On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Martin    datum: 15.04.2008
Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu určitou,a to do 30.6. 2008.K tomuto datu chci ukončit pracovní poměr.Je ještě nutné podat písemnou výpověd nebo nějaké ústní oznámení zaměstnavateli?Nebo smlouva zaniká automaticky k 30.6.2008?Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Smlouva zaniká automaticky k uvedenému datu. Ale pokud byste po tomto datu dále docházel do práce se souhlasem zaměstnavatele, smlouva by se automaticky změnila a její trvání by bylo na dobu neurčitou.
Otázka   autor: Michaela Blahová    datum: 15.04.2008
Dobrý den, jsem studentka a pracuji brigádně v supermarketu. Nastoupila jsem v září 2007 a předtím jsem byla na brigádě jinde. Donesla jsem do supermarketu, tedy k poslednímu zaměstnavateli, všechny dokumenty z bývalé práce a zažádala jsem si o vrácení daní. Po nějaké době mi bylo oznámeno, že žádný z brigádníků nemá na vrácení daní nárok. Tak bych se chtěla zeptat, jak je to možné a jestli mám možnost se ještě někde odvolat, děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
O roční zúčtování daně může zažádat "poplatník daně" svého posledního zaměstnavatele v daném roce za splnění několika podmínek, které se stvrzují ve formuláři Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti a funkčních požitků (růžový dvojlist, který se podepisuje většinou při nástupu do práce a následně po ukončení roku). Základními podmínkou je, že poplatník nesmí mít souběh příjmů, jeho zaměstnavatelé musí následovat postupně za sebou.
O roční zúčtování musíte požádat písemně, a to do 15.2. následujícího roku, do stejného data musíte předložit všechny dokumenty (potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů v daném roce, potvrzení o zaplacených příspěvcích na životní pojištění, potvrzení o úrocích z úvěru na bytové potřeby a další).
Zaměstnavatel je povinen výpočet daně provést a přeplatek daně zaměstnanci vyplatit nejpozději v doplatku mzdy za březen. Pokud jste o roční zúčtování požádala předepsaným způsobem, tj. písemně, musí zaměstnavatel zúčtování provést, nezáleží na typu pracovněprávního vztahu.
Otázka   autor: Jiří    datum: 14.04.2008
Dobrý den,mam takovej dotaz.Stal se my pracovni uraz a v zamestnani my vyplacejí jen klasickou nemocenskou.bylo my řečeno že zbytek penez my bude vyplacen az po ukončení neschopnosti.Mužete my prosim poradit na co mam narok a jake ma podnik povinosti.Je možne aby my nedorovnavali nemocenskou do više meho prumerneho platu. Při urazu jsem si zlomil krční obratel a podle lekařu budu marodit delší dobu.Předem dekuju za odpoved a pomoc..Jiří
Odpověď   autor: Axial.cz
Máte nárok na dorovnání nemocenských dávek do průměrného výdělku před vznikem pracovního úrazu, při dlouhodobé nemoci je běžné provádět toto odškodnění i průběžně. Dále máte nárok na případné bolestné, proplacení úhrady lékaři v souvislosti s vystavením potvrzení a další náklady, vzniklé v souvislosti s pracovním úrazem. Pokud je Vaše nemoc v souvislosti s pracovním úrazem, který byl zaprotokolován, není o Vašem nároku pochyb.
Otázka   autor: Zdenka    datum: 14.04.2008
Dobrý den,mám dotaz.Pracuji na směny.Nastoupila jsem do zaměstnání 17.10.2007.Nyní jsem od 11.03.2008 do 15.04.2008 byla v pracovní neschopnosti.Můj průměrný plat činní 15500 kč měsíčně.Dokázali by jste mi vypočítat nemocenskou.A ještě poddotaz.Chodí nemocenská v den výplaty v zaměstnání??Děkuji předem za odpovědi
Odpověď   autor: Axial.cz
Bohužel nedokázali. Výpočet nemocenských dávek není úplně jednoduchý a je pro něj nutné znát přesný příjem v rozhodném období, počet dnů rozhodného období sníženého o nezapočitatelné dny a další údaje. Pokud pracujete v tzv. velké organizaci (nemocenské dávky vyplácí zaměstnanvatel), budou nemocenské dávky součástí Vašeho příjmu, na výplatní pásce budou uvedeny zvlášť. Pokud nemocenské vyplácí za malou organizaci správa sociálního zabezpečení, je termín úplně odlišný, v tom případě se informujte u příslušné správy SZ o pravděpodobném termínu výplaty dávek.
Otázka   autor: Martin    datum: 11.04.2008
Dobrý den, pokud jsem preřušil studium střední školy, tak se chci zeptat, do jaké lhůty jsem povinnen dát vědět pojišťovně kvůli zdravotnímu pojištění. Někde jsem četl, že student střední školy ma dvouměsíční lhůtu a někde čtu, že musím do osmi dnů. Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Zdravotní pojištění si musíte hradit od okamžiku přerušení studia, oznamovací povinnost máte do 8 dnů.
Otázka   autor: Lucie    datum: 07.04.2008
Dobrý den, prosím o radu,v září mi končí mateřská dovolená a měla bych nastoupit do zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou.Jelikož jsem se přestěhovala, nemohu s malým dítětem do zaměstnání dojíždět, tudíž dám výpovedˇ.Budu s dcerou doma ještě jeden rok a budu pobírat rodičovský příspěvek.Chci se zeptat, zda-li se mám po podání výpovědi hlásit na úřadu práce, nebo někde jinde,nevím jak mám platit soc. a zdravot, pojištění, doposud to za mne platil zaměstnavatel. Děkuji za odpovědˇ.
Odpověď   autor: Axial.cz
V době pobírání rodičovského přispěvku nemusíte platit ani sociální ani zdravotní pojištění, plátcem je za Vás stát.
Otázka   autor: Jana Rusínová    datum: 02.04.2008
dobrý den, chtěla bych se zeptat když ukončuji pracovní poměr dohodou zda musí být dvouměsiční výpovední lhůta.nebo jestli jde ukončit pracovní poměr jen k dohodnutému datumu.děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Dohodou lze pracovní poměr ukončit k jakémukoli datu, jedná se o dohodu mezi dvěma stranami, která musí být stvrzena písemně. V případě, že se nedohodnete, potom podáváte výpověď z pracovního poměru s výpovědní lhůtou podle zákoníku práce.
Otázka   autor: Martina    datum: 28.03.2008
pracuji jako zdravotní sestra v soukromé ambulanci a chci dát výpověď z rodinných důvodů, jaká je výpovědní lhůta.ve smlouvě mám dle ZP §45. Je možné podat výpověď dohodou třeba s měsíční výpovědní lhůtou?
Odpověď   autor: Axial.cz
Výpověď dohodou neexistuje. První varianta je, že se na datu ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem dohodnete, datum může být jakékoli. Pracovní poměr bude rozvázán dohodou, dohodu uzavírají zaměstnavatel a zaměstnanec písemně. Druhá varianta je podání výpovědi, kterou může zaměstnanec podat i bez uvedení důvodu, a to s výpovědní dobou dva měsíce, která začáná běžet prvním dnem měsíce následujícího po datu doručení výpovědi (např. podáte-li 10.4., výpovědní doba začíná běžet 1.5. a skončí 30.6.).
Otázka   autor: Jana     datum: 28.03.2008
Dobrý den, 16-letá dcera studentka chodí příležitostně na různé brigády. Jak je to se zdaněním jejích příjmů? Do jaké částky ročně daň neplatí vůbec? Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Podepíše-li zaměstnanec prohášení poplatníka daně z příjmů, má nárok na uplatnění slev na dani a nezdanitelných částek. Prohlášení může ale podepsat na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele a stejně tak uplatnit slevy na dani.
U těch zaměstnavatelů, kde zaměstnanec prohlášení nepodepíše, bude mít do částky 5.000 Kč uplatněnu srážkovou daň ve výši 15%, která je konečná (příjmy daněné touto daní se nezahrnují do daňového přiznání po ukončení roku). U příjmů nad 5.000 bude uplatněna zálohová daň, v letošním roce také ve výši 15%. U toho zaměstnavatele, kde pracovník podepíše prohlášení, bude vypočtená daň snížena o měsíční slevy na dani, u studenta se bude jednat o základní slevu 2.070 Kč a slevu na studenta ve výši 335 Kč, celkem 2.405 Kč.
Upozorňujeme, že daň se vypočítává v letošním roce z tzv. superhrubé mzdy, tj. navýšené o částku sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem, z takto vypočteného základu daně je vypočítána daň nebo záloha na daň a poté odečteny slevy na dani.