On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Marcela Zuzaňáková    datum: 22.02.2008
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tuto otázku. Student má sepsanou dohodu o provedení práce. Má nárok na podepsání Prohlášení poplatníka daně a tím mít nárok na slevu na dani na poplatníka i na studenta/pokud donese potvrzení o studiu/. Děkuji za odpověď....
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano - podpis prohlášení poplatníka daně z příjmu není vázán na žádný pracovněprávní vztah, ale na příjmy ze závislé činnosti. Zaměstnanec může prohlášení podepsat a uplatnit slevy na dani i u dohody o provedení práce.
Otázka   autor: Alena    datum: 22.02.2008
Dobrý den. Prosím o radu ohledně společného zdanění manželů. Jsem na MD, manžel zaměstnán. Minulý rok jsem měsíc pracovala na dohodu o provedení práce. Budu výši odměny za tuto práci uvádět v DP? Děkuji za odpověd.
Odpověď   autor: Axial.cz
Záleží na tom, zda byl váš příjem daněn zálohovou nebo srážkovou daní. V případě, že srážkovou (příjem by musel být do Kč 5.000), pak tento příjem do daňového přiznání neuvádíte, srážková daň je konečná. V případě, že byl příjem daněn zálohovou daní, musíte jej do daňového přiznání uvést. Požádejte svého zaměstanvatele, u něhož jste dohodu měla uzavřenu, o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech, toto potvrzení byste musela k daňovému přiznání přiložit.
Otázka   autor: Katka    datum: 20.02.2008
Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu budeme si s manželem dělat společné zdanění manželů. Manžel v práci dostal čestné prohlášení k dani na rok 2007 a 2008, pokud to chápu dobře tak by jsme to za rok 2007 neměli podepisovat, protože si to budeme dělat sami? A nechápu proč už teď má podepsat prohlášení za 2008? Děkuju moc za radu
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dotazu není jasné, o jakém čestném prohlášení hovoříte. Pokud se jedná o Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti (růžový dvojlist), za rok 2007 zpětně strvzujete, že veškeré údaje dříve uvedené souhlasí a uvádíte, zda žádáte o roční zúčtování daně nebo si budete podávat daňové přiznání sami. Pokud jde o rok 2008, prohlášení podepsat nemusíte, ale pokud to uděláte, vzniká Vám nárok na uplatnění slev na dani - po ukončení roku dojde k opakování letošní situace, tj. stvrdíte skutečnosti za rok 2008, prohlásíte zda chcete roční zúčtování nebo podáte daňové přiznání a podepíšte prohlášení na další rok. Prohlášení můžete podepsat za stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele.
Otázka   autor: Pavla    datum: 19.02.2008
Dobrý den, 20letý mladík hodlá přerušit od března 4.ročník střední školy na 4-6 měsíců. Od září chce znovu nastoupit do školy a 4. ročník opakovat. Může po dobu přerušení studia nastoupit do zaměstnání na hlavní pracovní poměr nebo uzavřít dohodu o provedení práce či pracovní činnosti? Musí se evidovat na úřadu práce? Děkuji za odpověď, je to velmi aktuální při dalším rozhodování o přerušení studia.
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud se týká typu pracovněprávního vztahu, není omezen, může být uzavřen jak pracovní poměr, tak dohoda o činnosti, tak dohoda o provedení práce. Z dohody o provedení práce však nevzniká účast na pojištění, mladík by se stal osobou bez zdantelných příjmů pro zdravotní pojištění, musel by si hradi pojistné z minimálního vyměřovacího základu sám. Registrace na ÚP není povinností. Důležité je za celou dobu přerušení studia pokrýt zdravotní pojištění - tj. buď vznikne účast na pojištění z pracovního poměru nebo dohody a nebo bude muset být uhrazeno přímo pojišťovně za osobu bez zdanitelných příjmů.
Otázka   autor: Eva    datum: 13.02.2008
Dobrý den, měla jsem brigádu, překlad do AJ, v rozsahu asi 5 hodin. Mám uzavřenou DoPP, dá se nějak ošetřit to, že jsem pracovala jenom těch 5 hodin? Pro případ, že bych v tomto roce měla ještě jinou DoPP.
Díky :)
Odpověď   autor: Axial.cz
Nerozumím dotazu. Pokud Vám jde o práci stále u jednoho zaměstnavatele, hodiny je povinen "hlídat" on sám, rozsah hodin na dohodu o provedení práce jedné osoby u jednoho zaměstnavatele nesmí přesáhnout 150 hodin za kalendářní rok. Pokud jde o práci u více zaměstnavatelů, hodiny ostatních dohod u jiných zaměstnavatelů se do limitu nezapočítávají, můžete pracovat u několika zaměstnavatelů a u každého z nich odpracovat na DPP 150 hodin...
Otázka   autor: Dana    datum: 13.02.2008
Dobrý den, chtěla bych se informovat. Dne 31.12.2007 se mi stal úraz v 17.30, tento den jsem v zaměstnání odpracovala. U obvodní lékařky jsem byla 2.1.08 a neschopenku mi vystavila od 31.12.07, den kdy se mi úraz stal. Chtěla bych se dotázat zda výpočet nemocenských dávek bude podle starého zákona, když mám neschopenku od 31.12.07 nebo podle nového zákona (první tři dny nemoci 0Kč). Předem moc děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Výpočet nemocenských dávek bude proveden podle "starého" zákona. Za první den pracovní neschopnosti ale nemocenské nebude náležet, neboť celá směna byla odpracována.
Otázka   autor: Cziviš Gustav    datum: 11.02.2008
Dobrý den. Zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr dohodou z důvodu organizačních změn ( nadbytečnost ) s odstupným platem a pracovní poměr mi končí za měsíc ( dvouměsíční lhůta ) nyní po jednom měsíci za mnou přišli,že dělali v období říjen a listopad programem e detektiv kontrolu pracovníků a já,že jsem ze 47 pracovních dnů sledování celkem 82 hodin strávil " hraním her " - což je závažné porušení pracovní kázně a tudíž mi chtějí výpověď změnit na obyčejný vyhazov. Mají tuto možnost ( asi jim jde o to odstupné ) ?
Odpověď   autor: Axial.cz
Pokud je již výpověď z důvodu organizačních změn podepsána, nelze následně měnit důvod výpovědi. Citace ustanovení par. 50, odst. 4, zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce: Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, musí důvod ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem, jinak je výpověď neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn.
Ačkoli jste porušil pracovní kázeň, zaměstnavatel se o tom dozvěděl pozdě, a takto postupovat nemůže.
Otázka   autor: Tomas Stastny    datum: 10.02.2008
Dobry den, chci se zeptat, jestli Axial podava danove priznani za pracovniky sam, nebo jestli si ho musi podat pracovnici samy.
Odpověď   autor: Axial.cz
Naše společnost stejně jako ostatní zaměstnavatelé provádí roční zúčtování daně těm zaměstnancům, kteří o to požádají - termín pro podání žádosti a doložení příslušných dokumentů uplyne 15.2. tohoto roku. Nejedná se však o podání daňového přiznání, roční zúčtování může zaměstnavatel provést pouze těm zaměstnancům, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání sami.
Otázka   autor: Vlasta Mikolášková    datum: 09.02.2008
Dobrý den. Můžete mi prosím napsat, jaký je můj vyměřovací základ z výplaty 15000,- hrubého? A jaká bude výše mé nemocenské, která bude trvat od 11. 2. do 16. 3. 2008? Děkuji za odpověď. Mikolášková
Odpověď   autor: Axial.cz
Vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění bývá ve většině případů roven hrubé mzdě, ale není to pravidlem (zvyšuje se například o 1% z pořizovací ceny vozidla při poskytnutí vozidla pro soukromé účely a podobně). Výše nemocenských dávek se vypočítává z denního vyměřovacího základu, výpočet není úplně jednoduchý a je nutno mít k dispozici rozhodné období, vyměřovací základ, počet nezapočitatelných dnů a podoně - na Vaši otázku tedy nelze obecně odpovědět.
Otázka   autor: Jitka    datum: 09.02.2008
Dobrý den,
jsem studentka a chodím na brigádu (DPČ). Je zaměstnavatel povinen mi vystavovat ELDP stejně jako stálým zaměstnancům?
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, z pracovněprávního vztahu, z něhož je zaměstnanec účasten sociálního pojštění, se následně vystavuje evidenční list důchodového pojištění. DPČ zakládá účast na pojištění, tedy evidenční list musí být vyhotoven.