On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: david    datum: 24.08.2008
Dobrý den chtěl sem se prosím poradit. je mi 17 a studuji střední školu. Od začítku prázdnin jsem na brigáde v obchodě diskont plus. výplatu za červenec jsem dostal ale měl jsem tam ztrhli i daně. kamarád mi říkal že když mám podepsaný takový ten růžový papír o daních tak už za to mám slevu 2070 ,- + sleva na studenta. 335 ,- ale vedoucí mi v práci řekl že prej to mám v pořádku bez té slevy i když jsem ho podepsal. tak mi prosím poradte jestli mám práva a jestli mi budou vrácenypeníze pokud zažádám o daňovi přiznání.. děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Situaci popisujte v podstatě správně, pokud jste podepsal "růžový dvojlist" Prohlášení poplatníka daně z příjmu, máte nárok na uvedené slevy (k uplatnění slevy na studenta musíte ještě doložit potvrzení o studiu). Doporučuji Vám obrátit se s písemnou reklamací výpočtu mzdy do mzdové účtárny zaměstnavatele, pravděpodobně Vám ji opraví v následujícím zúčtovacím období. Pro tento případ Vám nedoporučuji řešit situaci daňovým přiznáním, i když je to samozřejmě možné.
Otázka   autor: Michaela Kronová    datum: 20.08.2008
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chodím na brigádu. Nejprve jsem měla smlouvu o provedení práce (to se dalo přežít, že mi sráželi daň), ale už mám 150 hodin vyčerpaných a podepsala jsem smlouvu o pracovní činnosti. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné, aby mi strhávali zdravotní a sociální pojištění, když je za mě odvádí i stát popř. zda vzniká přeplatek a dá se zažádat o jeho vrácení. Další mojí otázkou je, zda mohu podat daňové přiznání a uplatňovat slevy jako je např. na poplatníka (nemám u nynějšího zaměstnavatele podepsané prohlášení), darování krve, důchodové pojištění. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dohody o činnosti se odvácí sociální a zdravotní pojištění, a to jak za zaměstnance, tak zaměstnavatele. Žádný přeplatek nevzniká.
Současně je zaměstnanci srážena daň z příjmu podle toho, zda podepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmu či nikoli. Jste-li na mateřské dovolené a chodíte na brigádu, můžete Prohlášení podepsat (u jednoho zaměstnavatele) a uplatňovat slevy na dani.
Daňové přiznání po ukončení zdaňovacího období můžete podat v každém případě, ale příjem, který Vám bude nyní daněn srážkovou daní (do výdělku 5.000 Kč měsícně) a ani související daň se daňového přiznání nezahrnuje. Můžete také požádat o roční zúčtování daně svého zaměstnavatele, který Vám uvedené slevy uplatní v ročním zúčtování (ale zase pouze z příjmu, který byl daněn zálohovou daní, nikoli srážkovou, je tedy nutné podepsat Prohlášení poplatníka). Podepište tedy Prohlášení a uplatňujte slevy už v průběhu roku, a po jeho ukončení v daňovém přiznání a nebo ročním zúčtování uplatníte navíc ty, které v průběhu roku uplatnit nejdou (např. dárcovství krve).
Otázka   autor: eva    datum: 17.08.2008
Dobrý den,může být řádně zaměstnána mládež ve věku 16 let nebo
je třeba počkat do plnoletosti?Kde hledat práci pro děti,kterým učení
nejde ?Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Podmínky zaměstnání mladistvých jsou dvě: ukončení povinné školní docházky a současně dovršení věku 16 let. Mladistvým zaměstnancům jsou zakázány některé práce, nesmějí pracovat v noci a pro jejich zaměstnávání platí ještě další omezení (např. nesmí s nimi být uzavřena dohoda o hmotné zodpovědnosti apod.).
Otázka   autor: Marie    datum: 15.08.2008
Dobrý den, jsem studentka, chodila jsem několik měsíců na brigádu k jednomu zaměstavateli a podepisovala jsem u něj prohlášení poplatníka daně z příjmu. Nyní jsem dostala nabídku na HPP, mohu prohlášení u prvního zaměstnavatele nějak ukončit a uplatnit jej u druhého? Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, prvnímu zaměstnavateli tuto změnu oznámíte, ideálně písemně do formuláře Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Od následujícího data můžete podepsat tento formulář u nového zaměstnavatele.
Otázka   autor: zuza    datum: 13.08.2008
Dobrý den,
vysvětlete prosím pojem "slevy na dani na poplatníka".
Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Zaměstnanec je povinen z každého příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání) platit daň. Každý zaměstnanec může u svého zaměstnavatele podepsat formulář - Prohlášení poplatníka daně z příjmu - v němž uvede skutečnosti, na jejichž základě může uplatnit zákonem stanovené slevy na dani. Většina slev musí být doložena potvrzením (např. sleva na studenta, invaliditu, ...), ale sleva na poplatníka vzniká automaticky na základě podpisu prohlášení a žádosti zaměstnance v něm uvedené. Výše této slevy je 2.070 Kč měsičně. Vypočtená daň se tedy zaměstnanci o tuto částku sníží a odveden je pouze rozdíl (např. daň je vypčtena na 3.000 Kč, sleva je 2.070 Kč, sraženo zaměstnanci a odvedeno bude 930 Kč).
Otázka   autor: denisa    datum: 13.08.2008
dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak se vypočítá čistá mzda.mám dostat 52kčhrubého na hodinu.Co a kolik se odečítá?děkuji za odpovědˇ
Odpověď   autor: Axial.cz
Vážená paní,
při výpočtu čisté mzdy se postupuje podle několika pravidel, záleží na typu pracovního poměru, na typu poplatníka pro zdanění a odvody sociálního a zdravotního pojištění (zda jste student, důchodce apod.) a zda jste podepsala v orgnizace Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Váš dotaz nelze zodpovědět.
Otázka   autor: Jiří Škarvada    datum: 13.08.2008
Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat v jakém případě mám nebo nemám nárok na slevu na dani poplatníka. Od 1.7. jsem nastoupil do zaměstnání a tato sleva při 1. výplatě nebyla uplatněna. Žádné jiné příjmy nemám. Děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Nárok na uplatnění slevy na poplatníka máte ode dne podpisu Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Záleží tedy na tom, kdy jste jej podepsal a od jakého data jste požadoval uplatnění slevy.
Otázka   autor: Marta Černá    datum: 12.08.2008
Kdyz dam vypoved s 2 mesicni vypovedni lhutou a mam narok na dovolenou,kterou si vyberu,muzu v te dobe kdyz jsem na dovolene zacit uz pracovat u noveho zamestnavatele? A prosim kdyz mame 25 dnu dovolene za rok a ja dam vypoved k 31.8.2008 s 2 mesicni vypovedni lhutou pocita se narok dovolene k 31.8 nebo ke konci rijna? V tom nemam jasno,kolik si pak mohu vybrat dni. Dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Výkonu práce u jiného zaměstnavatele v době dovolené nebrání žádný předpis. Nárok na dovolenou se vypočítává k poslednímu dni pracovního poměru, tj. ve Vašem případě k 31.10.2008.
Otázka   autor: Beková Jarmila    datum: 11.08.2008
Může si uplatnit slevu a studium dítě po skončení základní školy?
Děkuji za odpověď Beková
Odpověď   autor: Axial.cz
Míníte-li základní slevu na dani na poplatníka a dále slevu na studenta, který se soustavně připravuje na budoucí povolání dle příslušného zákona, pak ano, nárok na uplatnění slevy zaměstnanec má, pokud podepíše u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka daně z příjmu (růžový dvojlist) a doloží zaměstnavateli potvrzení o studiu.
Otázka   autor: Marie    datum: 10.08.2008
Jak dlouhá je ochranná lhůta jít k lékaří a brát nemocenskou po podepsání ukončení pracovního poměru dohodou. Do dvou dnů jsem onemocněla. Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ochranná lhůta po ukončení pracovního poměru je v současné době 7 dnů.