On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Zuzana Pagáčová    datum: 23.02.2009
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ještě stihnu zažádat o vrácení daní, jsem studentka, pracuji na dohodu o prac.činnosti. Zaměstnavatel mi tvrdí, že jsem si o to měla žádat už min. rok v prosinci, že teď už je pozdě. Děkuji.
Odpověď   autor: Axial.cz
Žádost o roční zúčtování je třeba zaměstnavateli předložit nejpozději do 15.2. následujícího roku, za rok 2008 tedy do 15.2.2009. V současné době je na podání žádosti o roční zúčtování u zaměstnavatele už pozdě, můžete ale podat sama daňové přiznání, kde je termín do 31.3. následujícícho roku. Jediným problémem v tomto případě je, že si musíte svou daňovou povinnost a případný přeplatek sama vypočítat, případně využít odbornou pomoc.
Otázka   autor: andy    datum: 10.02.2009
Dobrý den,
chci poprosit o radu. Byl jsem do března studentem, od března jsem ukončil studium a byl jsem ihned zaměstnán, ke konci listopadu jsem byl propuštěn a nahlásil jsem se na úřad práce. Měl jsem potom ještě v průběhu roku úraz(ne pracovní) a dostal jsem 12000Kč. Chci se tedy zeptat, kdo my udělá zúčtování daně nebo budu muset podat daňové přiznání k dani z příjmů sám? děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Roční zúčtování daně provádí poslední zaměstnavatel ve zdaňovacím období, ve Vašem případě tedy zaměstnavatel, u něhož jste pracoval do konce listopadu roku 2008. Musíte podat žádost o roční zúčtování daně u tohoto zaměstnavatele a předložit veškeré nutné doklady (potvrzení o studiu, potvrzení o zdanitelných příjmech od ostatních zaměstnavatelů atd.), a to vše nejpozději do 15.2. následujícího roku.
Otázka   autor: tomas guziur    datum: 09.12.2008
DOBRY DEN MAM TAKOVY MENSI PROBLEM,MOMENTALNE JSEM BEZ PRACOVNIHO POMERU A NEJSEM ANI VEDEN NA UP.ZDRAVOTNI A SOCIALNI SI PLATIM SAM.PRED CTYRMI MESICI JSEM POMAHAL KAMARADOVY S PRACI,KTEROU JSEM DODELAL TENTO MESIC ODMENA ZA TUTO PROVEDENOU PRACI CINI 38000 DAVAL MI TO V ZALOHACH A ZBYVA MI DOPLATIT 17000 ZATIM S NIM NEMAM ZADNOU DOHODU,ALE VOLAL MI,ZE MI MUSI ODEBRAT Z TE CASTKY JESTE 7000 NA ZAPLACENI 15 PROCENTNI DANE COZ SI MYSLIM JE TROCHU NEFER I TAK JSEM NEVIDELAL NIC MOC.CTEL JSEM SE ZEPTAT JESTLI NEEXISTUJE NEJAKA RADA JAK TU DAN OBEJIT,NEBO ASPON CASTECNE SNIZIT DEKUJI
Odpověď   autor: Axial.cz
Dobrý den,
pokud se Vám to zdá nefér, měl byste se nejspíš odstěhovat do nějaké země, kde nikdo neplatí daně, existuje-li taková... To byl vtip, promiňte, nejsem si jistá, zda Váš dotaz vůbec můžeme brát vážně.

Tedy - jestliže jste pracoval pro kamaráda jako zaměstnavatele, musel jste uzavřít pracovněprávní vztah - pokud nebyl uzavřen písemně, jednalo se zřejmě o dohodu o provedení práce, ta může totiž být uzavřena i ústně. Z každého příjmu je nutno odvádět daň. Záleží na tom, o jaký příjem se jedná. V tomto případě byl Váš kamarád zaměstnavatelem, jednalo se tedy o závislou práci. Jestliže jste nepodepsal prohlášení poplatníka daně z příjmu, nemáte nárok na žádné slevy na dani a musíte tedy zaplatit daň v plné výši, tj. 15% z hrubé mzdy. Odvodům pojistného takováto smlouva nepodléhá.
Pokud byste podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmu (a pokud nikde nepracujete, tak bez problémů můžete), mohl byste si "daň částečně snížit" o slevy na dani (na poplatníka, případně na studenta, pokud ještě studujete, na vyživované děti, pokud nějaké máte a podobně).

V případě, že práce probíhala pro kamaráda jako fyzickou osobu, která není zaměstnavatelem ani OSVČ, měli byste spolu uzavřít nějakou jinou smlouvu, např. smlouvu o dílo, a obdržené peníze byste musel Vy uvést ve svém daňovém přiznání - potom by Vám kamarád vyplatil plnou částku a Vy byste daně sám odvedl finančnímu úřadu.

S pozdravem
Jana Hromadová

Otázka   autor: Yveta Štástková    datum: 08.12.2008
Chtěla jsem se zeptat ,podepsala jsem dohodu o pracovní činnosti,mám jedno dítě,budu mít slevu na dani jako v pracovní smlouvě nebo ne.
Odpověď   autor: Axial.cz
Záleží na tom, zda u zaměstnavatele podepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu a požádáte o slevu na dani, typ pracovního poměru není rozhodující.
Otázka   autor: Klara     datum: 05.12.2008
Dobry den,chtela bych se zeptat, kdy ma zamestnanec pravo na slevu na dani poplatnika /2070 kc / a kdy ne.dekuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Nárok na slevu vzniká, když zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka daně z příjmu a o slevu na dani v něm požádá (prohášení může každý zaměstnanec podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele na téže období).