On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Renata Bačková    datum: 21.05.2008
Přeji hezký den,prosím vás mám nového zaměstnance na hlavní pracovní poměr od 1.5.2008,s tím,že je to student,který 19.6.bude mít státnice.Potřebuji poradit zda může podesat prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti už od května 2008?Nebo odpočitatelné položky /2070,-Kč/ může uplatňovat až po státnicích.Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Nárok na slevu na dani vzniká od data uvedeného v prohlášení poplatníka daně, většinou od data nástupu. Student má nárok na uplatnění dvou slev na dani - základní na poplatníka a na studenta, a to v období, kdy se soustavně připravuje na budoucí povolání. Naopak po státních zkouškách bude studium ukončeno a zaměstnanec ztrácí nárok na slevu na dani na studenta, základní sleva na poplatníka zůstává.
Otázka   autor: Eva Baarová    datum: 21.05.2008
Dobrý den, jsem OSVČ a chystám se zaměstnat studenty při realizaci jednoho projektu na DPP v rozsahu cca. 2 měsíce. Měsíční výdělek nepřesáhne 5 tisíc. Nevím, jestli jsme to pochopila správně, ale v takovém případě se výdělek automaticky zdaní 15% srážkovou daní? V případě, že by u mě student chtěl podepsat prohlášení poplatníka daně z příjmu, jak uplatním jeho slevu na dani? Je to tak, že od měsíčního výdělku před daní odečtu základní měsíční slevu na daň 2070Kč + slevu na studenta 335Kč a zbylou částku zdaním srážkovou daní? Mám právo odmítnout požadavek studenta na uplatnění slevy na dani, pokud mi administrace kolem připadá příliš složitá?
Odpověď   autor: Axial.cz
Zdanění příjmu probíhá dvěma způsoby - zálohovou nebo srážkovou daní. V současné době jsou obě ve výši 15%, ale v případě zálohové daně má poplatník nárok na slevy z uvedené daně.
Zálohová daň bude uplatněna v případě, že poplatník podepíše prohlášení poplatníka daně z příjmu a požádá o uplatnění slev na dani. Srážková daň se použije u příjmů do 5.000 Kč v případě, že pracovník prohlášení nepodepíše, při vyšším příjmu a nepodepsaném prohlášení se automaticky použije zálohová daň, ale bez uplatnění slev na dani.
Uplatnění slev na dani nemůžete v žádném případě zaměstnanci odmítnout.
Sleva na dani se odečítá od výsledné daně, nikoli od základu daně.
Ve Vámi uvedeném případě, pokud student podepíše prohlášení a uplatní tím slevy na dani, jeho hrubý příjem na DPP bude 5.000 Kč, je daň 5.000*15%=750 Kč, ale už základní sleva na dani je vyšší než vypočtená daň, výsledná daň tedy bude 0.
Otázka   autor: Tomáš    datum: 20.05.2008
Dobrý den,
Mam dotaz ohledne placeni socialniho a zdravotnoho pojisteni pri preruseni studia. Jsem student do 26 let prezencniho studia, ale musel jsem prerusit studium kvuli zdravotnim problemum. Muzete mi poradit jak je to ted s placenim SZP? Studium mi bylo preruseno zpetne k zacatku semestru a v rijnu jiz normalne pokracuju ve studiu, ale na tech 7 mesicu nejsem studentem. Nyni nejsem nikde zamestnan. Muzete mi poradit? Dekuju mockrat.
Odpověď   autor: Axial.cz
Za dobu přerušení studia musíte hradit vaší zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, kterým je v současné době 8.000 Kč, tj. pojistné 1.080 Kč. K pojištění se přihlásíte jako osoba bez příjmů, v případě opětovného zahájení studia oznámíte tuto změnu pojišťovně a přestanete hradit zdravotní pojištění, plátcem za Vás bude zase stát.
Otázka   autor: Ivana Chalupníková    datum: 16.05.2008
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem zda se jedná o pracovní úraz v případě zahraniční služební cesty. Kdy se kolegovi během bezpečnostní pauzy na cestě udělalo nevolno. Byli jsme na čerpací stanici, kolega z ničeho nic omdlel, upadl a byl převezen do nemocnice. Jedná se o obchodního zástupce. Děkuji za brzkou odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Na toto je odpověd velmi jednoduchá - nejedná se o úraz, tedy ani pracovní úraz. Jde o nevolnost, případně následnou nemoc potvrzenou dokladem o pracovní neschopnosti... Pokud by byl způsoben na pracovní cestě úraz, jednalo by se o úraz pracovní.
Otázka   autor: Martina Malinová    datum: 05.05.2008
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkající se srážky na zdravotní pojištění. Pracuji na DPČ a v březnu 08 jsem odpracovala pouze tři dny. Hrubá mzda činila 1700 Kč, ale na zdrav. pojištění mi bylo strženo přes 1000 Kč. Na můj dotaz mi bylo odpovězeno, že jsem samoplátce. Nikde jinde nepracuji, ani nepobírám dávky od státu. Je to v pořádku?
Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, je to v pořádku. Zdravotní pojištění je nutno uhradit z minimálního vyměřovacího základu, kterým je 8.000 Kč, ve výši 13,5% (1.080 Kč). V případě, že za Vás není plátcem pojistného stát ani žádná jiná organizace, musíte odvést ze své mzdy zdravotní pojištění z tohoto minima, i když jste tak vysoké mzdy nedosáhla.
Otázka   autor: Ludmila Svobodová    datum: 29.04.2008
Prosím o radu, pracovala jsem ve firmě a šla jsem na mateřskou dovolenou 03.05.2005 do 14.11.2005 od 15.11.2005 do 14.12.2005 jsem čerpala řádnou dovolenou a za tuto dobu mi byla poskytnuta částka 16 659,-a od 15.12.2005 jsem byla na rodičovské dovolené a nikde jsem nepracovala až do 31.03.2008, od 1.4.2008 jsem opět nastoupila na mateřskou dovolenou.Chci se zeptat ,jaká bude denní dávka na mateřské dovolené, při první mat.dovolené byla denní dávka 381,-Kč. Děkuji za odpověd LS
Odpověď   autor: Axial.cz
Dávka peněžité pomoci v mateřství se vypočítává z denního vyměřovacího základu za rozhodné období (podíl příjmu a dnů při výkonu práce). Pro tento výpočet neposkytujete informace, informujte se u svého zaměstnavatele na denní výši dávky.
Otázka   autor: Marcela    datum: 29.04.2008
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Jsem na mateřské dovolené a moc by mě zajímalo,kolik si smím vydělat k mateřské za rok a zda se vydělané peníze daní a zda se z vydělaných pěněz strhává zdravotní a sociální.Mnohokrát děkuju.
Odpověď   autor: Axial.cz
Výdělek na mateřské dovolené není nijak omezen, zdanění příjmů probíhá podle toho, jaký pracovněprávní vtah uzavřete. U pracovního poměru a dohody o činnosti se Vám bude srážet sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu, u dohody o provedení práce jen daň z příjmu.
Otázka   autor: stana    datum: 27.04.2008
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má 15letá dcera již může o letních prázdninách vykonávat brïgádu nebo zda smí až od 16 let
Odpověď   autor: Axial.cz
Pro výkon práce mladistvými zaměstnanci jsou stanoveny dvě podmínky, dovršení patnácti let věku a ukončení povinné školní docházky. Pokud tedy Vaše dcera bude již mít o prázdninách ukončenu povinnou školní docházku, může vykonávat brigádu.
Otázka   autor: Irena Jilkova    datum: 25.04.2008
Dobry den. mám dotaz na který bych byla ráda kdyby jste mě mohli poradit. 9,5,07 jsem utrpěla pracovní úraz nohy. léčím se dodnes a jsem na PN. ošetřující lékař mě dal návrh na invalidní důchod. má otázka je : kdy mohu zažádat o vyplacení tzv.bolestného když jsem léčbu ještě neukončila a v brzké době se tomu ani nestane. prognoza vyléčení je na delší dobu. Stále chodím o berlích a mám velké bolesti.mám nárok ještě na nějaké odškodnění? děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Bolestné můžete u svého zaměstnavatele nárokovat kdykoli, obvykle se potvrzení o bolestném od ošetřujícího lékaře předává zaměstnavateli s počátkem pracovní neschopnosti.
Otázka   autor: Irena Pacáková    datum: 25.04.2008
Mám bratra,je v neschopnosti práce po pracovním úraze.Dome je už 7 měsíců.Může odjet v létě na dovolenou aniž by musel přerušit neschopenku?Po úraze nevidí na jedno oko,trvale.
Jde odjet jako v rámci zdravotní dovolené?
Děkuji za odpověd.
Pacáková
Odpověď   autor: Axial.cz
V žádném případě. Pokud je pracovník v pracovní neschopnosti, má nařízen léčebný režim od svého ošetřujícího lékaře a tím se řídí. Ošetřující lékař může předepsat dopolední a odpolední vycházky.