On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Jaroslava Šťasnová    datum: 05.08.2008
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když mám děti ve věku 8 a 6 let a chtěla bych zůstat půl roku v domácnosti.Musím po tuto dobu platit zdravotní pojištění a pokud ano,kolik bych platila.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, v tomto případě musíte hradit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů, tj. z minimální mzdy. V současné době je to z částky 8.000 Kč - pojistné činí 1.080 Kč.
Otázka   autor: Leona Čechová    datum: 13.07.2008
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné podepsat prohlášení u poplatníka u platnit slevu na poplatníka. Jedná se o měsíční pracovní poměr studenta (21let) v průběhu prázdnin (DPP), ale zároveň podepsat prohlášení na další dohodu (odpoledne) a uplatnit slevu za studenta. Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Jestliže dotaz zní, zda můžete slevy na dani rozdělit mezi dva různé zaměstnavatele a prohlášení podepsat u obou z nich, odpověď zní NE. Prohlášení poplatníka můžete podepsat na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele a u něho uplatnit všechny slevy na dani, na které máte nárok.
Otázka   autor: Jana    datum: 11.07.2008
Dobrý den, prosím Vás o radu, jsem studentka gymnázia a zajímalo by mě, zda - li jako student mám povinnost odvádět daně já, či to za mě dělá stát, případně kolik procent činí daň z hrubé mzdy a jaké jsou slevy na daních pro studenty. Pracuji na vedlejší pracovní poměr se standartní smlouvou na dobu určitou. Předem děkuji za odpověd.
Odpověď   autor: Axial.cz
Jste-li zaměstnancem, odvody z mezd včetně daně či zálohy na daň provádí zaměstnavatel. V současné době čini daň 15% z hrubé mzdy, zvýšené o částku sociálního a zdravotního pojištění, kterou je povinen odvádět zaměstnavatel (tj. o 35%). Slevy na dani, pokud student podepíše prohlášení a doloží příslušná potvrzení, čini na poplatníka 2.070 měsíčně a na studenta 335 měsíčně.
Otázka   autor: Lucie Kolářová    datum: 10.07.2008
Dobrý den, mám dotaz, jsem studentka VŠ a v srpnu mi bude 26 let, od kdy přesně mi vzniká povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Je to přímo ode dne 26.narozenin, od toho měsíce anebo až od měsíce následujícího? Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Zdravotní pojištění musíte hradit jako osoba bez přijmů od následujícího měsíce po měsíci, v němž jste dovršila věku 26 let.
Otázka   autor: Kamila    datum: 10.07.2008
Dobry den, ma znama pracuje v zamestnani, kde denni smena trva 7h 45min. Zamestnavatel jim z duvodu, ze je smena kratsi nez 8 hodin zrusil prestavky. Chtela bych se zeptat, zda ma na takove jednani narok. Nekde jsem cetla, ze prestavku musi mit kazdy max. po 6ti hodinach. Jaka je skutecnosti? Predem dekuji za odpoved
Odpověď   autor: Axial.cz
Dle ustanovení § 88 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout přestávku v práci v trvání nejméně 30 minut nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Byla-li přetávka na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Přestávku nelze poskytnout na začátku a konci pracovní doby.
Otázka   autor: Eva    datum: 30.06.2008
Dobrý den. Měla bych dotaz. Jsem studentkou VŠ a pracuji, mám podepsané prohlášení. Můj příjem v některých měsících přesahuje 5000 Kč. Daň mi i přesto díky slevám vychází nula. Znamená to, že za mě zaměstnavatel neodvádí žádné zálohy na daň? A že kdybych podala daňové přiznání za rok 2008, že by mi nic nevraceli, protože jsem neplatila žádné zálohy? Také by mě zajímalo, zda platí ještě nějaký limit výdělku za rok, který smí student mít. Děkuji předem za Vaši odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, je to přesně jak uvádíte. Jestliže máte podepsané Prohlášení poplatníka daně, máte nárok na slevy na dani. Pokud tyto slevy jsou vyšší než spočítaná záloha na daň, samozřejmě se žádná daň nesráží a neodvádí, při ročním zúčtování či daňovém přiznání tedy logicky není co vracet... Výše výdělku studenta není omezena.
Otázka   autor: Ina    datum: 23.06.2008
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na následující:
1) je možné uzavřít dohodu o brigádě, když je zaměstnanec stále v HPP a není student?
2) jestli je možné nebýt studentem, zároveň nebýt v HPP a být pouze brigádníkem?
3) zda je možné býti pouze brigádníkem v případě denního pomaturitního studia jazykové školy - zda tato forma studia dává statut studenta
Předem Vám děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
1 - Ano, pracovat na základě dohody o činnosti nebo dohody o provedení práce můžete, i když máte uzavřen hlavní pracovní poměr.
2 - Samozřejmě. Pojem "brigádník" je obecný pojem bez opory v zákoně, ale obecně je chápán jako krátkodobá výpomoc nebo výpomoc na kratší úvazek.
3 - Záleží na tom, zda je studium na této konkrétní škole uznáno vyhláškou MŠMT za přípravu na budoucí povolání.
Otázka   autor: Renata D.    datum: 12.06.2008
Dobrý den, dnes mi zaměstnavatel řekl, že od nového roku je u dohod o provedení práce srážková daň 15 % bez ohledu na výši odměny (do 31.12. platilo, že do 5000 se srážela 15% srážková daň, nad 5000 tisíc se pak odváděla zálohová daň, která podléhala ročnímu zúčtování). Má můj zaměstnavatel pravdu? Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Váš zaměstnavatel pravdu nemá, postup je stále stejný, do 5.000 srážkková daň, pokud zaměstnanec nepodepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmů, nad 5.000 Kč zálohová daň (která je ovšem od letošního roku také 15%), ročnímu zúčtování tato daň podléhá.
Otázka   autor: Kadlecová     datum: 12.06.2008
Dobrý den,
chci se zeptat na následující věc. Bývalý zaměstnavatel mi tento mesic tj. 06/2008 poslal odmeny za minulý rok , tj. 2007
Jde o to, že od nového roku - tedy celý rok 2008
jsem u jineho zamestnavatele. Musím kvuli temto prijmum si sama vyplnit danove priznaní z prijmu? měkla bych vyžadovat od byvaleho zamestnavatele nějaký doklad /krome dokladu " na důchod", který mi již zaslali/ . Děkuji za odpoved
Odpověď   autor: Axial.cz
Nemusíte podávat daňové přiznání, protože se nejednalo o souběžný pracovně právní vztah, pouze Vám byl vyplacen doplatek příjmu od minulého zaměstnavatele. Musíte požadovat Potvrzení o zdanitelných příjmech, které předložíte novému zaměstnavateli v případě, že budete chtít provést roční zúčtování daně.
Otázka   autor: Hannah    datum: 10.06.2008
Dobrý den, jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (tj.40hod./týdně) a chtěla bych si přivydělat na vedlejší pracovní poměr. Je zapotřebí souhlasu zaměstnavatele, u kterého jsem zaměstnaná na HPP? Nic o této kombinaci dvou zaměstnání nevím, můžete mi poradit? Popř. napsat, jaké výhody/nevýhody mohou být?
Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Svému zaměstnavateli nemusíte oznamovat úmysl uzavřít další pracovní poměr, případně dohodu mimo pracovní poměr. U "vedlejšího" pracovněprávního vztahu musíte pouze počítat s vyššími daněmi, neboť slevy na dani můžete uplatnit pouze u jednoho ze zaměstnavatelů. Dále při souběžném zaměstnání budete po ukončení roku povinna podat daňové přiznání, bude-li váš příjem vyšší než 5.000 v měsíci, resp. nebude-li daněn srážkovou daní.