On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Jana Navratilova    datum: 27.08.2012
Dobrý den,
jsem studentka vysoké školy a přes rok roznáším letáky, o prázdninách jsem si našla ještě další brigádu, abych si více vydělala. Dohromady jsem si vydělala cca 11 000 za ten měsíc. Musím tím, že částka přesáhla 10 000 něco vyřizovat nebo nahlásit??
Děkuji přeji Vám hezký den
S pozdravem J. N.
Odpověď   autor: Axial.cz
Nerozumím bohužel dotazu. Pracujete na základě nějaké smlouvy? Dohoda o činnosti, dohoda o provedení práce? Pak se o vešekré srážky a hlášení postará Váš zaměstnavatel...
Otázka   autor: Nela Šperňáková    datum: 23.08.2012
Dobrý den, chtěla jsem se informovat. Jestli mohu být zaregistrovaná jako brigádník u více personálních agentur? Děkuji Šperňáková
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, můžete, žádné omezení v tomto směru neexistuje.
Otázka   autor: Monika Michalska    datum: 21.08.2012
Dobry den,
byla jsem prijata na VS na denni formu studia a zaroven zacinam pracovat na zkraceny uvazek. Je pro zamestnavatele podstatnou informaci to, ze jsem studentka? Ma to nejaky vliv na placeni zdravotniho a soc. nebo mi ho bude platit jak stat, jelikoz jsem student tak i zamestnavatel? Dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, oznámení zaměstnavateli má význam, nicméně v konečném důsledku spíše pro Vás, než pro zaměstnavatele. Pokud zaměstnavateli doložíte potvrzení o studiu, bude Vám sice zaměstnavatel srážet sociální a zdravotní pojištění (resp. bude-li Váš pracovní poměr poměrem pojištěným), ale zdravotní pojištění Vám bude srážet z hrubé mzdy, nikoli z povinného minimálního vyměřovacícho základu. V případě, že Váš výdělek bude nižší než 8 tisíc za měsíc, je to pro Vás výhodné. Dále pokud podepíšete Prohlášení poplatníka daně z příjmu a uplatníte nárok na slevy na dani, budete mít uplatněnu i slevu za studium.
Otázka   autor: Zuzka    datum: 20.08.2012
Dobrý den , chtěla bych se zeptat jak je to s pracovní smlouvou. Pracuji jako veterinářka u nejmenovaného veterináře a v pracovní smlouvě mám uvedeno : začátek prac. poměru od 1.7. 2012 a doba trvání :Pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou , a to po dobu zástupu za dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance. Problém je v tom , že ve smlouvě nikde není uvedeno kdy pracovní poměr končí. Chci se tedy zeptat zda je takova smlouva platná, kdyz v ni neni uvedeny datum do kdy smlouva plati. Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, taková smlouva je platná. Z uvedeného ustanovení jasně vyplývá, že pracovní poměr je omezen a to událostí, která je nezávislá na vůli obou účastníků, tedy navrácením do zaměstnání třetí osoby. Obvykle se v podobných případech uvádí mírně konkrétnější formulace, např. po dobu zástupu za mateřskou dovolenou, ale podle mého názoru je uvedená formulace naprosto dostatečná. Vyplývá z ní omezenost doby trvání a jak bylo zmíněno výše, je nezávislá na vůli účastníků, sjednávajících smlouvu. Pracovní smlouva je dvoustranná dohoda smluvních stran, Vy jste ji podepsala, čímž jste s uvedeným vyjádřila souhlas.
Otázka   autor: Lukáš Ondra    datum: 13.07.2012
Dobrý den, mám dotaz. Měl jsem přes pracovní agenturu zařízenou práci ve firmě na dohodu, kde se mi na druhý den od nástupu do práce stal pracovní úraz a byl jsem na nemocenské. Vím, že na tu nemám nárok, ale agentura tvrdí, že nemám nárok ani na vyplacení pracovního úrazu, jelikož jsem jim nevydělal nějakou jimi určenou částku a tím pádem jsem nebyl důchodově pojištěný. Podle mě je tohle nesmysl a chci se zeptat, jestli mi vážně můžou zapřít vyplacení pracovního úrazu? Nebo můžu chtít vyplacení přímo od firmy, kde se mi to stalo i když jsem byl agenturní zaměstnanec? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Na odškodnění pracovního úrazu máte nárok i v případě, že pracujete na dohodu mimo pracovní poměr. Všichni zaměstnavatelé v ČR musí být pro takové případy povinně pojištěni, jedná se o zákonné pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Společně se zaměstnanci v pracovním poměru jsou pojištěni i zaměstnanci mimo pracovní poměr. Svůj nárok uplatněnte u svého zaměstnavatele, s nímž jste měl uzavřenu pracovní smlouvu. V případě problémů kontaktujte pojišťovnu Kooperativa a.s., u níž většina zaměstnavatelů toto zákonné pojištění povinně uzavírá, jistě Vám poradí další postup.
Otázka   autor: Karol Černý    datum: 03.07.2012
Mají brigádníci nárok na noční příplatky a příplatky za svátek pokud ho odpracují?
Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Odpověď bude znít: nemají, nicméně bylo by dobré specifikovat, co míníte slovem "brigádníci". Zaměstnanci v pracovním poměru jsou odměňováni mzdou nebo platem a s tím souvisí i různé příplatky za práci přesčas, v noci a podobně. Zaměstnanci činní na základě dohod mimo pracovní poměr jsou odměňování odlišně, sjednanou odměnou, k níž nenáleží žádné zákonné příplatky.
Otázka   autor: Kateřina Plajnerová    datum: 12.01.2012
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s povinností zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Jsem zaměstnána na smlouvu na poloviční úvazek za 7861 Kč hrubého. Zaměstnavatel za mě odvádí sociální a zdravotní, ale já slyšela, že pokud nevydělávám alespoň 8000 Kč hrubého/měs., pak musím platit nějaké další peníze na pojištění sama. Můžete mi poradit, jak to vlastně je? Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Odvod zdravotního pojištění z minimálního vyměřovacího základu zajistí ve Vašem případě zaměstnavatel, nemusíte se o nic starat. Zaměstnavatel Vám srazí a odvede zdravotní pojištění nikoli ze zúčtované hrubé mzdy, ale z minimálního vyměřovacího základu, kterým je 8.000 Kč.
Otázka   autor: Lucie Svobodová    datum: 11.01.2012
Dobrý den, chtěla bych se optat na změny od 1.1. 2012, které se týkají odvodu zdrav. a soc. pojištění i z DPP, když na DPP vydělám více než 10tis. kč, již musím odvádět zdravotní a sociální, ale kdybych měla podepsané 2 DPP u různých zaměstnavatelů, tak jaká je hranice pro odvody? Je to 10 tis, u jednoho zaměstnavatele na DPP nebo obecně na DPP. Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Pro účely "zpojistnění" dohody o provedení práce, tedy otázku, zda zaměstnanec bude z výkonu práce na DPP pojištěn, se posuzuje příjem u jednoho zaměstnavatele. Budete-li tedy pracovat na dvě dohody u dvou různých zaměstnavatelů, obě dohody se budou posuzovat samostatně. Budete-li však pracovat na dvě dohody u jednoho zaměstnavatele, příjem se pro tyto účely sčítá.
Otázka   autor: Radka Ostřížková    datum: 06.01.2012
Dobrý den.Mám dotaz ohledně sociálního a zdravotního pojištění?Momentálně jsem zaregistrovaná na uřadě prace a pobírám příspěvek na péči na dítě(syn 13 let)-1 skupinu 3000kč.Jelikož je v mém okolí problém najít jednosmněné zaměstnání,přemýšlela jsem že bych zustala 2roky jako žena v domactnosti pečující o dvě děti do 15let.Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění a kolik se měsíčně platí.Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Za osoby registrované na úřadu práce, tj. uchazeče o zaměstnání, hradí zdravotní pojištění stát. Povinnost odvádět sociální pojištění u osob bez zdanitelných příjmů stanovena není.