On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Lenka Gyoriová    datum: 09.03.2008
Dobrý den, prosím Vás pokud matka na rodič. dovolené pracuje u svého zaměstnavatele na zkrácený úvazek, musí se odvádět zdrav. pojistné z minimálního vyměř. základu ( 8000 Kč).Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Za matky na mateřské dovolené je plátcem pojistného z minimálního vyměřovacího základu stát, vyměřovací základ se tedy do minimální hranice nedorovnává. Vyměřovacím základem je obvykle dosažená hrubá mzda.
Otázka   autor: karnovsky    datum: 08.03.2008
Dobry den,chci se zeptat. Ja jsem mel prac. uraz a jsem uz skoro mesic doma,bude to trvat dele. Zajima me jestli kdyz dostavam cisty plat 13000kc. tak jestli budu dostavat to same,kdyz je to prac. uraz? Dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
V případě pracovního úrazu se vyplácejí nemocenské dávky jako při nemoci. Pracovní úraz ale musí být odškodněn podle platných předpisů, tj. zaměstnanci je následně vyrovnán jeho příjem do výše průměrného výdělku před vznikem pracovního úrazu (a to zaměstnavatelem, který je ze zákona pojištěn), zjednodušeně řečeno tedy budete dosahovat stejného příjmu, jako před úrazem.
Otázka   autor: hana    datum: 04.03.2008
Dobry den, jsem studentka a obcas si vydelavam prekladanim. Minuly rok jsem delala nekolik prekladu pro jednu firmu, podepsala jsem nekolik dohod o provedeni prace, kazdou na 5000 Kc. Rovnou mi strhli dan 15%. Jako student bych ale mela mit nejakou slevu na dani, mohli byste mi prosim poradit, co mam priste udelat? Je mozne tuto slevu uplatnit, i kdyz mam treba nekolik prekladu od ruznych firem? Dekuji za radu.
Odpověď   autor: Axial.cz
Slevy na dani můžete uplatnit u toho zaměstnavatele, u něhož podepíšet prohlášení poplatníka daně z příjmu, při výdělku do 5000 Kč nebudete mít potom sraženu žádnou daň. Prohlášení ale můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele ve stejném období, slevy nemůžete uplatňovat u několika, musíte si vybrat, u kterého zaměstnavatele je to pro Vás nejvýhodnější.
Otázka   autor: Jaroslav Koutík    datum: 04.03.2008
Zaměstnavatel se mnou ukončil prac. poměr z organ. důvodů. Našel jsem si práci na dohodu o prac. činnost. Dotaz zní zda si mohu platit sám dobrovolně sociální a zdravotní pojištění anebo to musí platit zaměstnavatel povinně. Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dohody o činnosti jste automaticky pojištěn, pokud příjem z ní je vyšší než 400 Kč v měsíci a je uzavřena na dobu delší než 7 kalendářních dnů. Potom musí zaměstnavatel z vašeho příjmu odvést povinnou část odvodů za organizaci (35%) a Vám srazit pojistné, které budete hradit Vy (12,5%), v případě nedosažení minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění, kterým je v současné době Kč 8.000 Vám bude tento vyměřovací základ dorovnán a pojistné odvedeno z této částky, i kdyby Váš výdělek byl nižší.
Otázka   autor: Menšíková Dana    datum: 02.03.2008
Dobrý den.Chtěla bych u nového zaměstnavatele uplatnit daňové zvýhodnění na dítě.Dostanu tento doklad u bývalého zaměstnavatele,popř.kde o něj žádat?Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Nejedná se o doklad. V novém zaměstnání podepíšete Prohlášení poplatníka daně z příjmů, v němž požádáte o uplatnění slev na dani včetně daňového zvýhodnění na dítě. Podmínkou ovšem je, že ho nebudete mít podepsáno u jiného zaměstnavatele. Nemůžete v jednom zaměstnání uplatňovat např. slevu na poplatníka a v jiném daňové zvýhodnění na dítě, prohlášení smíte podepsat pouze jednou a slevy uplatit také pouze jednou. Doklad vystavuje zaměstnavatel většinou druhému z manželů, a to v případě, že zaměstnanec daňové zvýhodnění na děti neuplatňuje a chce ho uplatnit manžel.
Otázka   autor: Michaela Šulcová    datum: 02.03.2008
Chtěla bych se zeptat ,nabízí se mě práce na dohodu o provedení práce , s příjmem okolo 3000 měsíčně. Jak se taková práce daní? Jestli se musí tyto příjmy uvádět na sociální dávky? Jsem ještě na MD,ale za měsíc se budu muset nahlásit na úp ,tak jestli bych při tomto výdělku mohla pobírat podporu v nezaměstnanosti?
Odpověď   autor: Axial.cz
Příjmy z dohody o provedení práce se zdaňují stejně, jako všechny další příjmy ze závislé činnosti. Záleží na tom, zda podepíšete u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka daně z příjmů nebo ne. Můžete ho však podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele ve stejném období. Pokud podepíšete, budete mít příjem zdaněn zálohovou daní a budete mít nárok na slevy na dani (jen sleva na poplatníka činí Kč 2.070,-). Pokud nepodepíšete, bude Vám tento příjem daněn srážkovou daní ve výši 15%. Pokud se týká výdělku zohledňovaného jako příjem pro poskytnutí podpory v nezaměstnanosti, můžete si vydělat polovinu minimální mzdy, aniž by tento příjem byl překážkou pro její poskytování, ale na veškeré podrobnosti v této souvislosti Vám doporučujeme informovat se přímo na místně příslušném úřadě práce, kde konkrétně posoudí Váš případ.
Otázka   autor: Leoš    datum: 01.03.2008
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Podáváme společnéé zdanění. Manželka je na mateřské a minulý rok neměla žádný příjem, jen rodičovský příspěvěk. Musí i tak dokládat potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele? Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Neměla-li manželka žádný příjem, nepotřebuje potvrzení. Zaměstnavatel by jí toto potvrzení pravděpodobně ani nevystavil, neboť by obsahovalo nulové údaje. Skutečnost, že manželka neměla žádný zdanitelný příjem, uvedete v daňovém přiznání.
Otázka   autor: Vanesa    datum: 29.02.2008
Vážení,chci se s Vámi poradit ohledně zaměstnání.Jsem na úřadě práce už 13měsíců.Nyní jsem si našla práci,ale bohužel jen na 4 nebo 5 hodin teda aspoň prozatím.CHci se zeptat jestli když tuhle práci vezmu se můžu nechat vyřadit z úřadu práce, nechci tam už být a zda se to bere normálně jako práce na HPP.Děkuji předem moc za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Vážená paní,
bohužel neuvádíte dostatek informací, abychom mohli Váš dotaz posoudit. Pokud se jedná o práci na dohodu o provedení práce, nejste z ní pojištěna a musíte si platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů z minimálního vyměřovacího základu, pokud se odhlásíte z úřadu práce. Pokud se jedná o dohodu o činnosti nebo pracovní poměr, jste pojištěna, obě smlouvy podléhají odvodům na sociální i zdravotní pojištění (u DPČ je nutno splnit ještě podmínku výše příjmu a délku dohody, ale ty pravděpodobně splňujete). Víc v tuto chvíli nemůžeme uvést, případně blíže specifikujte svůj dotaz.
Otázka   autor: Veronika    datum: 26.02.2008
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost uplatnění slevy na studenta. Studen ukončil v 05/2007 střední školu maturitou, v 09/2007 začal navštěvovat jednotelý kurz cizcíh jazyků s denní výukou (škola je zařazena v příloze č.1 k vyhlášce MŠMT č.183/98 Sb). Student je zároveň OSVČ po celý rok 2007 - může si uplatnit slevu na studenta za celých 12 měsíců?
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, v případě že příprava na budoucí povolání podle příslušné vyhlášky trvala v roce 2007 po celých dvanáct měsíců (prázdniny se započítávají), potom je možno slevu uplatnit za celou dobu studia.
Otázka   autor: Lenka    datum: 26.02.2008
Dobrý den, minulý rok jsem u Vás pár dní pracovala, celkový výdělek byl 1755 Kč chtěla bych se zeptat, jesli ho mám uvádět do společného zdanění manželů, nevím jakým způsobem byla mzda zdaněna. na potvrzení o zdanitelných příjmech jste mi napsali do sražené zálohy na daň 0Kč....
Odpověď   autor: Axial.cz
Příjem z vystaveného potvrzení o zdanitelných příjmech musíte do daňového přiznání uvést, i když výsledná záloha na daň byla nulová. Příjem byste neuváděla pouze v případě, že by se jednalo o příjem daněný srážkovou daní, potom bychom Vám ale toto potvrzení nevystavili (na srážkovou daň se nevystavuje). Že se jednalo o zálohovou daň je zřejmé i z toho, že byla nulová, neboť srážková daň nikdy nulová není (neuplatňují se slevy na dani).