On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Petra    datum: 10.09.2008
Dobrý den,

v polovině srpna jsem nastoupila do práce na HPP, jsem ještě studentka. Chtěla bych se zeptat, zda slevu na poplatníka a studenta mohu uplatnit již v měsíci srpnu, nebo zda se sleva na poplatníka a studenta započítává po celém odpracovaném měsíci.

Děkuji moc.

Zemanová Petra

Odpověď   autor: Axial.cz
Veškeré slevy na dani můžete uplatnit od okamžiku podpisu Prohlášení poplatníka daně z příjmu (tedy ve Vašem případě ode dne nástupu do práce). V prohášení to ale musíte uvést, zaškrtnou položku, že uplatňujte slevy na dani a také doložit příslušná potvrzení (potvrzení o studiu).
Otázka   autor: michal    datum: 09.09.2008
Dobry den chtel sem se zeptat,kdyz beru 85korun na hodinu HRUBEHO.....kolik je to cisteho.diky za odpoved
Odpověď   autor: Axial.cz
Výpočet mzdy je individuální, mají na něj vliv různé skutečnosti, např. zda jste student, zda jste podepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmu, zda máte děti a podobně. Takto se nedá vypočítat. Jste-li naším zaměstnancem, obraťte se na naši mzdovou účtárnu telefonicky nebo prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách.
Otázka   autor: Chadimová    datum: 08.09.2008
Dobrý den,
jsem studentka VŠ (20 let) a za letní prázdniny mám již druhou brigádu. U první, která se konala v červenci a trvala jen 3 týdny jsem podepsala prohlášení poplatníka daně z příjmu. Mohu toto prohlášení podepsat i u druhé brigády, která začala v půlce srpna a bude trvat 5 týdnů?
Odpověď   autor: Axial.cz
Prohlášení můžete podepsat u všech zaměstnavatelů, jestliže prácovněprávní vztahy na sebe navazují. Podpis prohlášení nemůžete provést duplicitně ve shodném období.
Otázka   autor: zuzana sirotkova    datum: 06.09.2008
Dobry den,
jsem zamestnana na HPP a k tomu mam dohodu o provedeni prace u 3 agentur. Jedna agentura dane odvadi za me, zbyle dve ne. Plati pro me limit 150 h rocne a maximalni castka 15000,- ? Dekuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Z dohody o provedení práce je každý zaměstnavatel povinen srazit a odvést srážkovou daň nebo zálohu na daň, podle toho, zda zaměstnanec podepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Dvě agentury tedy postupují nesprávně. Dotazu o limitu hodin a maximální částce nerozumíme, prosíme o specifikaci.
Dohodu o provedení práce je možné uzavřít maximáně na 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, hodiny u různých zaměstnavatelů se nesčítají.
Otázka   autor: Laura Malá    datum: 05.09.2008
Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně poskytnutí pracovního volna.
Mám nárok na poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy v případě, kdy pracuji na poloviční úvazek ? Byla jsem se synem na logopedickém vyšetření, resp.léčení, které mi společně s cestou zabralo celý den. Podotýkám, že se jednalo o pracoviště(s tímto zaměřením) nejblíže našemu bydlišti. Zaměstnavatel mi říká, že na náhradu mzdy nárok nemám. Je to skutečně tak ?
Předem Vám děkuji za rychlou odpověď společně se zdůvodněním, proč tomu tak je, či není.
S pozdravem, ¨
L.Malá
Odpověď   autor: Axial.cz
Úvazek nehraje roli v poskytování povoleného volna. Jestliže jste zaměstnána v pracovním poměru (na zkrácený úvazek), máte úplně stejná práva a povinnosti jako zaměstnanci v pracovním poměru na plný úvazek. Pokud jste zaměstnána v jiném pracovněprávním vztahu, situace by byla odlišná (např. dohoda o činnosti).
Otázka   autor: Petr    datum: 01.09.2008
Dobrý den, uzavřel jsem dohodu o provedení práce - ta je na 150h ročně - můžete mi objasnit - jak je to z výpočtem mzdy, když mám ve smouvě jen dáno 55,-/h ? je to čistého, nebo hrubého a mám nárok na připlatky za noční a víkendy? strhává se mi daň? Děkuji mnohokrát za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Mzda a odměna se obecně uvádí v pracovněprávních dokumentech v hrubých částkách. Z dohody o provedení práce náleží pracovníkovi odměna, nikoli mzda, a současně se na tuto dohodu nevztahují žádná ustanovení o pracovní době, příplatcích a podobně - jedná se o dohodnutou odměnu. Dostanete tedy sjednanou odměnu sníženou o zákonné odvody, kterými je v případě dohody o provedení práce pouze daň z příjmu (sociální ani zdravotní pojištění se z tého dohody neodvádí).
Otázka   autor: Marcela Novotná    datum: 01.09.2008
Dobrý den,
mám dotaz:
Jsem v plném invalidním důchodu a našla jsem si práci ve firmě na poloviční úvazek. Byla se mnou uzavřena Pracovní smlouva. Chci se zeptat, jak je to s přívýdělkem u tohoto typu důchodu, jestli má nějaký strop nebo je si možno přivydělat neomezeně.
Děkuji za odpověď.
Novotná
Odpověď   autor: Axial.cz
U plného invalidního důchodu není výdělek nijak omezen.
Otázka   autor: Simona Holečková    datum: 01.09.2008
Dobrý den,momentálně jsem na MD,dne 17.4.2008 jsem uzavřela dohodu o pracovní činnosti sjednanou do konce roku 2008.Dne 1.9.2008 se mnou rozvázali pracovní činnost.Důvodem ukončení dohody o pracovní činnosti jsou organizační změny ve firmě.Mám i v tomto případě nárok na odstupné?Jaká je v tomto případě výpovědní lhůta atd?Moc děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Odstupné u dohody o činnosti nenáleží. Výpovědní doba u tohoto typu pracovněprávního vztahu je 15 dní.