic neptali a jelikoz se v tom nevyznam tak mi nechali podesat danove priznani i u nich a uplatnili mi slevu 7200 take (tedy kracenou na 6000 za odpracovanych 10 mesicu v roce). Uz jsem to ted zjistil, a tech 6 tisic vratim financaku, ale nebudou mit nejake problemy moji dva zamestnavatele? Respektive ja? Nebo da se to nejak zpetne opravit, ta dan za rok 2007? Poradte prosim co delat. dekuji D.
Odpověď   autor: Axial.cz
Vaši chybu napravíte podáním daňového přiznání (přeplatek vypočtený v daňovém přiznání vrátíte na účet finančního úřadu). Oběma zaměstnavatelům oznamte, že si podáte daňové přiznání, a tím bude vše vyřízeno.
Otázka   autor: jan    datum: 03.02.2008
dobrý den,
ke konci měsíce jsem podal zaměstnavateli výpověď (bohužel ne poštou). chtěl jsem převzít potvzení a vyjasnit si, zda souhlasí s 2 měs. lhůtou (či např. dohoda) ale protože jsem byl na jiném pracovišti - dle nařízení zaměstnavatele jsem zůstal a se zaměstnavatelem jsem se domluvil jen krátce po telefonu, (návrh osobního jednání), neudělal jsem v tomto nějakou chybu? Je možné že mi může zaměstnavatel činit nějaké potíže? Díky za info.
Odpověď   autor: Axial.cz
Jednoznačně chyba vznikla, výpověď musí být podána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná (§ 50 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Napravte situaci co nejdříve, je možné, že zaměstnavatel s výpovědí přesto počítá, avšak písemný doklad je nutný.