On-line poradna

Verze pro tisk

On-line poradna slouží k zodpovězení dotazů z různých oblastí, a to pouze:

- uchazečům o práci (nezaměstnaným),
- našim zaměstnancům,
- našim zaměstnancům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u našich klientů,
- našim klientům.

Upozorňujeme, že poradna neslouží k zodpovídání dotazů zaměstnanců jiných organizací a ostatních zaměstnavatelů,  neřeší konkrétní problémy, které mohou vzniknout s vaším zaměstnavatelem, takové dotazy nám, prosím, nezasílejte, nemohou být zařazeny ani zodpovězeny. 
 

Otázka   autor: Soňa Jonášová    datum: 12.10.2013
Dobrý den, zajímalo be mne, zda můžu jako studentka VŠ přijmout práci na HPP na plný úvazek, když se mi to časově nekříží a zda můžu nadále využívat studentských výhod např. úleva na daních, děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, můžete. Slevy na daních nejsou v tomto případě nijak omezeny, s výjimkou věkové hranice (26 let, v určitých případech 28 let).
Otázka   autor: Miroslava Čepová    datum: 05.10.2013
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem studentkou VŠ a mám živnostenský list. Zároveň mám dohodu o provedení činnosti. Mohu u té dohody podepsat růžový papír nebo ne a potom to vykazovat v daňovém přiznání. Popravdě vůbec tomu nerozumím a potřebovala bych vysvětlení. Děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
V zaměstnání Prohlášení poplatníka daně z příjmu podepsat můžete a můžete v průběhu roku uplatnit nárok na slevy na dani. Po ukončení roku Vám zaměstnavatel vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech, Vy si poté vyplníte přiznání k dani a částky, uvedené na potvrzení, tam uvedete. Formulář daňového přiznání Vás povede sám, je celkem přehledný.
Otázka   autor: Miluše Jágerová    datum: 01.10.2013
Prosím o odpověď jsem od 1.10.2013 ve výpovědi pro nadbytečnost. pracovala jsem u firmy 34 let a měla bych dostat tří měsíční odstupné. 23.10.2013 nastupuji do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Neodpracuji tedy výpovědní lhůtu do konce bude se mi snižovat částka odstupného z důvodu pracovní neschopnosti.
Odpověď   autor: Axial.cz
Nebude. Odstupné se vypočítává z průměrného výdělku, nemoc tento výpočet neovlivňuje.
Otázka   autor: Soňa H.    datum: 26.09.2013
Dobrý den,
na brigádě jsem podepsala růžové prohlášení, ale brigádu musím ukončit. Je nutné podepsat nějaký papír o ukončení platnosti tohoto prohlášení?
Děkuji za odpověd.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ne, není.
Otázka   autor: petravnová    datum: 14.09.2013
Dobrý den..pracuji na dohodu o provedení práce přes agenturu a bylo mi řečeno že zdravotní a sociální pojištění bude normálně placeno..můžu tomu věřit.??
Odpověď   autor: Axial.cz
Požádejte v agentuře o vydání výplatních pásek, z nich byste měla tento údaj vyčíst. Pokud bude výplatní páska obsahovat údaj o tom, že odvody byly sraženy, je to pro Vás dostačující. Výplatní pásky doporučujeme uschovat.
Otázka   autor: Linda Richterová    datum: 14.08.2013
Dobrý den, ráda bych věděla, když dám výpověď dohodou podle § 49 Zákoníku práce, mám nárok na proplacení či čerpání dovolené, která mi zbývá?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Ano, jistě. Způsob ukončení pracovního poměru nijak neovlivňuje vypořádání zůstatku dovolené.
Otázka   autor: Tereza Stáncová    datum: 05.09.2012
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na sociální a zdravotní pojištění. Je mi 18 a studuji na SŠ, přes léto jsem byla 2 měsíce na brigádě ( dohoda o provedení práce), podepisovala jsem nějaké prohlášení o dani, nebo tak něco. Z výplaty mi nestrhli ani zdravotní ani sociální pojištění. Budu ho tedy muset uhradit sama?? Děkuji za odpověď
Odpověď   autor: Axial.cz
Ne, za studenty hradí povinné pojištění z minimálního vyměřovacícho základu stát, a to i po dobu prázdnin, Vy nemusíte hradit nic.
Otázka   autor: Zdeňka Rigová    datum: 03.09.2012
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem zaměstnána na HPP u jisté společnosti. Nyní jsem uzavřela DPP u jiné spol. na 1000Kč, kde mi sráži 15% sráž.daň bez podepsaného prohlášení. Jsem si nyní povinna udělat roční zúčtování daně sama přes FÚ nebo mi ho dál bude dělat můj zaměstnavatel, kde jsem na HPP a já mu tu dohodu nenahlásím.
děkuji
Odpověď   autor: Axial.cz
Daňové přiznání jste povinna podat, pokud dojde v průběhu zdaňovacícho období k souběhu příjmů, daněných zálohovou daní. Příjmy daněné srážkovou daní se do daňového přiznání nezahrnují a v tomto případě Vám může provést roční zúčtování daně Váš zaměstnavatel. Příjmy daněné srážkovou daní se ani do ročního zúčtování nezahrnují, tudíž je zaměstnavateli nemusíte ani dokládat.
Otázka   autor: Danuše K.    datum: 01.09.2012
Dobrý den, jsem ve výpovědní lhůtě ze zdravotních důvodů - jsem doma, protože mi můj zaměstnavatel nemůže dát takovou práci, která by odpovídala mému zdravotnímu stavu. Mohu si najít brigádu, nebo musím počkat do vypršení výpovědní lhůty???
Děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Bez problémů si můžete najít jinou práci, na výplatu náhrad při překážkách v práci to nemá žádný vliv, bude se jednat o nový pracovněprávní vztah.
Otázka   autor: Romana Prachfeldová    datum: 27.08.2012
Dobrý den, dne 13. 8. jsem podepsala prohlášení poplatníka na slevu na dani ("růžový papír") pro práci, která bude trvat 2 dny v září a to 8. a 9. září. Jenže 24. srpna jsem podepsala druhý "růžový papír" u jiného zaměstnavatele, pro práci vykonanou pouze 3 dny v srpnu a to 24., 25., 26. srpna. Budu mít kvůli podepsání dvou prohlášení nějaké problémy? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď   autor: Axial.cz
Prohlášení k dani nesmíte podepsat za stejné období u více zaměstnavatelů. Ve Vašem případě je jedním obdobím srpen, druhým září, to znamná, že vše je bez problémů, pokud jste však skutečně prohlášení omezila pouze na uvedená období... Pokud Váš pracovněprávní vztah pokračuje u obou zaměstnavatelů a v budoucnu by došlo k souběhu příjmů v jednom období, už by to problém byl.