On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Havlíčková ivana    datum: 01.09.2008
Dobrý den, jako zaměstnankyně uplatňuji slevu na studující dceru starší 18 let. Do kdy jsem povina doložit potvzení o studiu dcery na další rok? Před koncem prázdnin nebo po skončení prázdnin? Pokud dodám potvrzení na školní rok 2007/2008, zda sleva platí do konce června či srpna?
Odpověď   autor: Axial.cz
Potvrzení o studiu na rok 2007/2008 platí i na oddobí navazujících prázdnin, tedy do 31.8.2008. Další potvrzení musíte doložit na měsíc září, termín je závislý na zvyklostech zaměstnavatele a výplatním termínu (např. zpracovává-li se mzda za září k 15.10., obvykle stačí potvrzení doložit do konce září).
Otázka   autor: Roman    datum: 30.08.2008
dobrý den, chci se zeptat od kolika let se může zaměstnávat na HPP.
jestli od 15 let, nebo až od 18 let ?
a za jakých podmínek?
díky za odpověď RP
Odpověď   autor: Axial.cz
Zaměstnávání mladistvých je možné po dovršení věku 16 let a ukončení povinné školní docházky. Typ pracovněprávního vztahu není omezen.
Otázka   autor: Honza    datum: 30.08.2008
Dobrý den,
jsem studentem vysoké školy. V období letních prázdnin a během studia bych si rád přivydělal. A zajímalo by mě zda je stanoven limit výdělku pro studenta za rok? A zda-li existuje tzv. dodatečné zdanění.
Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ne, limit pro výdělek studenta neexistuje. Termín "dodatečné zdanění" neznáme, požadujete-li odpověď, specifikujte blíže.
Otázka   autor: věra přibylová    datum: 27.08.2008
Dobrý den, prosím o radu. Pracuji pro firmu,která má pobočku v Brně a sídlo v Ostravě.Ředitel naši pobočky tvrdí, že výpověď je platná až v den, kdy dorazí do sídla v Ostravě a ne předáním řediteli v naší pobočce.Takže pokud podám výpověď k posledním dni v měsíci,např. červenci, tak je platná od dalšího měsíce (srpna) v době doručení do Ostravy, tudíž mi začne plynout výpovědní doba až od 1. září.Je to pravda? Děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Ne, záleží na datu předání odpovědné osobě, které máte povrzené na kopii výpovědi. V případě odeslání poštou na datu, kdy byla výpověď doručena druhému účastníku (nikoli některé konkrétní pobočce).
Otázka   autor: Blanka    datum: 27.08.2008
Dobrý den,
chci se zeptat, syn studuje gymnázium, při studiu začal podnikat na živnostenský list, budeme mít i nadále nárok na slevu na dani na studenta (vyživované dítě?), nebo záleží na výši jeho výdělku.
Děkuji za informaci a jsem s pozdravem.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, nárok na slevu na vyživované dítě v případě, že studim stále trvá, máte (resp. na daňové zvýhodnění na díte). Váš syn si současně může sám uplatnit slevu na studenta, který se soustavně připravuje ne budoucí povolání. Výše výdělku není rozhodující.
Otázka   autor: Magdalena Lysková    datum: 27.08.2008
Dobrý den, pobírám plný invalidní důchod, při němž vykonávám zároveň jednu práci na hlavní prac. poměr. Slyšela jsem, že dvě práce na hlavní pracovní poměr při plném inv. důchodu již nelze dělat, ta druhá musí být akorát na vedlejší prac. poměr. Chtěla bych ale ještě k té práci, kt. mám na HPP přidat menší práci na živnost. list. Je možno ji brat za vedlejší prac. poměr a toto všechno vykonávat, aniž bych se něčeho nekalého dopouštěla?
Odpověď   autor: Axial.cz
Při pobírání plného invalidního důchodu není výdělek nijak omezen. Pokud se týká typu pracovněprávního vztahu, který je možno při pobírání tohoto důchodu uzavřít, není také omezen - v současné době se již právním předpisem nerozlišuje hlavní pracovní poměr a vedlejší pracovní poměr, pouze pracovní poměr. Bez jakéhokoli omezení můžete vykonávat práci v několika pracovních poměrech a nebo na základě dohod mimo pracovní poměr (dohoda o činnosti, dohoda o provedení práce).
Otázka   autor: lekesova    datum: 26.08.2008
Mám výpověd dohodou k 31.8. Mám nárok na čerpání "normální" nemocenské, když již mám podepsanou výpověd. Vyplácí se nemocenská na úřadu práce?
Odpověď   autor: Axial.cz
Termín "normální nemocenská" nám není zcela jasný. Po dodání potvrzení o pracovní neschopnosti zaměstnavateli jsou Vám v době nemoci vypláceny nemocenské dávky jako náhrada mzdy.
V případě, že jste zaměstnaná v tzv. velké organizaci, vyplácí nemocenské dávky zaměstnavatel i po ukončení pracovního poměru. Jste-li zaměstnána v malé organizaci (do 25 zaměstnanců), vyplácí nemocenské dávky příslušná správa sociálního zabezpečení, nikoli úřad práce.
Otázka   autor: Silvie Pítrová    datum: 26.08.2008
Dobrý den,
dítě nastupuje do 1.třídy ZŠ. Má alespoň jeden rodič nárok na pracovní volno s náhradou mzdy?
Děkuji. Silvie Pítrová
Odpověď   autor: Axial.cz
Ne, bohužel ne...
Otázka   autor: Veronika Tomečková    datum: 24.08.2008
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Jsem studentka a pracuji momentálně na DPP. Můj zaměstnavatel mi odečítá 15% daň z mého měsíčního příjmu. Nebyla sem s tím seznámena a proto jsem ani nepodepsala prohlášení o dani ( zaměstnavatel mi jej nenabídl ). Kdybych měla podepsané prohlášení o dani, tak mi tuto částku odečítat nesmí z důvodu toho že jsem student? Dá se toto prohlášení podepsat dodatečně? A je nějaká minimální hodinová mzda u DPP? Děkuji moc za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
V případě, že jste nepodepsala Prohlášení poplatníka daně z příjmu, sráží Vám zaměstnavatel z Vaší mzdy tzv. srážkovou daň. Tato daň je konečná a nevstupuje do ročního zúčtování daně ani do daňového přiznání. Pokud podepíšete uvedené Prohlášení, bude Vám vypočítána zálohová daň ve výši 15% a budete mít automaticky nárok na základní slevu na dani na poplatníka a současně slevu na studenta, pokud doložíte platné potvrzení o studiu. Sleva na poplatníka činí 2.070 Kč a sleva na studenta 335 Kč, vyšší daň Vám tedy zaměstnavatel také srazí.
U DPP se nevyplácí mzda, ale odměna z dohody, je zcela závislá na dohodě obou účastníků a nevztahuje se na ni ustanovení o minimální mzdě.