On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Vojtech Votlucka    datum: 27.09.2008
Dobry den,
pracuji na brigade, kde jsem podepsal nejaky ruzovy dvojlist, dal potvrzeni o studiu (studuji SŠ). Ted mi znamy z banky rikal, ze by bylo lepsi zdanovat si to sam jednou rocne, ze vic vydelam. chtel bych se zeptat co je na tom pravdy a jak je to mozne. Dekuji za odpoved
Odpověď   autor: Axial.cz
Nic na tom není pravdy...
Navíc jestliže pracujete na brigádě na základě pracovněprávního vztahu (pracovní smlouva, dohoda o činnosti, dohoda o provedení práce), ani nemáte možnost "zdaňovat si to sám", zaměstnavatel je povinen srazit Vám ze mzdy daň nebo zálohu na daň a to podle toho, zda u něho podepíšete Prohlášení poplatnika daně z příjmu.
Pokud podepíšete, bude Vám ze mzdy srážena v průběhu roku zálohová daň a uplatněny slevy na dani, po ukončení roku můžete zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně (nemáte-li povinnost podat daňové přiznání). Z ročního zúčtování daně vzniká obvykle přeplatek na dani, který se zaměstnanci vrací. Druhou variantou je podat daňové přiznání, kde to funguje úplně stejně, jen s tím rozdílem, že výpočet provádíte Vy sám.
Otázka   autor: David Šemro    datum: 25.09.2008
Prosim jak vypočítám nemocenské dávky když nemám od poslední nemoci odpracováno celý rok dekuji David Šemro
Odpověď   autor: Axial.cz
Pro výpočet nemocenských dávek je nutno znát vyměřovací základy, zjištěné z rozhodného období, včetně počtu odpracovaných a neodpracovaných dnů a důvodů těchto nepřítomností (omluvené, neomluvené). Se svým dotazem se ideálně obraťte na svého zaměstnavatele.
Otázka   autor: M.Vlachová    datum: 24.09.2008
Jsem po maturitě a do zaměstnání jsem nastoupila 15.září.Zaměstnavatel mi bude platit soc.a zdravotní pojištění až od říjnaDohodli jsme se,že za září zaplatím sama.Kolik a jakým způsobem se platba provádí?
Odpověď   autor: Axial.cz
V tomto případě je zřejmě něco špatně...
Jestliže jste "nastoupila" do zaměstnání na základě pracovní smlouvy nebo dohody o činnosti k 15.9., je zaměstnavatel povinen provést zákonné odvody ze mzdy za září, není možné tento termín nijak posouvat ani dohodou se zaměstnancem. Z Vaší hrubé mzdy, resp. vyměřovacícho základu, budou sraženy příslušné částky odvodů a ze stejného vyměřovacího základu musí odvést svou část i zaměstnavatel.
Další možností je, že s Vámi zaměstnavatel uzavřel na dobu 15 dnů v září jiný typ pracovněprávního vztahu, např. dohodu o provedení práce, z níž se pojistné neodvádí, a až od 1.10. byste měla uzavřenu pracovní smlouvu - pak by to bylo v pořádku.
Otázka   autor: Petra Sýkorová    datum: 24.09.2008
Dobrý den. Jsem studentka a celý tento rok pracuju na DPČ. Pracuju převážně o víkendech a během prázdnin. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na vrácení všech daní nebo alespoň jejich části. Můj roční čistý příjem odhaduji na cca 70 000 - 80 000 Kč
Odpověď   autor: Axial.cz
V případě, že jste u zaměstnavatele podepsala Prohlášení poplatníka daně z příjmu, je Vám během roku ze mzdy odváděna záloha na daň. Po ukončení roku můžete svého zaměstnavatele požádat o tzv. roční zúčtování daně a nebo podat daňové přiznání k místně příslušnému finančnímu úřadu.
Při ročním zúčtování (i v daňovém přiznání) se přepočítá roční základ daně a porovná s odvedenými zálohami, vznikne buď přeplatek nebo nedoplatek daně - u zaměstnanců pracujících u jednoho zaměstnavatele nebo postupně u více zaměstnavatelů vzniká obvykle přeplatek daně, který je zaměstnanci vrácen.
O roční zúčtování musíte zaměstnavatele požádat do 15.2. následujícího roku, termín pro podání daňovéhopřiznání je do 31.3. následujícího roku.
Otázka   autor: Ivana Preslerová    datum: 23.09.2008
Dobrý den,
jsem víc jak rok bez příjmů.Finančně mě podporuje dcera a druh.
Kolik je minimální částka zdravotního a sociálního pojištění za měsíc.
Děkuji za odpověď.S pozdravem Iva Preslerová.
Odpověď   autor: Axial.cz
Zdravotní pojištění je třeba zaplatit z minimálního vyměřovacího základu, v současné době z 8.000 Kč. Částka pojistného je 1.080 Kč.
Otázka   autor: Denisa Jonasova    datum: 23.09.2008
Dobry den, chtela bych se zeptat na slevu na dani na studenta. Pracuji a od rijna nastupuji na dalkove studium VS, je mi 26 let. Mohu uplatnovat slevu na dani na studenta jeste tento rok (dokud mi neni 27 let)? Dekuji za informaci.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, v případě, že studium na vybrané škole je klasifikováno jako příprava na budoucí povolání, i dálkové studium umožňuje po doložení potvrzení o studiu uplatňování slev na dani.
Otázka   autor: Šidáková Marcela    datum: 22.09.2008
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jde ze zaměstnání odejít kvůli zdravotním problémům zda jo jaký je postup jestli až podám výpověď musí být dvouměsíční. Děkuji za odpověď Šidáková Marcela
Odpověď   autor: Axial.cz
Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně. Druhou možností je rozvázat pracovní poměr dohodou, potom končí pracovní poměr sjednaným dnem.
Otázka   autor: Alena Průchová    datum: 19.09.2008
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jsem studentka vysoké školy a studuji dálkově a je mi do 26 let,zároveň pracuji na základě pracovní smlouvy,ale pouze na částečný úvazek a mzda tedy nedosahuje ani 4 000 Kč měsíčně. Zda-li za mě platí zdravotní pojištění stát ? (ve VZP totiž hovořili o zdravotn.minimu které by ale zaměstnavatel ze 4 000 Kč neodváděl celé) A jak vysoké daně se vztahují na mojí mzdu? Děkuji moc za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
V případě, že jste studentem, který se soustavně připravuje na budoucí povolání, je za Vás plátcem pojistného stát (záleží na tom, zda škola, kterou studujete, je v příslušné vyhlášce uvedena). Znamená to, že v zaměstnání podle pracovní smlouvy nebo dohody o činnosti je vám sráženo zdravotní pojištění z hrubé mzdy, nikoli z minimálního vyměřovacícho základu (kterým je v současné době 8.000 Kč). Jestliže je Vaše hrubá mzda cca 4.000, zdravotní pojištění Vám bude sraženo ve výši 4,5% z této mzdy (resp. vyměřovacícho základu).
Pokud se týká zdanění, záleží na tom, zda jste u svého zaměstnavatele podepsala Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Pokud ano, sráží se Vám ze mzdy záloha na daň ve výši 15%, ale současně můžete uplatnit slevy na dani - ve Vašem případě minimálně základní slevu na poplatníka a na studenta - což v případě uvedené výše mzdy fakticky znamená, že daně neodvedete žádné. V případě, že toto Prohlášení nepodepíšete, bude Vám z uvedené mzdy odvedena srážková dań ve výši 15%.
Otázka   autor: Jaromír Kavan    datum: 18.09.2008
Dobrý den. Jsem zaměstnán na vysoké škole na plný pracovní úvazek. Je možné být k tomuto úvazku zaměstnán na poloviční úvazek na jiné vysoké škole? Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
V současné době neexistuje žádné omezení v této oblasti, uzavření dalšího pracovněprávního vztahu nic nebrání.
Otázka   autor: Pavla Hrabová    datum: 11.09.2008
Dobrý den,ráda bych se zeptala, kde mohu žádat o kopii zápočtového listu? Dostanu jej v posledním zaměstnání? A platí se při výdeji nějaké poplatky? Moc děluji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Zápočtový list vystavuje vždy zaměstnavatel a uvede na něm veškeré zákonem předepsané údaje z posledního pracovněprávního vztahu. Záleží tedy na tom, který zápočtový list Vám schází, není to dokument, do kterého by zaměstnavatelé potupně zapisovali údaje, každý zaměstnavatel vystavuje nový zápočtový list. Poplatky se za vystavení zápočtového listu nehradí.