Zákoník práce, personalistika, pracovní právo


Zákoník práce, personalistika, pracovní právo ( smlouvy, výpovědi, nároky a povinnosti, přestávky v práci, dovolená, dohody, odměňování, dokumenty, ... )

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jak je to s pracovní smlouvou. Pracuji jako veterinářka u nejmenovaného veterináře a v pracovní smlouvě mám uvedeno : začátek prac. poměru od 1.7. 2012 a doba trvání :Pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou , a to po dobu zástupu za dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance. Problém je v tom , že ve smlouvě nikde není uvedeno kdy pracovní poměr končí. Chci se tedy zeptat zda je takova smlouva platná, kdyz v ni neni uvedeny datum do kdy smlouva plati. Děkuji za odpověď.

Ano, taková smlouva je platná. Z uvedeného ustanovení jasně vyplývá, že pracovní poměr je omezen a to událostí, která je nezávislá na vůli obou účastníků, tedy navrácením do zaměstnání třetí osoby. Obvykle se v podobných případech uvádí mírně konkrétnější formulace, např. po dobu zástupu za mateřskou dovolenou, ale podle mého názoru je uvedená formulace naprosto dostatečná. Vyplývá z ní omezenost doby trvání a jak bylo zmíněno výše, je nezávislá na vůli účastníků, sjednávajících smlouvu. Pracovní smlouva je dvoustranná dohoda smluvních stran, Vy jste ji podepsala, čímž jste s uvedeným vyjádřila souhlas.

Mají brigádníci nárok na noční příplatky a příplatky za svátek pokud ho odpracují? Děkuji

Odpověď bude znít: nemají, nicméně bylo by dobré specifikovat, co míníte slovem "brigádníci". Zaměstnanci v pracovním poměru jsou odměňováni mzdou nebo platem a s tím souvisí i různé příplatky za práci přesčas, v noci a podobně. Zaměstnanci činní na základě dohod mimo pracovní poměr jsou odměňování odlišně, sjednanou odměnou, k níž nenáleží žádné zákonné příplatky.

Dobrý den, chci se zeptat zda musím v případě, když mám 2 brigády, odvádět sociální, zdravotní u obou firem? Nebo stačí pouze od jedné?? Děkuji za odpovď s pozdravem Eva V.

Prvotně musíte sledovat typ pracovně právního vztahu. Nezáleží na tom, kolik brigád máte, ale zda podle platných předpisů je u konkrétního typu pracovně-právního vtahu povinnost odvádět pojistné. Např. budete-li mít dvě brigády na základě dohody o činnosti, které nebudou považovány za příležitostné zaměstnání a budou podléhat odvodům, budete hradit pojištění z obou z nich. Budete-li mít uzavřeny dvě dohody o provedení práce, nebudete odvádět ani z jedné... Pozn.: Kdybyste pracovala na dohodu o činnosti a váš příjem by byl 10.000 Kč, odvedete z této částky. Pokud budete mít dvě brigády po 5.000 Kč, proč byste měla odvádět pouze z jedné z nich? Pracovníci s vyššími příjmy by byli přece znevýhodněni oproti těm, kteří by měli méně u více zaměstnavatelů...

dobry den, obracim se na vas s nasledujicim dotazem. jsem studentka prezencniho doktorskeho studia a jako takova pobiram stipendium na podporu v doktorskem studiu. mimo studia mam moznost pracovat na dohodu anebo na castecny uvazek. zajimalo by me, jakou sumu si jako studentka tohoto studia smim za rok vydelat. jedna se mi nejenom o financni castku ale i o pocet hodin - jake jsou v techto pripadech hranice a co by se stalo v pripade, ze bych je prekrocila. dekuji za odpoved

Výdělek při studiu není nijak omezen, stejně tak počet odpracovaných hodin. Omezen je pouze počet odpracovaných hodin či úvazek u některých typů dohod mimo pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele (např. na dohodu o provedení práce můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat v kalendářním roce pouze 150 hodin, ale nic Vám nebrání pracovat u několika zaměstnavatelů...). Pokud se však týká podmínek pobírání stipendia, je nutné zjistit si je na vaší škole.

Dobrý den,chci se prosím zeptat, na kolik dní dovolené mám nárok,když mám pracovní úvazek 30hodin týdně děkuji

Počet dnů nároku na dovolenou nesouvisí s pracovním úvazkem. Je-li základní výměra dovolené 4 týdny, zaměstnavatel neposkytuje žádnou dodatkovou dovolenou, při jakémkoli úvazku máte nárok na výměru dovolené 4 týdny (budete-li mít plný pracovní úvazek, tj. 8 hodin denně, budete na dovolené 8 hodin/den, a vyčerpáte 1 den ze své dovolené. Budete-li mít pracovní úvazek 6 hodin denně, budete na dovolené 6 hodin/den, a vyčerpáte taky 1 den ze své dovolené).

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - 1) zda mohu mít pracovní poměř na plný (nebo zkrácený) úvazek a k tomu ještě brigádu. 2) Jestliže ano, brigádu musím mít jen na dohodu o provedení práce nebo je to jedno a můžu mít na brigádu smlouvu také ,,dohodu o prac. činnosti? S tím, že daňové prohlášení - kvůli slevám, budu mít podepsané u zaměstavatele na plném pracovním poměru a na brigádě už to podepisovat tedy nemusím (jak sem si přečetla v ostatních příspěvcích)? A třetí dotaz: 3) v jakém případě mám nárok na zažádání o vrácení daní (nebo těch přeplatků). Prosím o vaší odpověď.

Tedy postupně: 1. Pracovní poměr můžete uzavřít na plný i zkrácený pracovní úvazek (pokud Vám to zaměstnavatel umožní) a současně můžete pracovat "brigádně". 2. Můžete pracovat na základě dohod mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o činnosti), ale i v pracovním poměru. Prohlášení poplatníka můžete však podepsat na stejné období pouze u jednoho zaměstnavatele, kterého si svobodně zvolíte 3. Nárok na roční zúčtování daně u svého zaměstnavatele máte v případě, že Vám nevznká povinnost podat daňové přiznání. Zaměstnavateli musíte předložit veškeré doklady (především potvrzení o výdělku od ostatních zaměstnavatelů) a o roční zúčtování musíte požádat do určeného termínu, kterým je 15.2. následujícího roku.

Dobrý den. Pracuji na půl úvazku. Vzala jsem si 4 dny dovolené a domnívala se, že i jako půlúvazkář pro mne platí 1 den dovolené = 8 hodin, jen s tím rozdílem, že dostanu zaplacené jen 4 hodiny, tj. půlku. Zaměstnavatel mi ale sdělil, že mám podhodiny, že se moje dovolená počítá 1 den = 4 hodiny a strhnul mi na ještě 3 dny, takže jsem celkem přišla o 7 dní dovolené a přitom byla doma jen 4 dny. Prosím, je vprávu zaměstnavatel nebo já? Děkuji.

Jestli Váš dotaz chápu správně, postupuje Váš zaměstnavatel špatně. Jeden den dovolené je jeden den dovolené, ať je pracovní úvazek jakkoli vysoký. Jestliže je pracovní úvazek 8 hodin denně a zaměstnanec čerpá dovolenou, zamešká 8 hodin, vyčerpal tedy 1 den dovolené (náhradu mzdy dostane za tolik hodin, kolik činí jeho úvazek). Jestliže je pracovní úvazek 4 hodiny denně a zaměstnanec úplně stejně nepřijde do práce, zamešká 4 hodiny, čerpal tedy ze své dovolené tedy také 1 den (zameškal pouze tolik hodin, kolik by jiný den odpracoval - tedy tolik, kolik by normálně pracoval, tolik chyběl. Za počet hodin, který chyběl, dostane náhradu mzdy za dovolenou, tj. 4 hodiny). Den dovolené je prostě den, ať je úvazek jakkoli dlouhý...

Dobrý den od kolika let mohou děti chodit na brigády?A musí mít ukončenou základní školu?

Mladiství zaměstnanci mohou pracovat od dovršení patnáctého roku věku a současně nejdříve po ukončení povinné školní docházky. Mladistvým zaměstnancům jsou zakázány některé práce (viz archiv dotazů).

Dala jsem výpověď z pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Mám nárok na 11,5 dní dovolené, ale zaměstnavatel mi nechce dovolit dovolenou si vybrat. Mám na její vybrání nárok?

Ne, nemáte. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (s přihlédnutím k potřebám zaměstnance), nevyčerpaná poměrná část dovolené Vám však musí být proplacena.

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda-li pracovní agentura může dávat pracovní smlouvy na dobu určitou po týdnech v průběhu tří let?Děkuji za odpověd

Agentura práce má v oblasti uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou výjimku, a to u zaměstnanců, které přiděluje k výkonu práce k uživateli (ne tedy u svých kmenových zaměstnanců). Může uzavírat pracovní poměry na dobu určitou opakovaně, periodicita není předpisem upravena. Postup, který uvádíte, je neobvyklý, většinou agentura uzavře s pracovníkem smlouvu na dobu určitou na dobu, po kterou bude dočasně přidělen k výkonu práce k uživateli, případně na dobu delší a pokynem k dočasnému přidělení jej přiděluje v tomto období k různým uživatelům.

Dobrý den. Chci Vás požádat o radu, týkající se zkušební doby u "Dohody o provedení práce". Ve smlouvě není sjednána.Dcera (17 let) nastoupila na brigádu.Smlouvu má do 31.12.08,ale při studiu už fyzicky nezvládá práci vykonávat.Je možné od smlouvy co nejdříve odstoupit? Děkuji za info.T.Jaroš


Mám nárok při když odpacuji 12 hod.na dvě 30 min. přestávky?děkuji

Ne. Nárok na přestávku v práci v délce 30 minut vzniká po šesti hodinách nepřetržité práce, přestávka v práci se do této doby nezapočítává. Záleží tedy na tom, kdy Vám byla poskytnuta první přestávka. Zaměstnavatel může přestávku i rozdělit, nemusí být poskytnuta v jedné části - alespoň jedna část však musí činit 15 minut. Přestávky se neposkytují na počátku a konci pracovní doby.

Dobrý den, prosím o radu. Mám výpověď dohodou k 17.10.2008, bohužel mi bylo řečeno od naší pí.účetní, že zápočtový list ještě nedostanu, že ho budu moci dostat až po započítání mzdy tedy příští měsíc k 10.11.2008. Jenže to je skoro měsíc a nový zaměstnavatel mě bez zápoč.listu nemůže zaměstnat. Nevím co mám teď dělat. Prosím o radu.Velice děkuji.

Postup mzdové účetní vaší společnosti je nesprávný. Zápočtový list se vystavuje ke dni ukončení pracovního poměru. Je možné, že došlo k nedorozumění a paní účetní má na mysli jiný dokument, např. Potvrzení o zdanitelných příjmech. Zápočtový list není vázán na výdělky, uvádí se do něho pouze případně průměrný výdělek, zjištěný z předchozího kalendářního čtvrtletí před ukončením pracovního poměru, na poslední výpočet mzdy tedy není nutno čekat.

Jsem po maturitě a do zaměstnání jsem nastoupila 15.září.Zaměstnavatel mi bude platit soc.a zdravotní pojištění až od říjnaDohodli jsme se,že za září zaplatím sama.Kolik a jakým způsobem se platba provádí?

V tomto případě je zřejmě něco špatně... Jestliže jste "nastoupila" do zaměstnání na základě pracovní smlouvy nebo dohody o činnosti k 15.9., je zaměstnavatel povinen provést zákonné odvody ze mzdy za září, není možné tento termín nijak posouvat ani dohodou se zaměstnancem. Z Vaší hrubé mzdy, resp. vyměřovacícho základu, budou sraženy příslušné částky odvodů a ze stejného vyměřovacího základu musí odvést svou část i zaměstnavatel. Další možností je, že s Vámi zaměstnavatel uzavřel na dobu 15 dnů v září jiný typ pracovněprávního vztahu, např. dohodu o provedení práce, z níž se pojistné neodvádí, a až od 1.10. byste měla uzavřenu pracovní smlouvu - pak by to bylo v pořádku.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jde ze zaměstnání odejít kvůli zdravotním problémům zda jo jaký je postup jestli až podám výpověď musí být dvouměsíční. Děkuji za odpověď Šidáková Marcela

Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně. Druhou možností je rozvázat pracovní poměr dohodou, potom končí pracovní poměr sjednaným dnem.

Dobrý den. Jsem zaměstnán na vysoké škole na plný pracovní úvazek. Je možné být k tomuto úvazku zaměstnán na poloviční úvazek na jiné vysoké škole? Děkuji za odpověď.

V současné době neexistuje žádné omezení v této oblasti, uzavření dalšího pracovněprávního vztahu nic nebrání.

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně poskytnutí pracovního volna. Mám nárok na poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy v případě, kdy pracuji na poloviční úvazek ? Byla jsem se synem na logopedickém vyšetření, resp.léčení, které mi společně s cestou zabralo celý den. Podotýkám, že se jednalo o pracoviště(s tímto zaměřením) nejblíže našemu bydlišti. Zaměstnavatel mi říká, že na náhradu mzdy nárok nemám. Je to skutečně tak ? Předem Vám děkuji za rychlou odpověď společně se zdůvodněním, proč tomu tak je, či není. S pozdravem, ¨ L.Malá

Úvazek nehraje roli v poskytování povoleného volna. Jestliže jste zaměstnána v pracovním poměru (na zkrácený úvazek), máte úplně stejná práva a povinnosti jako zaměstnanci v pracovním poměru na plný úvazek. Pokud jste zaměstnána v jiném pracovněprávním vztahu, situace by byla odlišná (např. dohoda o činnosti).

Dobrý den, uzavřel jsem dohodu o provedení práce - ta je na 150h ročně - můžete mi objasnit - jak je to z výpočtem mzdy, když mám ve smouvě jen dáno 55,-/h ? je to čistého, nebo hrubého a mám nárok na připlatky za noční a víkendy? strhává se mi daň? Děkuji mnohokrát za odpověď

Mzda a odměna se obecně uvádí v pracovněprávních dokumentech v hrubých částkách. Z dohody o provedení práce náleží pracovníkovi odměna, nikoli mzda, a současně se na tuto dohodu nevztahují žádná ustanovení o pracovní době, příplatcích a podobně - jedná se o dohodnutou odměnu. Dostanete tedy sjednanou odměnu sníženou o zákonné odvody, kterými je v případě dohody o provedení práce pouze daň z příjmu (sociální ani zdravotní pojištění se z tého dohody neodvádí).

Dobrý den, mám dotaz: Jsem v plném invalidním důchodu a našla jsem si práci ve firmě na poloviční úvazek. Byla se mnou uzavřena Pracovní smlouva. Chci se zeptat, jak je to s přívýdělkem u tohoto typu důchodu, jestli má nějaký strop nebo je si možno přivydělat neomezeně. Děkuji za odpověď. Novotná

U plného invalidního důchodu není výdělek nijak omezen.

Dobrý den,momentálně jsem na MD,dne 17.4.2008 jsem uzavřela dohodu o pracovní činnosti sjednanou do konce roku 2008.Dne 1.9.2008 se mnou rozvázali pracovní činnost.Důvodem ukončení dohody o pracovní činnosti jsou organizační změny ve firmě.Mám i v tomto případě nárok na odstupné?Jaká je v tomto případě výpovědní lhůta atd?Moc děkuji za odpověď.

Odstupné u dohody o činnosti nenáleží. Výpovědní doba u tohoto typu pracovněprávního vztahu je 15 dní.

dobrý den, chci se zeptat od kolika let se může zaměstnávat na HPP. jestli od 15 let, nebo až od 18 let ? a za jakých podmínek? díky za odpověď RP

Zaměstnávání mladistvých je možné po dovršení věku 16 let a ukončení povinné školní docházky. Typ pracovněprávního vztahu není omezen.

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy. V období letních prázdnin a během studia bych si rád přivydělal. A zajímalo by mě zda je stanoven limit výdělku pro studenta za rok? A zda-li existuje tzv. dodatečné zdanění. Děkuji.

Ne, limit pro výdělek studenta neexistuje. Termín "dodatečné zdanění" neznáme, požadujete-li odpověď, specifikujte blíže.

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji pro firmu,která má pobočku v Brně a sídlo v Ostravě.Ředitel naši pobočky tvrdí, že výpověď je platná až v den, kdy dorazí do sídla v Ostravě a ne předáním řediteli v naší pobočce.Takže pokud podám výpověď k posledním dni v měsíci,např. červenci, tak je platná od dalšího měsíce (srpna) v době doručení do Ostravy, tudíž mi začne plynout výpovědní doba až od 1. září.Je to pravda? Děkuji za odpověď

Ne, záleží na datu předání odpovědné osobě, které máte povrzené na kopii výpovědi. V případě odeslání poštou na datu, kdy byla výpověď doručena druhému účastníku (nikoli některé konkrétní pobočce).

Dobrý den, pobírám plný invalidní důchod, při němž vykonávám zároveň jednu práci na hlavní prac. poměr. Slyšela jsem, že dvě práce na hlavní pracovní poměr při plném inv. důchodu již nelze dělat, ta druhá musí být akorát na vedlejší prac. poměr. Chtěla bych ale ještě k té práci, kt. mám na HPP přidat menší práci na živnost. list. Je možno ji brat za vedlejší prac. poměr a toto všechno vykonávat, aniž bych se něčeho nekalého dopouštěla?

Při pobírání plného invalidního důchodu není výdělek nijak omezen. Pokud se týká typu pracovněprávního vztahu, který je možno při pobírání tohoto důchodu uzavřít, není také omezen - v současné době se již právním předpisem nerozlišuje hlavní pracovní poměr a vedlejší pracovní poměr, pouze pracovní poměr. Bez jakéhokoli omezení můžete vykonávat práci v několika pracovních poměrech a nebo na základě dohod mimo pracovní poměr (dohoda o činnosti, dohoda o provedení práce).

Dobrý den, dítě nastupuje do 1.třídy ZŠ. Má alespoň jeden rodič nárok na pracovní volno s náhradou mzdy? Děkuji. Silvie Pítrová

Ne, bohužel ne...

Dobrý den, chtěla bych se Vás zepatat, co mohu udělat, když jsem zaměstnavateli předala výpověd dohodou podanou zaměstnancem a on mi sdělil, že tuto výpověď nepřijímá a musím dodržet výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Musím napsat znovu výpověď s dvouměsíční lhůtou? Nebo pokud mi zaměstnavatel po doručení výpovědi dohodou nedá písemné vyjádření stává se tato smlouva po nějaké době platnou? Děkuji za odpověď

Nyní jste požádala o ukoknčení pracovního poměru dohodou, s čímž zaměstnavatel nesouhlasil. Vzhledem k tomu, že se jedná o dohodu dvou stran, nemůže se stát tato dohoda platnou po uplynutí nějaké doby, musí být podepsána oběma stranami. "Výpověď dohodou" neexistuje, buď se se zaměstnavatelem dohodnete, a nebo rozvážete pracovní poměr výpovědí. Nyní tedy musíte sepsat výpověď.

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Jsem studentka a pracuji momentálně na DPP. Můj zaměstnavatel mi odečítá 15% daň z mého měsíčního příjmu. Nebyla sem s tím seznámena a proto jsem ani nepodepsala prohlášení o dani ( zaměstnavatel mi jej nenabídl ). Kdybych měla podepsané prohlášení o dani, tak mi tuto částku odečítat nesmí z důvodu toho že jsem student? Dá se toto prohlášení podepsat dodatečně? A je nějaká minimální hodinová mzda u DPP? Děkuji moc za odpověď.

V případě, že jste nepodepsala Prohlášení poplatníka daně z příjmu, sráží Vám zaměstnavatel z Vaší mzdy tzv. srážkovou daň. Tato daň je konečná a nevstupuje do ročního zúčtování daně ani do daňového přiznání. Pokud podepíšete uvedené Prohlášení, bude Vám vypočítána zálohová daň ve výši 15% a budete mít automaticky nárok na základní slevu na dani na poplatníka a současně slevu na studenta, pokud doložíte platné potvrzení o studiu. Sleva na poplatníka činí 2.070 Kč a sleva na studenta 335 Kč, vyšší daň Vám tedy zaměstnavatel také srazí. U DPP se nevyplácí mzda, ale odměna z dohody, je zcela závislá na dohodě obou účastníků a nevztahuje se na ni ustanovení o minimální mzdě.

Dobrý den,může být řádně zaměstnána mládež ve věku 16 let nebo je třeba počkat do plnoletosti?Kde hledat práci pro děti,kterým učení nejde ?Děkuji za odpověď.

Podmínky zaměstnání mladistvých jsou dvě: ukončení povinné školní docházky a současně dovršení věku 16 let. Mladistvým zaměstnancům jsou zakázány některé práce, nesmějí pracovat v noci a pro jejich zaměstnávání platí ještě další omezení (např. nesmí s nimi být uzavřena dohoda o hmotné zodpovědnosti apod.).

Kdyz dam vypoved s 2 mesicni vypovedni lhutou a mam narok na dovolenou,kterou si vyberu,muzu v te dobe kdyz jsem na dovolene zacit uz pracovat u noveho zamestnavatele? A prosim kdyz mame 25 dnu dovolene za rok a ja dam vypoved k 31.8.2008 s 2 mesicni vypovedni lhutou pocita se narok dovolene k 31.8 nebo ke konci rijna? V tom nemam jasno,kolik si pak mohu vybrat dni. Dekuji

Výkonu práce u jiného zaměstnavatele v době dovolené nebrání žádný předpis. Nárok na dovolenou se vypočítává k poslednímu dni pracovního poměru, tj. ve Vašem případě k 31.10.2008.

Jak dlouhá je ochranná lhůta jít k lékaří a brát nemocenskou po podepsání ukončení pracovního poměru dohodou. Do dvou dnů jsem onemocněla. Děkuji.

Ochranná lhůta po ukončení pracovního poměru je v současné době 7 dnů.

Dobry den, ma znama pracuje v zamestnani, kde denni smena trva 7h 45min. Zamestnavatel jim z duvodu, ze je smena kratsi nez 8 hodin zrusil prestavky. Chtela bych se zeptat, zda ma na takove jednani narok. Nekde jsem cetla, ze prestavku musi mit kazdy max. po 6ti hodinach. Jaka je skutecnosti? Predem dekuji za odpoved

Dle ustanovení § 88 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout přestávku v práci v trvání nejméně 30 minut nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Byla-li přetávka na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Přestávku nelze poskytnout na začátku a konci pracovní doby.

Dobrý den moje známa je na mateřské a přitom má pracovní pom+ěr chce ho ukončit okamžitě zaměstnavatel ji to nechce dát äž po dvou měsících má právo ukončit pracovní poměr okamžitě?Děkuji

Ne. U pracovního poměru je výpovědní doba dva měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručeni výpovědi.

Dobrý den, dne 6.3.2008 jsem uzavřel pracovní smlouvu DPČ a nyní bych chtěl podat výpověď. Bude výpověď platná tentýž den, co ji podám? stačí ji tedy podat až 6.6.2008? Děkuji, Jandák

U dohody o činnosti je výpovědní doba 15 dnů ode dne doručení druhému účastníku.

Dobrý den.Mám dotaz, týkající se pracovně právních vztahů.Zaměstnavatel se mnou sjednal pracovní dobu na dobu určitou od 15.10.07-31.3.08.Poté mi pracovní smlouvu prodloužil od 1.4.2008 pouze do 31.5.2008. Dne 29.5.2008 mi bylo sděleno, že mi již smlouva k 31.5.2008 končí, tudíž můj pracovní poměr zaniká.Od 30.5.2008 jsem však v pracovní neschopenosti.Může mi i přesto zaměstnavatel pracovní poměr ukončit a jakým způsobem?Dále by mě zajímalo, když mi pracovní poměr zaměstnavatel v této době neukončí, jakým způsobem tedy bude pokračovat mé působení ve firmě po ukončení pracovní neschopnosti? Bude možné se se zaměstnavatelem dohodnout o rozvázání pracovního poměru dohodou např.ke dni po datu ukončení pracovní neschopnosti?Ve firmě již dále pracovat nechci.Děkuji za odpověď, s pozdravem Vaše čtenářka.

Byl-li sjednán pracovní poměr na dobu určitou, končí uplynutím sjednané doby, a vznik pracovní neschopnosti v tom nehraje žádnou roli. Ve Vašem případě tedy skončí pracovní poměr 31.5.2008 s tím, že od 30.5. budete v pracovní neschopnosti. Nemoc bude dva dny v pracovním poměru, od data ukončení pracovního poměru do konce pracovní neschopnosti budete nemocná v ochranné lhůtě, doklad o pracovní neschopnosti odevzdáte zaměstnavateli a ten Vám bude vyplácet nemocenské dávky.

Zaměstnavatel mě poslal hned po nástupu do zaměstnání na služební cestu do zahraničí. Před cestou požadoval podpis smlouvy že pokud neodpracuji 2 roky zaplatím poměrnou část nákladů za služební cestu do výrobního závodu našeho dodavatele. Jsem podpisem smlouvy nucen opravdu odpracovat pro zaměstnavatele dva roky, když nechci platit jeho náklady na služební cestu?

V žádném případě. Náklady na pracovní cesty hradí plně zaměstnavatel, zaměstnanec má nárok na úhradu všech nutných nákladů spojených s nařízenou pracovní cestou, které by vynaložil z vlastních prostředků.

Dobrý den, jsem student VŠ a pracuji rok na DPČ přes pracovní agenturu. Při nástupu(minulý rok) jsem podepisoval daňové přiznání, po novém roce druhé + žádost o vrácení daní. Jelikož sem žádné vyrovnání neobdržel, obrátil jsem se na agenturu kde mě bylo zděleno, že vyrovnání vyšlo 0 a nemají mě co vracet. Plat se měsíčně pohyboval okolo 4000Kč a vždy mě bylo strženo soc. a zdr. pojištění. V případě hrubé mzdy 4000Kč to dělalo dohromady přesně 500Kč. Je to v pořádku? Děkuji...

Nejednalo se o podpis daňového přiznání, ale Prohlášení poplatníka daně z příjmů. Daňové přiznání podává poplatník sám za sebe finančnímu úřadu, v Prohlášení poplatníka daně z příjmů žádá zaměstnanec o roční zúčtování daně (vzhledem k tomu, že obvykle při tomto zúčtování vychází přeplatek, je obecně vžitý pojem "vrácení daní"). Avšak jedná se pouze o roční zúčtování měsíčních záloh na DAŇ, které u Vás při uvedeném příjmu po uplatnění veškerých slev nebyly odvedeny, Vaše daň byla nulová, není tedy skutečně co vracet. Dohoda o činnosti je pracovněprávním vztahem, z níž je zaměstnanec pojištěn, hradí tedy i sociální a zdravotní pojištění, které ale žádnému "vracení" nepodléhá.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má dohoda o provedení práce nějakou dolní věkovou hranici, od jakého věku se smí uzavřít. Děkuji.

Dohoda o provedení je pracovněprávním vztahem upraveným zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Dohoda o provedení práce může být uzavřena s mladistvým zaměstnancem, což je takový zaměstnanec, který dovršil věku patnácti let a současně ukončil povinnou školní docházku, pro zaměstnávání mladistvých musí být splněny obě podmínky.

Dobrý den, dcera (16 let) pracuje na brigádě i Mc Donalds. Pracuje i u pokladny. Je to možné v jejím věku? Teď měla manko 1000 Kč a vedoucí pobočky chce , aby ho zaplatila v hotovosti. Má na to nárok? Proč to nestrhne z platu? Mám dojem, že studenti , kteří nemají 18 let ještě nesmí dělat s penězi,je to tak? Pokud měla přeplatek nic nedostala, ale když má manko, tak ho musí platit? Děkuji

Byla-li se zaměstnancem uzavřena Dohoda o odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách (dříve hmotná zodpovědnost), zaměstnanec odpovídá za vzniklý schodek. Avšek tato dohoda může být uzavřena nejdříve v den, kdy zaměstnanec dosáhne věku osmnácti let, a to písemně. Vznik schodku je zaměstnavatel povinen prokázat (inventarizační zápis, protokol o předání hotovosti a podobně), zaměstnanec odpovídá za schodek v plné výši, jestliže neprokáže, že vznikl bez jeho zavinění. Pokud ale není uzavřena tato dohoda, není možné žádat po zaměstnanci úhradu schodku. Tato problematika je upravena § 252 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má 15letá dcera již může o letních prázdninách vykonávat brïgádu nebo zda smí až od 16 let

Pro výkon práce mladistvými zaměstnanci jsou stanoveny dvě podmínky, dovršení patnácti let věku a ukončení povinné školní docházky. Pokud tedy Vaše dcera bude již mít o prázdninách ukončenu povinnou školní docházku, může vykonávat brigádu.

Dobrý den, prosím o radu. Pokud mám smluvenou brigádu na dobu určitou a z rodinných důvodů bych potřebovala prac. poměr ukončit, vztahují se na tento případ zákony jako u hlavního pracovního poměru? Ev. jaké mám možnosti ukončení? Děkuji

Neuvádíte, zda se jedná o dohodu o činnosti nebo dohodu o provedení práce, na ani jednu z dohod mimo pracovní poměr se však ustanovení o skončení pracovního poměru nevztahují. U dohody o činnosti je výpovědní doba 15 dnů ode dne doručení výpovědi, na datu ukončení se ale můžete i dohodnout. U dohody o provedení práce není výpovědní doba žádná, ačkoli se většinou uzavírá na určité období, bývá v ní vymezen úkol (např. umytí oken). Tím, že dohodu ukončíte dřív, neprovedete plně sjednaný úkol. Tato skutečnost bude mít vliv pouze na výši sjednané odměny, nikoli na ukončení dohody.

Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu určitou,a to do 30.6. 2008.K tomuto datu chci ukončit pracovní poměr.Je ještě nutné podat písemnou výpověd nebo nějaké ústní oznámení zaměstnavateli?Nebo smlouva zaniká automaticky k 30.6.2008?Děkuji za odpověď.

Smlouva zaniká automaticky k uvedenému datu. Ale pokud byste po tomto datu dále docházel do práce se souhlasem zaměstnavatele, smlouva by se automaticky změnila a její trvání by bylo na dobu neurčitou.

Dobrý den,mam takovej dotaz.Stal se my pracovni uraz a v zamestnani my vyplacejí jen klasickou nemocenskou.bylo my řečeno že zbytek penez my bude vyplacen az po ukončení neschopnosti.Mužete my prosim poradit na co mam narok a jake ma podnik povinosti.Je možne aby my nedorovnavali nemocenskou do više meho prumerneho platu. Při urazu jsem si zlomil krční obratel a podle lekařu budu marodit delší dobu.Předem dekuju za odpoved a pomoc..Jiří

Máte nárok na dorovnání nemocenských dávek do průměrného výdělku před vznikem pracovního úrazu, při dlouhodobé nemoci je běžné provádět toto odškodnění i průběžně. Dále máte nárok na případné bolestné, proplacení úhrady lékaři v souvislosti s vystavením potvrzení a další náklady, vzniklé v souvislosti s pracovním úrazem. Pokud je Vaše nemoc v souvislosti s pracovním úrazem, který byl zaprotokolován, není o Vašem nároku pochyb.

dobrý den, chtěla bych se zeptat když ukončuji pracovní poměr dohodou zda musí být dvouměsiční výpovední lhůta.nebo jestli jde ukončit pracovní poměr jen k dohodnutému datumu.děkuji

Dohodou lze pracovní poměr ukončit k jakémukoli datu, jedná se o dohodu mezi dvěma stranami, která musí být stvrzena písemně. V případě, že se nedohodnete, potom podáváte výpověď z pracovního poměru s výpovědní lhůtou podle zákoníku práce.

pracuji jako zdravotní sestra v soukromé ambulanci a chci dát výpověď z rodinných důvodů, jaká je výpovědní lhůta.ve smlouvě mám dle ZP §45. Je možné podat výpověď dohodou třeba s měsíční výpovědní lhůtou?

Výpověď dohodou neexistuje. První varianta je, že se na datu ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem dohodnete, datum může být jakékoli. Pracovní poměr bude rozvázán dohodou, dohodu uzavírají zaměstnavatel a zaměstnanec písemně. Druhá varianta je podání výpovědi, kterou může zaměstnanec podat i bez uvedení důvodu, a to s výpovědní dobou dva měsíce, která začáná běžet prvním dnem měsíce následujícího po datu doručení výpovědi (např. podáte-li 10.4., výpovědní doba začíná běžet 1.5. a skončí 30.6.).

dobry den, jsem studentkou VS a v lete jsem si vydelavala na brigadach. ted kdyz chci pozadat FU o vraceni dane (vydelala jsem si mene nez 40 000 za rok), potrebovala bych potvrzeni o zdanitelnych prijmech od zamestnavatelu. kdyz je pozadam, aby mi toto potvrzeni zaslali, prestoze jsem si vydelala za mesic mene nez 5000, mohou mi ho poslat, nebo je to zakazane?

V případě, že byl příjem nižší než 5.000 Kč v měsíci a neměla jste podepsáno prohlášení poplatníka, byl příjem zdaněn srážkovou daní, která je konečná a do daňového přiznání se neuvádí. Na srážkovou daň se žádné potvrzení o zdanitelných příjmech tedy nevystavuje.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, na kolik dnů budu mít nárok na dovolenou, budu-li pracovat na poloviční pracovní úvazek. Děkuji. Věra

Minimální výměra dovolené je 20 dnů, nezáleží na výši pracovního úvazku (ve Vašem případě je to tedy 20 dnů polovičního úvazku...).

dobrý den,mám dotaz k pracovní době.pracuji na 12ti hodinové směny-krátký dlouhý týden.Dovolenou nám z 20 dnů upravili na 14 dní kvuli směnán.Mají na tento postup nárok v zákoníku se všue píše o 20 dnech dovolené. předem děkuji za vaši odpověď Lída

Ne, dovolená musí být skutečně poskytnuta v nejnižší možné výměře 20 dnů.

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, když je podepsaná dohoda o provedení práce, jestli se musí odvádět sociální a zdravotní pojištění? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

V případě dohody o provedení práce se z příjmu zúčtovaného na základě této dohody pojisné na soicální ani zdravotní pojištění neodvádí.

Vážení,chtěla jsem se Vás zeptat když budu dělat na dohodu o pracovní činnosti jestli mám nárok na dovolenou ?budu dělat na 4 hodiny denně kolik dovolené to vychází na měsíc?Děkuji za odpověď

Nárok na dovolenou u dohody o činnosti automaticky nevzniká, ale je možné jej v dohodě sjednat. Standartní výměra dovolené je 20 dní, při výpočtu poměrné části nezáleží na rozsahu pracovní doby, dovolená se poskytuje na dny. Zjednodušený výpočet nároku za jednotlivé měsíce je 20/12 * počet měsíců pracovněprávního vztahu.

Dobrý den, měla jsem brigádu, překlad do AJ, v rozsahu asi 5 hodin. Mám uzavřenou DoPP, dá se nějak ošetřit to, že jsem pracovala jenom těch 5 hodin? Pro případ, že bych v tomto roce měla ještě jinou DoPP. Díky :)

Nerozumím dotazu. Pokud Vám jde o práci stále u jednoho zaměstnavatele, hodiny je povinen "hlídat" on sám, rozsah hodin na dohodu o provedení práce jedné osoby u jednoho zaměstnavatele nesmí přesáhnout 150 hodin za kalendářní rok. Pokud jde o práci u více zaměstnavatelů, hodiny ostatních dohod u jiných zaměstnavatelů se do limitu nezapočítávají, můžete pracovat u několika zaměstnavatelů a u každého z nich odpracovat na DPP 150 hodin...

Dobrý den. Zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr dohodou z důvodu organizačních změn ( nadbytečnost ) s odstupným platem a pracovní poměr mi končí za měsíc ( dvouměsíční lhůta ) nyní po jednom měsíci za mnou přišli,že dělali v období říjen a listopad programem e detektiv kontrolu pracovníků a já,že jsem ze 47 pracovních dnů sledování celkem 82 hodin strávil " hraním her " - což je závažné porušení pracovní kázně a tudíž mi chtějí výpověď změnit na obyčejný vyhazov. Mají tuto možnost ( asi jim jde o to odstupné ) ?

Pokud je již výpověď z důvodu organizačních změn podepsána, nelze následně měnit důvod výpovědi. Citace ustanovení par. 50, odst. 4, zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce: Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, musí důvod ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem, jinak je výpověď neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn. Ačkoli jste porušil pracovní kázeň, zaměstnavatel se o tom dozvěděl pozdě, a takto postupovat nemůže.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám jako studentka vysoké školy nějaká omezení co se týče výše platu za brigádu nebo jestli záleží pouze na mě, kolik si měsíčně vydělám. Děkuji Matoušová

Žádná omezení výše výdělku pro studenty neexistuje.

Kamarádka je na mateřské dovolené.Nyní bude pracovat v místní knihovně jako knihovnice 8 -10hodin měsíčně.Mzda přesáhne 400 Kč. Bude s ní sepsána dohoda o pracovní činnosti.Bude ji zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění ?A jaké doklady má k sepsání smlouvy doložit?Děkuji za odpověď.Ivana

Z dohody o činnosti vzniká účast na pojištění, odvodům tedy příjem z dohody podléhat bude. Jaké doklady předložit k uzavření smlouvy je nutno dohodnout se zaměstnavatelem, požadavky mohou být různé, obecně je nutný občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny k ověření ZP.

dobrý den, ke konci měsíce jsem podal zaměstnavateli výpověď (bohužel ne poštou). chtěl jsem převzít potvzení a vyjasnit si, zda souhlasí s 2 měs. lhůtou (či např. dohoda) ale protože jsem byl na jiném pracovišti - dle nařízení zaměstnavatele jsem zůstal a se zaměstnavatelem jsem se domluvil jen krátce po telefonu, (návrh osobního jednání), neudělal jsem v tomto nějakou chybu? Je možné že mi může zaměstnavatel činit nějaké potíže? Díky za info.

Jednoznačně chyba vznikla, výpověď musí být podána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná (§ 50 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Napravte situaci co nejdříve, je možné, že zaměstnavatel s výpovědí přesto počítá, avšak písemný doklad je nutný.

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu, v současné době jsem na nemocenské a chtěla bych podat výpověď dohodou k určitému dni co nejdříve, mohu ji takto podat, a pokračovat stále v nemocenské, a až nemocenskou ukončím, tak pak už do zaměstnání nenastoupit? Musím tam uvádět důvod výpovědi? Počítám s tím, že mi zaměstnavatel výpověď podepíše, jelikož už má za mě náhradu.

Výpověď dohodou neexistuje. Můžete buď podat výpověď, nebo požádat o ukončení pracovního poměru dohodou. Výpověď můžete podat z jakéhokoli důvodu, a nebo i bez uvedení důvodu, a to písemně. Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. V případě dohody končí pracovní poměr sjednaným dnem - ve Vašem případě tedy přichází v úvahu dohoda o rozvázání pracovního poměru.

Dobrý den, pracuji jako brigádnice se smlouvou na 20 hodin týdně na dohodu o pracovní činnosti a mám několik dotazů: 1) Proč mi zaměstnavatel strhává ze mzdy zdravotní pojištění, když jsem studentka a pojištění za mě platí stát? 2) Mám nárok na stravenky, jestliže stálí zaměstnanci firmy je dostávají? 3) Dostává brigádník také příplatky za práci o víkendu a příplatky za přesčas? Mám sjednanou hodinovou mzdu 60 Kč, pracuji většinou o víkendech (ale smlouvou dané tyto dny nejsou), ale příplatky za víkendy nedostávám. Stejně tak teď když byla inventura, pracovali jsme 15 hodin místo běžných 11 a peníze jsem dostala jako za běžnou pracovní dobu. Děkuji za odpovědi.

K Vašim dotazům: 1) Účast na pojištění vzniká podle platných předpisů i z dohody o pracovní činnosti - zaměstnavatel je tedy povinen srazit zaměstnanci pojistné a současně odvést svou část. To, že jste studentka, má pro Vás jedinou výhodu, a to že Vám není vyměřovací základ pro zdravotní pojištění dorovnávat do minimálního vyměřovacícho základu - ostatní zaměstnanci jsou povinni uhradit zdravotní pojištění ze základu 8.000, i když takové výše výdělku ve skutečnosti nedosáhnou. 2) Stravenky nejsou obecně považovány za pracovní a mzdové podmínky, obecným zvykem je poskytnout je všem zaměstnancům bez rozdílu, ale povinností to není. Dohoda o činnosti je dohodou mimo pracovní poměr, nevztahují se na ni tedy všechny podmínky jako pro pracovníky na pracovní poměry. 3) Z dohody o činnosti náleží sjednaná odměna, nikoli mzda. Žádné příplatky tedy nenáleží. Máte-li ale sjednánu hodinovou odměnu, musíte dostat zaplacené všechny hodiny, tj. např. za dobu uvedené inventury je to 15 hodin - jestliže Vám uvedená částka nebyla vyplacena, nepostupoval zaměstnavatel správně. Jestliže máte sjednánu jinou formu odměny (měsíční, úkolovou) nelze situace podle poskytnutých údajů posoudit, ale pravděpodobně by zaměstnavatel nepochybil, neboť v tom případě by odměna byla sjednána za provedení nějaké činnosti nebo úkolu.

Jsem objednana k lekari na prohlidku v dobe me pracovni doby, protoze ma hodiny pouze ve stredu 13-14hod., jindy ne, musim uslou pracovni dobu napracovat?

Jestliže jste zaměstnána v pracovním poměru, máte nárok na poskytnutí pracovního volna k nutnému vyšetření nebo ošetření, pokud takové vyšetření nebo ošetření nebylo možno provést mimo pracovní dobu. O volno musíte zaměstnavatele předem požádat, a potom máte nárok na poskytnutí placeného volna, ušlé hodiny tedy nemusíte napracovat.

Dobrý den, v zákon.práce části III, §§74-77 " Dohody o pracích konaných mimo prac. poměr" se uvádí, že je možno přívýdělku u jedné a té samé organizace pouze do 150 hod za kalendářní rok. Je možno udělet nějakou vyjímku? Pokud ano, za jakých podmínek? 150 hod. je příliš málo. Děkuji.

Bohužel, dohoda o provedení práce je omezena tímto maximálním počtem hodin za kalendářní rok u jedné organizace. Přivýdělek ovšem může být realizován i na základě druhé dohody - dohody mimo pracovní poměr, kde je limit hodin vyšší.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - jsem ve výpovědní lhůtě (výpověď jsem dala já zaměstanavateli). Ještě mi zbývá nevyčerpaná dovolená, ale zaměstnavatel mi ji nechce poskytnout s tím, že mi bude proplacena. Má na to právo? Děkuji za odpověď, Kalecká

Ano, zaměstnavatel má na to právo. Podle ustanovení § 217 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dovolenou určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.

dobrý den, Jsem zaměstnán u firmy již 7 měsíců a pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Chtěl bych ukončit pracovní poměr dohodou, ale zaměstnavatel na to nepřistoupí.Tudíž je zde 2 ěsíční výpovědní lhůta.Zajímá mě od kterého dne se tato 2 mesíční lhuta počítá?je to vždy od data podání písemné žádosti na ukončení prac.poměru nebo až od konce toho kalendářního měsíce, ve kterém tuto výpověď podám. děkuji za odpověd

Výpovědní lhůta začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi (tj. od počátku následujícího měsíce po měsíci, v němž výpověď podáte).

dobrý den,mám dotaz k pracovní době.pracuji na 12ti hodinové směny-krátký dlouhý týden.v pracovní smlouvě mám uvedeno na 8 hodin pět dní v týdnu.zaměstnavatel to odůvodnil tím,že na 12h nesmí uvést.přicházíme tímto o příplatky za soboty a neděle. navíc na 1 den dovolené je nám strženo 1 1/2 dovolené.je toto vše v pořádku? předem děkuji za vaši odpověď

Takový postup v pořádku určitě není. Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance o obsahu pracovního poměru, pokud tyto údaje nejsou uvedeny již v pracovní smlouvě. Mezi tyto údaje patří mimo jiné údaj o týdenní pracovní době a jejím rozvržení (§ 37 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Podle § 81 pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Ustanvení jednoznačně určuje povinnosti zaměstnavatele a není možné jej nijak obcházet. Dvanáctihodinové směny jsou samozřejmě přípustné, omezena je pouze týdenní délka pracovní doby (obecně nesmí být vyšší než 40 hodin týdně).

Dobry den, lekar mi omluvil 1 den kvuli nevolnosti.Zatimco zamestnavatel tvrdi,ze mam narok pouze na pul dne.Zajimalo by me jestli to je nejak osetreno v zakone. dekuji

Podle platných předpisů máte nárok na pracovní volno k návštěvě lékaře z důvodu vyšetření nebo ošetření, což ale není tento případ. V případě nepřítomnosti z důvodu nemoci (neschopnosti vykonávat zaměstnání ze zdravotních důvodů) Vám měl lékař vystavit potvrzení o pracovní neschopnosti, byť třeba na jeden den (tj. neschopenku). Zaměstnavatel Vám pravděpodobně uznal půl dne jako omluvené volno k návštěvě lékaře z důvodu ošetření (doba záleží na umístění místa výkonu práce a ordinace lékaře).

Dobrý den,prosím o radu,zda když v rámci organizačních změn zrušili mé místo a nevzala jsem si odstupné a přijala jsem nabídku pracovat v jiném městě,jestli bylo oprávněné,že mi změnili smlouvu z doby neurčité na dobu určitou po dobu mateřské dovolené jedné pracovnice a zda,když jsem po dvou měsících dala výpověd' sama,jestli mám nárok na odstupné.Děkuji.

V tomto případě lze těžko hovořit o "oprávněnosti". Přepokládám, že zaměstnavatel s Vámi obě možnosti prohovořil, ústně jste se dohodli a následně jste podepsala dokumenty - ukončení pracovního poměru na jedno pracovní místo a novou pracovní smlouvu na nové pracovní místo - v tomto případě je vše v pořádku, protože zaměstnavatel s vámi uzavřel úplně jiný pracovní poměr, který může být uzavřen za úplně jiných podmínek, než byl pracovní poměr původní. Pokud byste podepsala například dodatek původní smlouvy o převodu na jiné pracovní místo, který by obsahovat ustanovení i o změně trvání pracovního poměru, je to také tzv. papírově v pořádku. Jestliže jste takové dokumenty s plným vědomím podepsala, vše proběhlo v pořádku. Na odstupné v případě výpovědi z Vaší strany nárok nemáte.

Chtěl bych se zeptat,kolik může student mít současně brigád?

Počet jakýchkoli pracovních i mimopracovních poměrů u jednoho zaměstnance není žádným předpisem omezen.

Jsem v plném invalidním důchodu. Ctěla bych si jit přivydělat. Bylo by to pět až šest služeb za měsíc, jako zdravotní sestra. Směna je dvanáctihodinová. Chtěla bych vědět jakou smlouvu se mnou zaměstnavatel uzavře, na jaký úvazek, pokud onemocním, jestli budu mít pracovní neschopnost a jak se řeší, pokud bych jela do lázní, hrazených pojišťovnou. Děkuji za odpověď Coufalová Hana

Typ uzavřeného pracovněprávního vztahu a úvazku záleží na zaměstnavateli (a dohodě s Vámi). Pokud se týká dalších dotazů, budou ovlivněny tím, jaký typ pracovněprávního vztahu s Vámi zaměstnavatel uzavře, nejpravděpodobnější je však pracovní poměr nebo dohoda o činnosti, v obou případech budete pojištěna a tudíž budete mít nárok pobírat nemocenské dávky z důvodu nemoci.

Dobry den, tak jak jsem jiz psala:bylo mi zruseno pracovni misto - obchodni asistentky a to ze uplne, nebude se na teto pobocce dale provozovat.Bylo mi nabidnuto jit prodavat na maloobchod, na prodejnu inatalater centra, jedna se o upne jinou cinnost nez jsem nyni vykonovala, je zamestnavatel povinen vystavit mi novou smlouvu a zvysit mi mzdu? kdyz nyni beru tak o 3-4tisice hrubeho mene nez ty co pracuji na maloobchode? bojim se aby to nebylo tak jako ze mi oznami: od zitra pracujes tam a tam .... a vic se resit nebude... protoze jak jsem zjistila firma nejake veci vubec neresi, treba kdyz jsem nastoupila byla jsem na 14 dni na skoleni v jinem meste, bydlela jsem tam a na dotaz o stravnem na dny mimo domov se mi vysmali.... Dekuji

Změny pracovního poměru není možné provést bez předchozí dohody obou stran. Dle ustanovení § 40 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, je možné obsah pracovního poměru změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstanec i zaměstnavatel na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutno provést písemně. Konat práce jiného druhu nebo v jiném místě, než byly sjednány ve smlouvě, je zaměstnanec povinen jen ve stanovených případech (pozbyl-li zaměstnanec dočasně předpoklady stanovené předpisy pro výkon sjednané práce, nebo v případě prací k odvrácení mimořádné události nebo nehody apod.) Bez písemného ujednání tedy nemůže dojít k převedení na jinou práci.

Jsem studentka 23 let. Od roku 2008 budu pracovat brigádně na dohodu o pracovní činnosti. Kolim můžu měsíčně odpracovat hodin a mám nárok na dovolenou? Děkuji

V případě dohody o činnosti je rozsah práce omezen na polovinu stanovené týdenní pracovní doby (což obvykle činí 20 hodin týdně), avšak rozsah práce se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, tj. v průměru nesmí odpracované hodiny přesáhnout uvedený rozsah. Nárok na dovolenou u dohody o činnosti automaticky nevzniká, avšak je možné jej se zaměstnavatelem individálně sjednat.

Chtěl bych se zeptat ,jsem zaměstnaný u jedné firmy a chtěl bych dat výpověd s dvouměsiční výpovědní dobou a mam jestě 15 dni dovolené , mam pravo si ji vybrat ve výpovědní době,nebo mi ji muže proplatit a nebo muže mi i dokonce propadnout? A jěste muže zaměstnavatel tvrdit po sléze, že moji výpověd nedostal i když jsem mu ji dal do vlastních rukou ,musí mi dat nějaký podpis o převzetí? Moc děkuji za brzkou odpověd

Dovolená vám v žádném případě propadnout nemůže. Dovolenou určuje zaměstnavtel, avšak v praxi je situace většinou taková, že zaměstnanec o dovolenou požádá a zaměstnavatel ji buď schválí nebo navrhne jiný termín. Pokud dovolenou nevyčerpáte do data ukončení pracovního poměru, musí Vám být automaticky proplacena bez jakékoli žádosti. Pokud nemáte žádný doklad o podání výpovědi, zaměstnavatel uričtě "může tvrdit", že ji nedostal. Výpověď se podává písemně, musíte mít např. potvrzený doručovací lístek nebo podpis nadřízeného o převzetí výpovědi. V opačném případě nemůžete podání výpovědi prokázat.

Pracuji jako učitelka na soukromé střední škole. Ředitelka školy podala demisi a svým bývalým podřízeným vzala část úvazku, aby mohla na škole působit jako vyučující. Toto se stalo při mé pracovní neschopnosti. Tzn, že mě byl snížen úvazek o 2 hodiny, aniž bych s tím souhlasila. Chtěla bych vědět, zda je toto možné. Moje smlouva je na dobu neurčitou a jedná se o celý pracovní úvazek. Předem děkuji za informaci.

Bez podepsání dodatku ke smlouvě není možné snižovat úvazek, takové ujednání musí být provedeno písemně. Dle § 40 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, je možné obsah pracovního poměru změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutno provést písemně.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,podle kterého paragrafu mohu dát výpověď ze zaměstnání s dvouměsíční výpovědní lhůtou bez udání důvodu.Děkuji

Jedná se o § 50-51 zákona č. 262/2006, zákoník práce.

Mám dotaz kolik mě muže byt nejmín roku abych mohla chodit na brigadu.Protože někde se píše že se muže až od šestnacti.A jsetli se muže chodit i v patnacti ,jaky to mužou byt brigady a kolik hodit mužu dělat denně.

Můžete pracovat od 15ti let, ale nejdříve po ukončení povinné školní docházky (což většinou bývá kolem 16tého roku věku). Mladistvým zaměstnancům jsou dle § 245-246 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zakázány některé druhy prací (nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví, práce pod zemí a podobně), práce v noci a přesčas. Pracovat můžete v souhrnu maximálně 30 hodin týdně u všech případných zaměstnavatelů.

Zdravím.Jsem 18ltý student.Chystám se jít od nového roku na brigádu(bauhaus) a zajímalo by mě kolik můžu mít nejvíce odpracovaných hdin za měsíc.Děkuji za odpověď...přeji krásný den.Brychta Jindřich

V případě, že budete konat práci na základě dohody o provedení práce, u jednoho zaměstnavatele nesmí rozsah této dohody překročit 150 hodin v kalendářním roce. Avšak můžete mít uzavřeno několik takových dohod u různých zaměstnavatelů. Pokud budete pracovat na základě dohody o činnosti, rozsah práce z této dohody nesmí být vyšší, než je polovina stanovené týdenní pracovní doby (což obvykle činí 20 hodin týdně). Dodržování tohoto nejvýše přípustného rozsahu se ale posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejvýše však za dobu 52 týdnů (tj. můžete pracovat některé dny méně a některé dny více tak, aby průměr za celou dobu trvání dohody nepřekročil 4 hodiny denně u zaměstnavatele, jehož plná pracovní doba je 8 hodin denně). Stejně jako u DPP se jedná o rozsah práce u jednoho zaměstnavatele, to znamená, že můžete mít uzavřeno více dohod u různých zaměstnavatelů.

Dobrý den Může mi dát zaměstnavatel neplacené volno když pro mě nemá dočasně práci. Nebo může mi dát na tuto dobu dovolenou ,nebo náhradní volno,které mám naddělané c pracovní bance. Děkuji

V tomto případě záleží na tom, zda máte uzavřen pracovní poměr, jak máte rozloženu pracovní dobu (zda nepracujete na tzv. konto pracovní doby) a nebo zda pracujete na základě některé z dohod mimo pracovní poměr. Obecně platí, že se v případě překážek v práci na straně zaměstnavatele postupuje podle ustanovení § 207 až 210 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, tj. zaměstnavatel poskytuje po dobu překážek v práci svému zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu ve výši 60-100% průměrného výdělku. Neplacené volno Vám zaměstnavatel nařídit nemůže, pokud se týká dovolené, dobu jejího čerpání určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené. Předpokládal-li tedy zaměstanvatel, že v určitém období pro Vás práci mít nebude, mohl na tuto dobu určit čerpání dovolené. Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené pouze na dobu některých překážek v práci na straně zaměstnance. Zaměstnavatel také může nařídit hromadné čerpání dovolené z provozních důvodů, které nesmí činit více než 2 týdny. Doplňuící dotazy včetně upřesnění pracovní smlouvy a jejích podmínek můžete zaslat e-mailem.

Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou, která končí 31. 12. 2007. Ve smlouvě je však uvedena výpovědní lhůta dva měsíce. Od ledna bych chtěl změnit zaměstnání. Musím toto oznámit nynějšímu zaměstnavateli předem, nebo jen stačí neprodloužit smlouvu? Děkuji za Vaši odpověď. Martin Dobrovolný

Je-li uvedeno konkrétní datum skončení pracovního poměru, končí pracovní poměr uvedeným dnem (ve Vašem případě uvedeno je, pracovní poměr tedy skončí 31.12.2007 automaticky). Pouze v případě, pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, mění se tím trvání pracovního poměru na dobu neurčitou.

Mám uzavřenu pracovní smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce.Počátek smlouvy 1.9.2007 nástup do práce 3.9.2007 s tim,že zkušební doba končí dle smlouvy ke dni 1.12.2007.Od dnešního dne mi začala ovšem běžet pracovní neschopnost,která zdá se potrvá cca 14 kalendářních dnu.O kolik se v tomto případě zkušební doba prodlužuje,zda o pracovní dny nebo o kalendářní?A zda se vubec prodlužuje?Děkuji předem za Vaši odpověd.Hájek Viktor

Zkušební doba je upravena § 35 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Odstavec 2 uvádí, že doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se do zkušební doby nezapočítává. Logicky z toho vyplývá, že by se zkušební doba měla o tuto dobu prodlužovat, ale to je v současné době velice spornou výkladovou otázkou. Podle zákoníku práce nesmí být zkušební doba delší než 3 měsíce po sobě jdoucí, tedy např. od 1. ledna do 31. března. Pokud bude zaměstnanec například celý únor v pracovní neschopnosti, doba překážky v práci se mu sice do zkušební doby nezapočítá, ale co dál? Pokud by se zkušební doba prodloužila o zameškané dny, bude pak trvat celkově déle než 3 měsíce, což je v rozporu s textem zákona. V zákoníku práce nyní chybí jednoznačné ustanovení o tom, že o dobu překážek v práci se zkušební doba prodlužuje (zdroj: Zákoník práce s komentářem k 1.1.2007, kolektiv autorů JUDr. Jakubka, JUDr. Hloušková, JUDr. Hofmannová, Mgr. Schmied, JUDr. Šubertová, Mgr. Tomandlová, JUDr. Trylč)

Do kdy musím dát výpověď ve zkušební době? nástup byl 10.9.2007. díky.

Záleží na tom, v jaké délce máte zkušební dobu uvedenou ve smlouvě. Většinou bývá 3 měsíce, ale může být i kratší. Rozvázat pracovní pracovní poměr ve zkušební době můžete kdykoli, z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

Dobrý den. Má zaměstnavatel právo časově omezit dobu po kterou doprovázím nezletilé zdravotně postižené dítě u lékaře? Zaměstnavatel stanovil, 2 hodinovou lhůtu pro doprovod k lékaři je-li to v místě sídla firmy a 5 hodin je-li lékař v Praze. Stanovená doba samozřejmě neodpovídá skutečné potřebě a době čekání u jednotlivých vyšetření a je-li delší nutí mě zaměstavatel čerpat dovolenou. Děkuji za odpověď.

Na uvedenou problematiku se vztahuje ustanovení § 199 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce a prováděcího předpisu, tj. přílohy k nařízení vlády 590/2006 Sb. (okruh a rozsah jiých důležitých osobích překážek v práci). Z těchto ustanovení je zřejmé, že zaměstnanec má nárok na povolené volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu (a to s náhradou mzdy, pokud jde o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče). Zaměstnavatel nemá právo omezovat uvedenou dobu povoleného volna, avšak o povolené volno musíte předem požádat.

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli má zaměstnavatel právo krátit stravné na zahraniční cestu v zmyslu, že zaplatí jenom to, co jsem za pracovní cestu minul na jídlo a pod., teda co můžu vydokladovat. Je stanoveno v zákoníku práce, že poskytnuté stravné lze krátit jenom v případě zabezpečení jídla a jinak mi připadá v celkové výši? Děkuji za odpověď. M.V.

Stravné při zahraniční pracovní cestě upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Na stravné v základní výši vzniká nárok, jestliže doba strávená na pracovní cestě mimo území ČR je vyšší než 12 hodin (při době 6-12 hodin se poskytuje polovina a 1-6 hodin čtvrtina základní sazby). Bylo-li zaměstnanci poskytnuto jídlo, které ma charakter snídaně, oběda nebo večeře, je zaměstnavatel oprávněn stravné krátit až o 25% za každé jídlo (v případě kratších cest než 12 hodin jsou procenta krácení odlišná). Nesjedná-li ale zaměstnavatel míru krácení před vysláním na cestu, náleží stravné v plné výši. Kolik jste vyčerpal ze stravného, nemusíte zaměstnavateli nijak prokazovat, prokazují se pouze další výdaje v souvislosti s pracovní cestou, např. taxi, letištní poplatky a podobně.

Dobrý den. Slyšel jsem, že zaměstnanec ve výpovědní době (výpověď podá zaměstnanec) má nárok na hledání nového zaměstnání (účasti na pohovorech u jiného potenciálního zaměstnavatele) i v pracovní době a zaměstnavatel mu toto musí umožnit. Rád bych se zeptal, zda je to pravda (v zákoníku práce jsem to nenašel) a pokud ano, tak v jaké míře (hodin týdně apod.). Děkuji.

Uvedenou problematiku najdete v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, §199 (obecná formulace) a nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci). Podle uvedeného nařízení vlády se v těchto případech poskytuje pracovní volno bez náhrady mzdy (v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele s náhradou mzdy). Citace: "Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat."

Dobrý den, mám dotaz ohledně rozdílu mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce. Je možné i při opakující se činnosti, která nepřekročí 150 hodin/rok, použít dohodu o provedení práce? Přijde mi zbytečné platit soc. a zdrav. pojištění při částce vyšší než 400 Kč/ měsíc, které se u dohod o činnosti nad tuto částku musí platit. Jde o přivýdělek u jedné osoby v důchodu, u druhé, která má i hlavní pracovní poměr. Nenašla jsem výklad zákona, který by něco takového upravoval.

Otázku, zda uzavřít se zaměstnancem dohodu o provedení práce nebo dohodu o činnosti, nemůžete posuzovat podle toho, zda Vám přijde zbytečné hradit sociální a zdravotní pojištění... Ustanovení, týkající se uzavírání dohod mimo pracovní poměr, jsou uvedena v § 74-77 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Tato ustanovení skutečně neuvádí podrobné podmínky, za nichž je možné tyto dohody uzavřít. Záleží na zaměstnavateli, jak situaci posoudí a která z dohod mimo pracovní poměr bude na výkon uvedené činnosti nejvhodnější. V praxi jsme se setkali se stanovisky kontrolních orgánů, že dohoda o provedení práce nemá být uzavřena na opakující se práci, ačkoli tento výklad vychází pravděpodobně z aplikace "starého" zákoníku práce, kde byla ustanovení týkající se dohod mimo pracovní poměr mnohem podrobnější a např. specifikovala, že v dohodě o provedení práce musí být vymezen pracovní úkol a sjednaná odměna za jeho provedení - současný zákoník práce žádné takovéto podrobnosti neuvádí.


Kontakty
Praha Hybernská 24, Praha 1
Tel.: +420 234 715 000
Brno Údolní 4, 602 00 Brno
Tel.: +420 542 220 009
vlajka  vlajka
Personální agentura - nabídka práce, agentura práce registrovaná při MPSV. Axial je pracovní agentura s působností po celé ČR, pobočky Praha, Brno. Nabízíme: práce a brigády, zprostředkování práce, nabídka práce a brigád, víkendové brigády, jobs, brigády pro studenty, krátkodobé brigády, pomoc při hledání práce. Vedle nabídky pro uchazeče o práci se personální agentura Axial zaměřuje i na služby pro firmy. Nabízíme např.: nábor zaměstnanců (Recruitment), vyhledání brigádníků (Temporary help), dočasné přidělení zaměstnanců (Agenturní zaměstnávání), zapůjčení a vyzkoušení zaměstnanců (Try & hire), outsourcing zaměstnanců.